В академічний ліцей чи у професійний коледж? Що нового чекає на прикарпатських старшокласників у 2027 році?

В Україні планують розпочати з 2027-го впровадження реформи профільної середньої освіти, яка істотно змінить систему навчання учнів 10-12 класів. Одним із ключових елементів цієї реформи є створення мережі академічних ліцеїв та професійних коледжів. Про це йшлося під час громадського обговорення реформи профільної середньої освіти й особливостей її впровадження на Прикарпатті, яке організувало Міністерство освіти і науки спільно зі швейцарсько-українським проєктом «DECIDE» та за сприяння Івано-Франківської ОДА/ОВА.

Важливість і вчасність громадських обговорень реформи профільної середньої освіти складно переоцінити, адже вже з наступного навчального року нововведення пілотуватимуть у понад сотні закладів в Україні, зокрема у двох-трьох на Прикарпатті. Наразі відомо, що одними з перших в області апробовуватимуть реформу у Бурштинському ліцеї №2 Бурштинської ТГ.

Присутній на заході заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків наголосив, що такі громадські обговорення реформи відбудуться у всіх областях України, адже перед її пілотуванням важливо сформувати мережу майбутніх академічних ліцеїв та професійних коледжів.

– Реформа передбачає, що учні зможуть обирати профіль і предмети або інтегровані курси для вивчення, – роз’яснив він. – Мережа академічних ліцеїв має бути такою, щоб старшокласники мали доступ до широкого вибору профілів. На доступній відстані від місця проживання учня чи учениці мають бути заклади, які пропонують суспільно-гуманітарні, природничі, математичні профілі тощо. Нині маємо перекіс: найбільше закладів пропонують гуманітарні профілі, тож в учнів немає альтернативи. Проте для розвитку держави є дуже важливою підготовка спеціалістів в інших сферах, а отже, маємо забезпечити можливості для їхньої підготовки ще у школах…

Загалом реформа профільної середньої школи розпочалася 2018 року, адже є логічним продовженням комплексного оновлення освіти за концепцією «Нової української школи». Ключові аспекти реформи – створення мережі академічних ліцеїв, переважно відокремлених від початкової та базової шкіл. Тут учні 10-12 класів зможуть обирати профіль навчання, різні курси й навчальні предмети, у закладах проводитимуть поглиблену профорієнтаційну підготовку. Для світу ця практика не є новою. Наприклад, в Америці працюють так звані «хай-скули», де навчаються лише старшокласники, в Європі також є школи таких моделей. А. Сташків зазначив, що такі ліцеї будуть не в кожній територіальній громаді, тому буде організовано підвезення учнів до навчальних закладів або проживання в пансіонах при них.

Директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА/ОВА Віктор Кімакович наголошує, що реформа змінює підхід щодо здобування профільної середньої освіти. Раніше, як правило, учні, котрі продовжували своє навчання в десятому класі, робили це у рідній школі, в яку вступили в першому чи в п’ятому класах. З 2027-го це зміниться. Також навчаючись в академічному ліцеї, старшокласники, по суті, готуватимуться до вступу в заклади вищої освіти за обраними спеціальностями чи галузями знань. Освітянин наголошує, що зміст цієї реформи полягає і в тому, щоб звільнити дітей від вивчення зайвих предметів і розвантажити програму старшої школи. Також додає, що вона дасть змогу здебільшого позбутися такого явища, як репетиторство, адже обраний профіль дасть змогу мати певну кількість годин на вивчення того чи іншого предмету.

Менеджерка проєкту «DECIDE» Валентина Полторак зазначила, що у процесі підготовки реалізації реформи профільної середньої освіти вивчали досвід п’яти країн: Польщі, Швейцарії, Німеччини, Ірландії та Фінляндії. Проте це дуже комплексна реформа, тому не можна просто взяти певну сукупність елементів з якоїсь іноземної моделі і створити таку саму систему освіти в Україні. І наголошує, що в нашій державі історично склалася зовсім інша модель, тому важливо будувати її на українських традиціях. «У світі маємо різні системи освіти. Але нам потрібно знайти саме той шлях, який буде найкращим для майбутнього українських дітей», – наголосила пані Валентина.

За словами А. Сташківа, нині 35 відсотків учнів після закінчення дев’ятого класу йдуть навчатися у заклади фахової і професійно-технічної освіти, тоді як 65 відсотків випускників шкіл обирають навчання у вишах. Це всеукраїнський показник. «Ми прогнозуємо, що 2027 року, коли запрацюють академічні ліцеї, учнів, які обиратимуть професійні коледжі, буде 45%», – констатує заступник міністра освіти. На Прикарпатті цей показник збалансованіший: половина учнів після 9 класу йдуть у 10-11 класи, а решта – в коледжі та профільно-технічні заклади».

Впровадження реформи диктує перед освітньою галуззю певні виклики. «У нас є великі школи в містах, переважно в обласних центрах, де вкрай складно виокремити саме 10-11 класи і перевести їх в один заклад освіти, тому що всі заклади переповнені і діти навчаються у дві зміни, – розповів заступник міністра освіти і науки. – Також є проблема з територіальними громадами – як приміськими, так і віддаленими, – в школах яких навчається небагато дітей. Мала кількість учнів наразі не дозволяє сформувати там академічний ліцей. І тут для всіх проблема, як організувати навчання для цих дітей, в якій громаді має бути такий заклад, куди підвозити цих учнів, як його фінансувати. Це загальні проблеми, пов’язані з особливостями формування мережі. А якщо говорити про Прикарпаття, то його особливість у тому, що в гірській частині регіону непросто організувати підвезення учнів».

Своєю чергою В. Кімакович наголосив: те, що половина населених пунктів нашої області розташована на гірській території, впливає на специфіку реалізації реформи та формування мережі академічних ліцеїв і професійних коледжів. «Відповідно в методиці також були різні підходи до планування ліцеїв на рівнинних територіях, на гірських і в містах. І те, що на гірській маємо досить велику концентрацію шкіл, викликано тим, щоб підвезення учнів до навчальних закладів не було дуже довгочасним», – наголосив пан Віктор.

2030 року в ліцеях і професійних коледжах навчатиметься орієнтовно понад 49,8 тисячі учнів. З огляду на це на Прикарпатті планують створити 46 академічних ліцеїв та близько 30 професійних коледжів. Загалом мережа закладів освіти в області кардинально зміниться вже 2027 року. Нині в області працює близько 300 ліцеїв, тобто закладів, в яких навчаються учні 10-11 класів. І в наступний 2024/2025 навчальний рік сфера освіти краю ще ввійде без жодних змін у мережі закладів, кількості шкіл, класів тощо.

Редактор відділу газети “Галичина”