В Івано-Франківську розпочала роботу міжнародна науково-практична конференція «Психологічні аспекти формування характеру дитини», яка стане заключним акордом п’ятилітньої плідної і креативної співпраці українських та американських педагогів на ниві вітчизняної освіти.
Організаторами цього представницького заходу виступили викладачі Івано-Франківського коледжу Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника під орудою його директора як голови оргкомітету конференції – кандидата філософських наук, професора Юрія Москаленка.
Активну участь в роботі форуму взяли Національна академія педагогічних наук України в особі відомого українського педагога доктора педагогічних наук професора Ірини Сіданіч та американська делегація зі Сполучених Штатів у складі члена Американської асоціації психотерапії, доктора психологічних наук Джона Д. Кука, магістра психології Девіда Глісона, довголітніх однодумців українських колег і безпосередніх головних викладачів американської школи характеру в коледжі, та викладача тренінгів і семінарів Чарльза Ландрета, директора програми «Character International. Inc.», яку ще йменують Інститутом характеру, або ж Американською школою характеру.
Конференція триватиме до кінця тижня. Але вже сьогодні можна відзначити її багаторівневий комплексний підхід та особливий науково-прикладний практичний характер. З одного боку, присутня ґрунтовна фаховість порушених питань в наукових доповідях і статтях викладачів і студентів Івано-Франківського коледжу. Окремо відзначимо тут підтримку викладачів коледжу особистої ініціативи студентів — теми своїх наукових праць і пошукувань вони вибирають самі. З іншого, — ці дослідження й напрацювання студенти коледжу активно використовують у своїй педагогічній практиці на базі науково-виробничого комплексу Івано-Франківської загально-освітньої школи-ліцею № 25. Є ще й третій вимір коледжу ПНУ в контексті американської школи характеру — це співпраця з Івано-Франківським обласним інститутом педагогічної післядипломної освіти.
Отож можна стверджувати, що добрий фаховий рівень текстів матеріалів і формат конференції, особливо рівень охоплення її напрацюваннями різних сфер освіти Прикарпаття від шкільної до післядипломної, слугуватиме добрим прикладом як для освітян як нашого краю, так й України загалом. Це, до речі, й відзначила професор І. Сіданіч.
Формувати молоде покоління за світовими взірцями
Цієї осені виповниться 20 років з початку праці на пострадянських країнах такої гуманітарної інституції, як програма «Character International. Inc.». З тих пір вона провела десятки безкоштовних семінарів в європейських університетах і школах Вільнюса і Клайпеди в Литві, Талліна і Тарту в Естонії, Сегеда в Угорщині, Києва, Донецька, Івано-Франківська в Україні.
Окремо зазначимо волонтерський характер, використання власних часу й коштів на такі поїздки американських фахівців. Метою американської школи характеру є навчання дітей й активна допомога в розвитку їхніх позитивних рис характеру та загальнолюдськими етичними засадами: «Ушляхетнюючи світ, ми повинні виховувати своїх дітей і прищеплювати їм добрі моральні та етичні цінності. Американські вчителі спершу навчаються самі викладати семінари для дітей. А згодом вони стають частиною команди, яка їде в Україну та інших країни Східної Європи, щоб навчати досвідчених викладачів, професорів, студентів у вибраних університетах», – зазначено на сайті школи.
Свої завдання школа окреслює так: «Ми прагнемо викладати і зміцнювати вісім основних універсальних принципів хорошого характеру: чесність — утримання від брехні, обману та обману. Надійність — надійність, надійність і вірність. Повага — розумна і ввічлива поведінка. Відповідальність — відповідальність за свій вибір. Догляд — якість показу емпатії, симпатії та доброти. Сміливість — виклики, що стоять перед довірою та дозволом. Справедливість — справедливість, неупередженість і толерантність. Надія — бажання з очікуванням виконання».
Словом, сучасна актуалізація вічних моральних і людських цінностей викликає непідробний інтерес вчителів і педагогів як Америки, так і інших країн світу, які вболівають за добрі майбутні покоління світу. Далі через серію лекцій і семінарів викладачі та майбутні педагоги вивчають розвиваючий процес способи набуття моральних орієнтирів й цінностей і в який спосіб вони прищеплюватимуть ці риси характеру у дітей. А завдяки успішному менеджменту директора коледжу професора Юрія Москаленка, спільним напрацюванням наших та закордонних педагогів і активній підтримці американських колег, в коледжі постала «Творча лабораторія з вивчення і формування характеру дитини». Її завідувач — голова циклової комісії дисциплін професійної та практичної підготовки (спеціальність «Початкова освіта»), кандидат педагогічних наук, психолог і арт-терапевт Ганна Максимчук.
Саме в цій лабораторії Джон Д. Кук і Девід Ф. Глісон проводять семінари та тренінги викладачам і студентам коледжу, передусім для студентів спеціальностей «Початкова освіта» та «Дошкільна освіта». Програма охоплює три рівні: «Виховання характеру дітей», «Конфлікти. Стратегії, способи виходу із конфліктних ситуацій», «Лідерство». Фахівці з Техасу навчають слухачів на семінарах, майстер-класах, онлайн-конференціях. Хоч формат викладів більше нагадує сократівську школу, яка довірливо поєднує вчителя й учня в передачі знань у відкритих діалогах і бесідах та обміні набутим досвідом.
До речі, торік Дж. Д. Кук говорив, що на базі лабораторії планується створити Всеукраїнський центр дослідження характеру й обладнати його за найновішими технологіями, де зможуть навчатись і обмінюватись досвідом студенти, педагоги, науковці, психологи, керівники освітніх установ. І як показала конференція, завдяки спільним зусиллям педагогів Америки й України, цей проект набув якісно вищого рівня й зберігає добру динаміку розвитку.
