В Івано-Франківському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі можуть навіть встановити батьківство

Найбільш відомим експертом-криміналістом був Шерлок Голмс. Навряд чи міг би він розкривати злочини тільки завдяки своїй хваленій дедукції, якби не знав, наприклад, який попіл у якого виду тютюну, чи якої фірми залишився на місці події слід взуття, або якого кольору синці від ударів по живій людині і по мертвій тощо. Про важливість людей цієї професії, від результатів роботи яких залежить не лише затримання злочинця (власне, його можна встановити і суто оперативним шляхом), але, найголовніше, виявлення доказів вини особи, свідчить хоча б те, що вони стали героями доволі популярних і захоплюючих американських серіалів, котрі йдуть і на українському телебаченні.

«Вчора» і сьогодні

Та якщо вони, як і Шерлок Голмс, вигадані персонажі, то наразі розмовляю з реальним експертом-криміналістом в Івано-Франківському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі. Відвідую структуру вже вдруге. Свого часу керівництво обласного управління міліції вирішило влаштувати журналістам екскурсію в НДЕКЦ, який містився у невеличкому приміщенні на вул. Мазепи. Там працювали чоловіки і жінки в міліцейських одностроях, у більшості з них поверх були накинуті білі халати. Явно не вистачало місця як для людей, так і для обладнання. Проте міліцейське начальство неабияк пишалося цим підрозділом, наводячи різні випадки, коли завдяки роботі експертів було розкрито ті чи інші злочини.

Сьогодні Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр – це велике просторе приміщення на вул. Національної гвардії з численними відділами і секторами, лабораторіями, обладнаними сучасною апаратурою, де проводять серйозні дослідження. У буквальному розумінні – науково-дослідний центр. Подібних до нього в Україні є чотири чи п’ять.

У ДНК-лабораторії

- Значна заслуга в цьому нашого нинішнього керівника Віталія Царевича, – каже заступниця начальника НДЕКЦ Валентина Лямпель. - Його попередники також намагалися зробити щось схоже, але через певні обставини їм це не вдалося.

Сама пані Валентина працює в Центрі вже понад 19 років, пройшовши шлях від лейтенанта до підполковника. Правда, нині вона вже цивільна особа, бо кілька років тому в результаті реформи органів внутрішніх справ усіх співробітників НДЕКЦ розатестували.

- Хоча, по суті, ми залишилися в системі МВС, залишилися ті самі функції. Ну колись наші експерти виїжджали на будь-який злочин, навіть дрібну крадіжку. Тепер же це справа спеціалістів-криміналістів, котрі працюють безпосередньо в поліції, а ми вже досліджуємо речові докази, які вони виявили на місці злочину. Ми ж виїжджаємо на місце події, коли скоєно тяжкі резонансні злочини. Скажімо, на вбивства, із застосуванням вогнепальної зброї, дорожньо-транспортні події та пожежі, де є дві і більше жертв, та інші резонансні злочини тощо.

Загалом у нинішньому НДЕКЦ сім відділів, котрі проводять різноманітні дослідження. А недавно додалися нові напрями у їхній роботі. Скажімо, з’явились відділ комп’ютерно-технічних та комунікаційний досліджень, відділ молекулярно-генетичної експертизи, надалі називатимемо його ДНК-лабораторією, бо маємо намір написати про нього кілька слів окремо. Відповідно, і в штаті з’явилися нові люди, переважно молодь. Усі з вищою фаховою освітою залежно від напряму, в якому вони працюють. Скажімо, працівники ДНК-лабораторії повинні мати медичну або фармацевтичну освіту, а ті, хто досліджує наркотики, – хімічну. Звісно, що потрібні й фахівці з вищою технічною освітою, а працівникам відділу криміналістичних видів досліджень достатньо мати вищу юридичну. Та крім освіти, вони ще проходять спеціальну підготовку, щоб отримати допуск до проведення тих чи інших досліджень.

До речі, Валентина Лямпель, крім того, що є заступницею начальника НДЕКЦ, очолює згаданий відділ криміналістичних видів досліджень. Відділ проводить кілька видів експертиз: дактилоскопічні, балістичні, трасологічні, почеркознавчі, технічні експертизи документів.

