В Івано-франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася презентація книги доктора філологічних наук, академіка Володимира Качкана «За престолом нації: Степан Пушик в орамленні доби», яка вийшла у серії «Шевченківські лауреати».
Подія зібрала багатьох відомих осіб обласного центру – друзів та знайомих Степана Григоровича, шанувальників його творчості, представників родини – дружину Ганну Миколаївну та сина Тараса.
Про книжку, присвячену світлій пам’яті видатного українського письменника, громадського діяча, науковця розповіла модератор презентації доктор мистецтвознавства Ганна Карась. Фундаментальна праця складається з сімох розділів, які в’ються як життєва тасьма, висвітлюючи всі грані життя та творчості Степана Григоровича – від статей, оглядів, нарисів про творчість від 1982 пор 2018 роки та розмов та інтерв’ю у пресі до листувань з найріднішою людиною та багаточисленних фото, зокрема й останніх прижиттєвих. Автор Володимир Качкан розповів, що стало поштовхом для написання книги, як вона писалася і творилася, що надихало в процесі творення. Багатолітній друг Степана Григоровича взявся на цю працю свідомий її відповідальності та важливості – донести і до сучасників, які добре знали письменника, і до майбутніх поколінь, які ще відкриватимуть для себе цю велику постать. Попри величезну кількість матеріалу для книжки, доводилося вибирати найсуттєвіше, те, що найбільш об’ємно характеризувало багате творче напрацювання Степана Пушика у мистецькій, культурній, науковій та культурологічній сферах.
На презентації було багато щирих виступів. Начальник управління культури ОДА Володимир Федорак, міський голова Руслан Марцинків, доктор біологічних наук, в. о. ректора медичного університету Ганна Ерстенюк, доктор філологічних наук, завідуючий кафедрою Прикарпатського університету Степан Хороб, доктор технічних наук, завідувач кафедри вищої математики Національного технічного університету нафти і газу Василь Мойсишин, доктор медичних наук, завідувач кафедри ендокринології медуніверситету Володимир Боцюрко – всі ділилися своїми спогадами про Степана Григоровича, розповідали про його живий темперамент, про чудове почуття гумору, про феноменальну пам’ять, про мужність бути самим собою, відстоюючи справедливість за будь-яких обставин, про вміння говорити правду, якою б гіркою вона не була.
Лунав сміх, на очах виступали сльози і відчувалася незрима присутність метра. Також багато говорили про Степана Пушика як про громадського діяча і державотворця, адже він був серед тих, хто утверджував українську державність, хто вперше заносив до приміщення Верховної Ради синьо-жовтий прапор, хто голосував за перші українські закони. Велике значення для майбутнього матиме і наукова діяльність Степана Григоровича – його дослідження «Слова о полку Ігоревім» ще чекає на своїх продовжувачів, зібрана ним спадщина усної народної творчості не знає аналогів, а ідея про Івано-Франківськ як наступника славного давнього Галича починає набувати конкретних образів. Окремої теми заслуговує Степан Пушик як викладач: і в цій царині проявлялася його яскрава індивідуальність – його лекції були захоплюючі та цікаві, історія української фольклористики поставала як жива легенда, як невід’ємна частка народного життя, як криниця з живою і мертвою водою. Ганна Крась розповіла про Степана Григоровича як про неперевершеного пісняра, адже багато його віршів стали піснями, які живуть у пам’яті народній.
Поділилася своїми спогадами про Степана Григоровича і його дружина – Ганна Миколаївна, котра ревно дбає про спадщину свого відомого чоловіка, піклується про його архіви, впорядковує матеріали для майбутніх видань. Зокрема залишилися 300 товстих зошитів щоденників записів Степана Григоровича, які він вів все життя. Наразі незабаром побачать світ тексти, які стосуються 1988-1994 років.
Книжка Володимира Качкана «За престолом нації: Степан Пушик в орамленні доби» стала черговим штрихом до увічнення пам’яті відомого земляка. Адже перед цим було відкриття зірки Степана Пушика на івано-франківській Алеї Слави, відкриття меморіальної дошки на будинку, де він жив, відкриття пам’ятника перед університетом, де він викладав, недавно оголошений конкурс молодих українських поетів «Перо золотого птаха», виданий ректоратом ПНУ двотомник « Я для України жив». Також завдяки енергії та ентузіазму кандидата педагогічних наук Ольги Слоньовської побачив світ двотомник невиданих поезій Степана Григоровича. Попереду не менш значимі події – видання нових книг з багатої письменницької спадщини, дослідження та вивчення щедрого наукового доробку, увічнення пам’яті для майбутніх поколінь.
.