«Character International. Inc.» очима учня
Один з учасників цієї міжнародної програми — студентка третього курсу коледжу за спеціальністю «початкова освіта» Ірина Колотило, котра по закінченні конференції отримає сертифікат тренера, означила американську школу характеру так: «Здобуті знання і практичні навички програми пригодилися мені в роботі з дітьми, яких веде в хореографічній студії Чернієва мій тренер, а я тепер їй допомагаю. Діти, з якими займаюся танцем, віком від семи до 10 рочків. Тому потрібно зберегти самостійність та ініціативність кожного юного артиста, а разом з тим, не менш важливо, щоб вони не пустували, а слухалися і навчалися танцю. І саме у вибудовуванні довірливої і творчої атмосфери нашого колективу майбутніх зірок танцю мені стали в пригоді розуміння характеру дитини і комунікативні вміння, які я навчилася в цій школі характеру».
Щоби діти світились, як зірки у всесвіті
Відкриваючи конференцію, професор Юрій Москаленко зазначив успішну п’ятилітню співпрацю з американським Інститутом характеру й наголосив на сучасних викликах перед молодим поколінням та меті конференції: «Соціологічні дослідження показують, що сучасна дитина 30—40 відсотків свого вільного часу проводить в соціальних мережах. Ще забирає їх час телебачення. За такої ситуації дитячому серцю часто не вистачає простого й довірливого спілкування, любові, розуміння. Нам дорослим слід пам’ятати, що наші діти мають набагато менше ілюзій та страхів, сьогодні вони краще орієнтуються в сучасному світі, вміють постояти за себе й бути незалежними і впевненими в собі, виявляючи свій справжній характер. Щоб мати кращі можливості у формуванні позитивних якостей і рис характеру дітей ми й проводимо цю конференцію».
Директором програми «Character International, Inc.» Чарльз Ландрет, який спеціально прилетів зі Штатів, щоб відвідати конференцію, був приємно зворушений рівнем заходу та якістю й кількісним складом учасників: «Мені дуже важко віднайти слова, щоби пояснити почуття які переповнюють мене зараз… Де б ми не працювали в Україні, завжди зустрічаємо привітних людей. Сьогодні для мене честь бути присутнім серед викладачів і студентів, які вчать добру. Особисто я вважаю що вчителі і вихователі — найважливіші люди в світі, тому що у ваших руках його майбутнє — діти. Маємо їх виховувати й навчати, щоби вони стали відповідальними добрими громадянами з високими моральними якостями, які робитимуть цей світ кращим».
У своїй доповіді доктор психологічних наук Джон Д. Кук зразу ж наголосив на значенні для світової педагогіки творчості видатного українського педагога Сухомлинського: «Одним з найбільших подарунків, які отримали американці від України — історія життя та твори Василя Сухомлинського. На жаль, я і більшість моїх колег, не вміють читати українською. Але ми добре обізнані з його роботами завдяки перекладам на англійську одного відомого науковця. Я хочу вам зачитати листа, який він нам написав під заголовком «Освітній спадок Василя Сухомлинського»: «Дорогі вчителі! Ваша професія вимагає надзвичайно багато зусиль як розумових, так і емоційних. Сухомлинський означив її як найважливішу серед усіх, і я вірю, що це правда. В. Сухомлинський дуже щедро ділився своїм досвідом та знаннями з колегами у своїх книжках та статтях. Головною ідеєю усіх його творів було виховання доброї людини, яка має емпатію до інших людей. Сподіваюся, що ви знайдете в його творах натхнення для своєї праці, в тому числі й у збірці історій про дітей, які зібрала його дочка в книзі «Я розповім вам казку… Філософія для дітей».
З найкращими побажаннями з Австралії Алан Кокклєр, доктор наук, професор університету у м. Вікторія». І згодом продовжив: «Маю честь працювати з колегами, які віддані своїй праці: директором, адміністрацією, викладачами. Завдяки вам наше зібрання носить духовний характер. Наша програма навчила вже сотні студентів. А сьогодні я заохочую вас ставити питання про те, що виходить добре в нашому навчальному процесі, як і про те, що не вдається. На кону в нас майбутнє громадян наших країн і громадян світу. Чи є місце моральному розвитку в сучасній освіті? Як вихователі та вчителі актуалізують моральні цінності в ширшому соціальному контексті? Ці питання вимагають відповіді.
А без існування вдумливих учителів та вихователів наші діти ризикують розвинути свій характер під впливом найнижчих загальних закономірностей. Ці закономірності можуть бути як добрими й правильними, так і поганими й неправильними. Ризик занадто великий для нас як для викладачів характеру, щоб пустити цей розвиток на самоплин. Маємо віднайти моральну мотивацію і підпорядкованість добрим принципам і починанням характеру. Адже ми усі хочемо, щоб наші діти поступали правильно і чинили добре, тому виховання характеру дитини згідно моральних принципів і цінностей що стосується кожного… Ми з вами мусимо створити моральний спадок для нашого світу».
Детальніше про проблематику виховання характеру, зокрема, формування характеру дитини на запозиченому досвіді США для України; формування соціального досвіду дітей старшого дошкільного віку; про інклюзивні практики у формуванні характеру дитини; про виховання характеру в дітей засобами української народної казки; про шкільний боулінг та способи протидії і його профілактику й інші цікаві теми — читайте згодом.