- Хоча почеркознавча експертиза одна з найдавніших, але, здається, є однією із найскладніших, навіть при сучасній апаратурі, – ділюся своїми міркуваннями…

- Безперечно, – погоджується моя співрозмовниця, яка сама цим займається. – Дуже цікавий і є одним із найскладніших, бо вважається суб’єктивним видом експертизи. Якщо, наприклад, в трасології є слід взуття, в дактилоскопії - слід пальця, котрі містять певні конкретні ознаки і завдяки цьому є можливості зробити відповідні дослідження і, провівши аналогії, встановити ідентичність, то в почеркознавчій експертизі є маса цікавих нюансів. Скажімо, є низка факторів, котрі можуть впливати на темп письма, координацію рухів особи, котра підробляє підпис чи здійснює фальсифікацію. На цю тему можна багато говорити.

Так само можна багато говорити і про те, як загалом завдяки дослідженням експертів було розкрито злочини. Наведу лише один приклад, коли результати експертизи зняли підозру з невинної людини і допомогли встановити особу злочинця. У власній хаті вбили літню жінку. З того, як по всьому помешканні були розкидані речі, стало зрозуміло, що злочин було вчинено з метою пограбування. Та зловмисник діяв грамотно, фактично - жодних слідів. Як потім з’ясувалося, він у своїх тюремних університетах пройшов, образно кажучи, і бакалаврат, і навіть магістратуру. Під підозру потрапив родич потерпілої, котрий мав певну репутацію і, як встановили оперативники, на той час відчував потребу в грошах. Чоловіка взяли в розробку, примушували до зізнання, та він виявився міцним горішком. Здавалося, справа зависне. Та коли вона потрапила до нового слідчого, то своє діло зробили експерти.

Їм вдалося виявити на рамі вікна, через яке злочинець проник до помешкання, відбиток великого пальця руки. Чому ті, хто вели раніше розслідування, не звернули на це уваги, не знаю. Бо новий слідчий побачив, що з цим речовим доказом ніяких дій не проводили. Надіславши відповідний запит, вдалося встановити особу злочинця – неодноразово судимого жителя сусідньої області.

- Пані Валентино, якось я прочитав, що квартирного злодія вирахували за відбитком вуха на вхідних дверях, коли він прислухався, чи є хто в помешканні. Це реальність чи видумка журналіста?

- Цілком реально. Сліди пальців та долонь рук, ніг і вух у кожної людини індивідуальні. Вони стійкі, незмінні і, повторюся, притаманні тільки одній окремій особі. Вухо має певні розміри, складки, форму. Розміщення верхньої частини, нижньої, мочки… Хочу зазначити, що у нашій роботі дуже велику роль відіграє якість слідової інформації. Отож маючи чіткий відбиток вуха чи багато експериментальних доброякісних відбитків вух, можна провести ідентифікаційну експертизу.

Слина теж доказ

- Наскільки мені відомо, недопалок цигарки також може бути серйозним доказом. Мовляв, на ньому можуть бути сліди слини, що, своєю чергою, дає можливість зробити аналіз ДНК і надалі, маючи відповідний зразок підозрюваного, ідентифікувати особу, яка була на місці злочину.

- Це, як уже казала, новий перспективний напрям в діяльності Івано-Франківського НДЕКЦ. За допомогою молекулярно-генетичної експертизи розкривають вбивства та інші тяжкі злочини. Скажімо, на місці події немає ні слідів рук, ні взуття, ні волокон, але є сліди крові, мікроскопічні фрагменти шкіри. Наприклад, жертва пручалася і встигла подряпати нападника, тож під її нігтями можна їх знайти. Це називається сліди біологічного походження. За їх допомогою експерт виводить ДНК-профіль. Слідчі органи надсилають нам відповідні зразки підозрюваної особи, і при порівнянні можна або її ідентифікувати, або заперечити, що вона перебувала на місці злочину. У нас є сучасна лабораторія та дуже серйозне обладнання, хоч і молодий, але професійний колектив. Зрештою, більш конкретно розповість завідувачка цього сектору Оксана Мицканюк.

