Івано-Франківщина стала 24 регіоном, який приєднався до всеукраїнського проекту «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації», що його втілює в життя Фонд Порошенка.
– Дітки, а ви знаєте, що українська мова найгарніша у світі? Маємо її любити й берегти. Наша рідна мова є символом України як незалежної держави. Ми пам‘ятаємо, що створення самостійної країни починалося саме з боротьби за мову, бо українською промовляє дух нашої Свободи. І тому українська мова має бути рідною для кожного, хто вважає себе українцем, – з такими словами дружина Президента України Марина Порошенко звернулася до учнів однієї з найбільших в обласному центрі – спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №1 з поглибленим вивченням англійської мови і привітала їх із Днем української писемності та мови.
Того дня, 9 листопада, перша леді держави, котра відвідала Івано-Франківщину з робочим візитом, разом з головою облдержадміністрації Олегом Гончаруком аплодували учасникам учнівської самодіяльності школи, які виступили зі святковою концертною програмою. Діти отримали в дарунок від дружини Президента книжки, поспілкувалися і, звичайно, зробили з нею селфі. Книжки Марина Порошенко вручила книжки учням 1-А та 1-Г класів, у якому серед 30 хлопчиків та дівчаток є й одна «інклюзивна» дитина. Ростиславчик Захарія теж радів з усіма цьому дарунку. А гостя прибула на Прикарпаття, щоб ознайомитися і з тим, як тут запроваджують інклюзію в освіті. У школі, де побувала, вона побачила на власні очі й почула, що великого значення надають цьому й адміністрація та педагоги, і власне батьки дітей з особливими освітніми потребами. За словами директора СЗШ №1 Любові Мурги, з такими дітьми тут працюють уже два десятиліття. На сьогодні серед 1369 учнів школи є 14 з фізичними вадами, із шістьма з них треба працювати особливо ретельно.
– Для таких школярів мають бути створені відповідні комфортні умови, – каже очільниця освітнього закладу. – І ми облаштували ресурсну кімнату, де вони можуть відпочивати, окремий туалет для них. Думаю, наступного року вдасться обладнати ще й кімнату з тренажерами для дітей з особливими потребами. Взагалі держава тепер більше допомагає нам у цій справі. І, звичайно, готуємо педагогів для роботи з дівчатками й хлопчиками, до яких треба формувати належне ставлення у їхніх здорових ровесників. «Інклюзивні» діти допомагають людям, які їх оточують, ставати добрішими, співчутливішими, адже в нашому світі так бракує доброти.
Тато вже згаданого першокласника Світозар Захарія теж вбачає основний плюс інклюзивного навчання в тому, аби діти здорові і ті, що з інвалідністю, «зрозуміли, що всі з них однакові, просто дехто потребує певної допомоги й підтримки»:
– І вчителька Марія Сирко вміє створити в класі атмосферу дружби й любові. Діти сприймають Ростиславчика цілком як свого однокласника і друга, допомагають йому, разом граються. Наш синочок має вроджену ваду – спинно-мозкову грижу. Поки що проблем у зв’язку з цим у школі не виникало, адже закріплений за хлопчиком асистент учителя Оксана Поцілуйко допомагає йому – скажімо, встати з-за парти, піти до їдальні. Для мене з дружиною критерієм того, що синові тут подобається, є його слова: «А ви мене вранці розбудите до школи?».
Загалом на Прикарпатті функціонує вже 234 пристосовані інклюзивні школи, у яких навчається 398 дітей з особливими освітніми потребами. Це на 205 дітей більше, ніж у минулому навчальному році. Але, як зазначила М. Порошенко, «є ще над чим працювати, адже наразі інклюзивною освітою охоплено лише шість відсотків дітей з особливими освітніми потребами». Та й на дошкільному рівні інклюзивна освіта в краї тільки починає розвиватися: поки що лише 47 «особливих» дітей відвідують 44 дитсадки.
У ході візиту Марина Порошенко та голова ОДА Олег Гончарук підписали Меморандум про долучення області до всеукраїнського проекту Фонду Порошенка «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації».
– Це національний проект, який розпочинався із Запорізької області, – сказала М. Порошенко. – Івано-Франківщина приєдналася до нього як уже 24-та область. Таким чином уже всі регіони України почали впроваджувати інклюзивну реформу й реалізовувати цей проект.
Дружина Президента відзначила те, що кількість дітей з інвалідністю, які навчаються в інклюзивних класах нашого регіону, нинішнього року зросла вдвоє, й побажала прикарпатцям і далі нарощувати таку позитивну тенденцію.
З метою створення в області доступних та якісних умов для навчання дітей з особливими освітніми потребами Марина Порошенко передала О. Гончаруку розроблені у співпраці Фонду Порошенка з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ типові проекти медіатеки та ресурсної кімнати, наявність яких у закладі є однією з важливих умов для розвитку інклюзивноі освіти.
Голова ОДА подякував дружині Президента України за допомогу Івано-Франківщині у «втіленні в життя тих ідей, які ще вчора видавалися не для всіх здійсненними. А дітей, яким потрібні особливі умови, на Прикарпатті є немало – сім тисяч». Очільник виконавчої влади краю висловив сподівання й переконання, що наступний візит дружини Президента на Прикарпаття відбудеться тоді, коли відповідна програма тут уже діятиме.
Того дня перша леді побувала і в Івано-Франківському університеті права ім. Короля Данила Галицького, де відбувався фестиваль етномоди «Край.Ка Дизайн». Одна з його організаторів – засновниця школи краси Тетяна Терсенова-Заводовська – так пояснила назву фестивалю: «Чому «крайка»? Це, як відомо, деталь жіночого строю. Ми хочемо об’єднати цією крайкою всі регіони України, аби наш фестиваль став яскравим дійством моди і краси». Марину Порошенко разом з Олегом Гончаруком та його дружиною Людмилою вельми зацікавив показ дівчатами-моделями суконь та костюмів за етнічними мотивами із колекцій дизайнерів Любці Чернікової, Марії Чуднової, Оксани Бейлах та її учениці Яни Касян, а також із колекції, представленої Івано-Франківським Центром професійно-технічної освіти №1.
– Я радо відкрила для себе етнофестиваль «Край.Ка Дизайн», – сказала, звертаючись до присутніх у вщерть заповненій залі вишу, Марина Порошенко. – Цей проект, підтриманий Українським фондом культури, дістав від експертів високу оцінку, з чим і вітаю організаторів фестивалю. Переглянула сьогодні колекції одягу з великим задоволенням і хочу подякувати його дизайнерам. Я охоче одягаю їх вбрання, на знакові події – обов’язково, аби популяризувати українську моду та вітчизняних виробників. Дякую організаторам етнофестивалю за те, що зберігають українські традиції, а всім присутнім у цій залі – за увагу й інтерес до рідної культури…