На сьогоднішньому засіданні КМУ затвердив перспективний план формування територій громад Івано-Франківської області. Відповідно до нього в області має бути сформовано конфігурацію всіх ОТГ з визначеними центрами громад. З огляду на те, що на останньому засіданні Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», можемо стверджувати, що ці громади – це територіальна основа базового рівня місцевого самоврядування області і саме в цих громадах відбудуться місцеві вибори представницьких органів восени 2020 року.
Регіональний консультант з юридичних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій ДЕРКАЧ у коментарі для газети «Галичина» зазначив: «Сьогоднішнє рішення, сподіваємося, остаточно завершить клопітку працю над перспективним планом розпочату у 2015 році. Саме тоді, при Івано-Франківському регіональному відділенні Асоціації міст України розпочав роботу Офіс реформ, першим керівником якого був директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління ІФНТУНГ професор Дмитро Дзвінчук. Системна робота команди Офісу реформ дозволила подати в жовтні 2015 року на розгляд та затвердження уряду проєкт перспективного плану з 53 територіальними громадами. Пізніше, протягом 2017-2020 років цей перспективний план зазнав змін, що було пов’язано як з результатами добровільного об’єднання та створення громад, не передбачених ним, так і внаслідок численних громадських та експертних обговорень, усунення так званих «білих плям» і прийняття рішень про ті чи інші зміни в складі громад.
Хочемо зазначити, що сьогодні схвалений проект урядом в більшості відповідає тим пропозиціям, які експерти Івано-Франківського регіонального відділення АМУ надавали впродовж усього етапу добровільного об’єднання, який тривав 6 років. Наша позиція та висновки завжди виходили з двох ключових факторів – це створення спроможних громад, ресурси яких дозволять перетворити їх на центри економічного зростання та створення умов для отримання мешканцями якісних послу – від управлінських до комунальних. Однак є низка схвалених пропозицій, які на наш погляд, матимуть негативний вплив у подальшому на якість отримання послуг та спроможність забезпечення сталого розвитку територій, які в першу чергу відчують жителі цих громад.
Зважаючи на те, що чимало рішень щодо перспективного плану мало компромісний характер, ми переконані, що з його прийняттям робота над питанням формування громад не завершується. Час покаже успішність і спроможність територіальних громад, а відтак постане питання вже у найближчі роки про можливу оптимізацію кількості громад та вирішення тих проблем, які ми могли вирішити вже сьогодні».