Уряд повернув “зелений тариф” малим наземним СЕС

Верховна Рада ухвалила законопроект №10357 і повернула власникам малих наземних сонячних електростанцій (СЕС) гарантії отримання "зеленого тарифу". За нього на засіданні уряду учора проголосувало 228 народних депутатів.

Проблема надання "зеленого тарифу" для наземних СЕС (не лише для майбутніх, а й для вже побудованих) виникла, як ми вже повідомляли в матеріалі "НКРЕП планує зменшити...", після ухвалення закону про "зелені аукціони" для інвесторів відновлюваних джерел енергії ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії" (2712-VIII), опублікованого 21 травня). Для домашніх СЕС законом було встановлено нову умову отримання "зеленого тарифу" - встановлення станцій до 50 кВт лише на дахах, фасадах будівель й інших капітальних спорудах (раніше було - 30 кВт без обмеження місця розташування).

На думку голови Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрія Геруса, "якби "обнулювався" тариф для вже працюючих електростанцій, збудованих Ахметовим, Хмельницьким, Дубневичами, Косюком, Веревським, Аваковим, Мартиненком, Клюєвим, ICU, то, безумовно, такого ніхто б не допустив — одразу було б накладено вето".

Атакуючи домашні СЕС, міністр Насалик та деякі депутати наводили низку аргументів, чому потрібно було прийняти закон про скасування "зеленого тарифу" для бізнесменів середнього класу (читайте на сайті Еpravda.com). Проте всім було зрозуміло, що це робиться для того, аби знищити середній клас, дрібних підприємців на догоду олігархам, котрі хочуть одноосібно керувати цим видом бізнесу.

За кордоном, навпаки, держави дбають про дрібних підприємців. Наприклад, у Німеччині вже є 1,3 млн. домогосподарств із домашніми СЕС, у Британії 0,75 млн., а партія лейбористів пропонує безкоштовно поставити сонячні панелі ще для 2 млн. британських сімей.

В Україні ж уряд хотів не лише заборонити встановлювати сонячні батареї на землі, а й скасувати "зелені тарифи" для тих українців, котрі вже інвестували і збудували домашні СЕС. Тобто така електроенергія, згідно поправки 24 закону 8449-д, мала віддаватися у мережу безкоштовно. А ось у олігархів при цьому зберігались би надвисокі тарифи.

За словами експертів, проблему розв’язало накладення президентом вето на новий закон, оскільки в ньому були порушені конституційні права громадян.

Законопроект знімає технічні неузгодженості, тобто обмеження, і дозволяє домогосподарствам будувати малі сонячні станції на землі. Повертається норма, яка діяла до ухвалення закону 2712-VIII про "зелені аукціони", - повідомив під час учорашнього обговорення проекту закону в залі парламенту в. о. голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський. Таким чином депутати скасували норму закону, ухваленого у квітні 2019 року, яким заборонили нараховувати власникам домашніх СЕС підвищений тариф за продаж ними електроенергії до енергомережі. Адже тоді цей закон викликав хвилю обурення серед українців, які інвестували у встановлення сонячних панелей великі кошти з розрахунком, що згодом вони окупляться через продаж електрики державі. З питанням вирішення проблем у сфері цього бізнесу, з якими зіткнулися підприємці, вони звернулися до депутатського корпусу. І 3 червня народні депутати Лев Підлісецький, Олександр Домбровський, Ольга Бєлькова і Олексій Рябчин зареєстрували законопроект №10357, який узагальнює попередні версії законопроектів, що з'явилися в травні. Документ спрямований на надання гарантій отримання "зеленого тарифу" для наземних СЕС потужністю до 30 кВт.

Отож поки що олігархам не вдалося забрати у простих українців частку їхнього бізнесу у сфері альтернативних джерел електроенергії.