Пані Оксана прийшла в НДЕКЦ після закінчення Івано-Франківського медичного університету. За фахом - терапевт. Перш ніж почала проводити відповідні дослідження, двічі пройшла відповідну підготовку в Києві і тільки після цього отримала допуск. Відразу зазначила, що особливих подробиць розповідати не буде, бо тим, хто має справу з ДНК-лабораторією, гарантована анонімність, за порушення якої передбачено кримінальну відповідальність одразу за двома статтями ККУ.

Якщо писати загалом, то тут досліджують кров, сперму, слину, піднігтьовий вміст, кістки і зуби. В майбутньому, каже Оксана Юріївна, будуть досліджувати і волосся. Технічні можливості для цього лабораторія має, питання тільки за відповідним фахівцем. Результати її діяльності мають серйозне значення не тільки для розкриття злочинів. Скажімо, ДНК-аналіз дає можливість, встановивши спорідненість, ідентифікувати безвісти зниклу особу чи останки невстановленого трупа. А випадки, коли на Прикарпатті знаходили вже скелетизовані трупи, не раз траплялися. Коли людина, наприклад, загинула в горах, то від неї взагалі могли залишитися лише фрагменти. Проте ДНК-експертиза може встановити особу, якщо, звичайно, виділений ДНК-профіль є з чим порівняти. Також можна встановити ідентичність останків у випадку розчленування тіла. Кілька років тому в Івано-Франківську трапився такий випадок. Причому було розчленовано одразу дві жертви. Також молекулярно-генетичну експертизу застосовують для встановлення слідів біологічного походження конкретної особи у змішаних слідах, зокрема при зґвалтуванні.

- Наприклад, був випадок, де було проведено низку експертиз, одна з яких саме по зґвалтуванню, – каже Оксана Мицканюк. – Отож експертиза багатооб’єктна, клопітка, проте отримані були хороші результати для розслідування злочину. Зокрема встановлено кілька ДНК-профілів різних людей, які нам дали на дослідження. Отже, роботу ми виконали добре.

В лабораторії проводять також експертизи і у цивільних справах. Тепер доволі багато звернень, заявок, судових ухвал з приводу встановлення батьківства. Очевидно, це пов’язано з тими доволі суворими санкціями, котрі почали діяти стосовно неплатників аліментів. Якщо раніше якась мама-одиночка й не думала звертатися до суду, бо то був тільки зайвий клопіт, то сьогодні все інакше. Колись втече колишній коханий за кордон - і спробуй щось від нього отримати. Нині ж уже нікуди втекти не вдасться, поки не сплатиш усю заборгованість. Щоправда, в суді боржник може заявити, що це не його дитина. Мовляв, жінка відпочивала в Туреччині, а він сам їздив у відрядження. Що тоді робить суддя? Та посилає усю трійцю до НДЕКЦ, ухвалюючи відповідне рішення. Підкреслимо: саме трьох осіб. Зразки для ДНК-аналізу відбирають у мами, тата і дитини.

- Трапляється, що одна зі сторін не з’являється, – продовжує О. Мицканюк. – Тоді ми експертизу не проводимо. Інформуємо про це суд. Нехай він призначає наступну дату експертизи, або застосовує відповідні засоби до особи, котра ухиляється від виконання судової ухвали. За ці кілька місяців, що ми працюємо, вже виконано чотири такі експертизи. У трьох випадках результати були, так би мовити, позитивні. Інакше кажучи, батьківство підтверджено.

- Ви робите такі експертизи за ухвалою суду. А в приватному порядку можна звернутися до вашої лабораторії щодо встановлення батьківства? Знаю, що колись це можна було зробити в Одесі.

- Тепер нікуди їздити не потрібно. Ми також надаємо таку послугу, і вже є відповідні звернення. Послуга платна і згідно з постановою Кабінету Міністрів на сьогодні коштує 7 614 гривень. Зрештою, ціну зазначено на сайті нашого НДЕКЦ. Тільки в цих випадках ми надаємо не висновок експерта, а висновок експертного дослідження.

- Мабуть, більше звертаються жінки? Мається на увазі, не тільки за власним бажанням, а через ухвалу суду?

- Чоловіки також. Різні випадки трапляються. Наприклад, люди прожили в шлюбі десять і навіть більше років, а потім між ними виникли якісь непорозуміння, сумніви… Зрештою, в подробиці вдаватися не буду. Нагадаю, що ми гарантуємо таким особам повну анонімність.

Редактор відділу газети “Галичина”