В Івано-Франківську презентували нову колекцію міні-скульптур Богдана Савлюка «Літературна чота»

В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.Франка з ініціативи її директорки Людмили Бабій відбулася незвичайна виставка – презентація нової серії мініатюрних скульптур Богдана Савлюка «Літературна чота (чи то, пак, «Воїни слова)».

Богдан, філософ на освітою, на певному життєвому етапі згадав про своє дитяче захоплення – ліплення з пластиліну – і почав створювати мініатюрні скульптури з полімерної глини. Його першими героями були казкові персонажі, і на сьогодні існує вже декілька серій так званих «теплих іграшок» – «Гуцули», «Воїни УПА»», «Серцеїди», «Вар’яти». Окремі персонажі вже стали героями мультфільмів, які брали участь у міжнародних фестивалях.

Представлена серія складається з десяти скульптур, прототипами яких є відомі українські письменники – Леся Українка (псевдо «Мавка»), Григорій Скоровода («Фонтан»), Тарас Шевченко («Прометей»), Микола Гоголь («Вій»), Пантелеймон Куліш («Шрам»), Ольга Кобилянська («Земля»), Іван Франко («Каменяр»), Михайло Коцюбинський («Тінь»), Василь Стус («Вибух»), Василь Стефаник («Дідух»).

Митець каже, що не прагне до відтворення зовнішньої подібності, його скульптури залишаються «мультяшними» персонажами, тому й називаються «теплими іграшками». Однак вони втілюють усю силу прототипів, стаючи водночас воїнами – захисниками України.

«Нині в Україні, крім війни з Росією, триває боротьба за культурний простір України і, на жаль, окрім зовнішнього ворога, його руйнують свої ж манкурти, яких є дуже багато, – каже Б. Савлюк. – Щоб відстояти українську ідентичність і культуру потрібно вкладати величезні ресурси у просвітництво та освіту. Власне, в авангарді культурного фронту стоять класики, творчість яких створює міцний щит, як від зовнішнього «русскава міра», так й від внутрішніх ворогів. «Літературна чота» нагадує про важливість книжки і про її могутню силу. Бо чим менше ми читаємо, тим вразливішим стає наше культурне середовище».

Власне, бібліотека і є тим громадським суспільним простором, де книжки та їхні автори відіграють особливу роль, тому ця презентація у стінах культурного закладу є дуже цьому співзвучна.

«Бібліотека має бути громадським центром, поєднувати навчання та освіту з сучасними культурними проектами. А ця презентація «Літературної чоти» дає жителям міста й області нову можливість зацікавитися нашими класиками та викликати інтерес до їхніх творів, заново перечитати і, можливо, глибше їх зрозуміти й пізнати», – вважає Л. Бабій.
Поетеса, журналістка.