Влада заборонила українцям будувати домашні сонячні електростанції на “Зеленому тарифі” для продажу

Як ми вже повідомляли в матеріалі "Цікава логіка...", "...міністр енергетики І. Насалик розпочав боротьбу із українцями, які встановлюють домашні приватні сонячні електростанції потужністю до 30 кВт". І ось закон із поправками прийнято.

У четвер, 25 квітня, Верховна Рада таки прийняла законопроект, що стосується ринку альтернативної енергетики, заборонивши будувати дрібні домашні сонячні електростанції на "Зеленому тарифі" для продажу.

Про це повідомив голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг, член команди і радник новообраного президента Володимира Зеленського Андрій Герус.

За його словами, нардепи з другого разу підтримали правку номер 24 до закону 8449 р., автором якої був нардеп від БПП Олександр Домбровський. Таким чином нардепи ввели умову отримання «зеленого» тарифу для СЕС потужністю до 50 кВт — встановлення їх на дахах, фасадах будівель та інших капітальних спорудах. Умова почне діяти через два роки.

Нині близько 10 тис. українських сімей побудували такі домашні СЕС, десятки тисяч або розглядали таку ідею, або почали будівництво. Найбільше постраждають ті, хто вже його почали. Бо заборона вступає в дію негайно, з моменту опублікування закону. Це втрачені тисячі й десятки тисяч доларів для українців, які вже заплатили аванси. І для багатьох це величезні кошти.

Крім того, у зв'язку з прийняттям закону будуть закриті сотні невеликих фірм, які спеціалізувалися на будівництві дрібних сонячних електростанцій.

Радник Зеленського зазначив: «Звичайно, дрібні СЕС можна було регулювати: а) дозволяти будувати тільки, якщо є житловий будинок зі споживанням, б) знизити тариф на 10% -20%, але дозволяти будуватися тощо. Але вирішили зробити повну заборону негайно. Водночас той же закон дозволяє і далі до 2020 року будувати непотрібні нашій енергетиці гігантські сонячні станції на півдні України за «зеленим» тарифом в три рази більше, ніж у Німеччині. Лідером таких будівництв є ДТЕК Р. Ахметова, який планує до кінця року збудувати декілька сотень МВТ потужностей, отримати цей високий "зелений тариф" (5,4 грн.) і працювати із ним до 2030 року".

Якби Зеленський вже мав повноваження Президента, Герус рекомендував би йому ветувати закон і повернути до ради зі своїми зауваженнями на користь середнього класу. Як вчинить Порошенко, невідомо. Але нинішнє рішення укотре вдарить по середньому класу.

Уряд вважає, що це вигідно для громадян, бо начебто Закон про "зелені" аукціони буде стримувати зростання тарифів на електроенергію для населення, обмеживши "зелений" тариф. Про це повідомляє міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик. Він також зазначив, що "...законом виправляли помилку, якою були зафіксовані найвищі в Європі тарифи. Це не право Верховної Ради формувати тарифи, це право незалежного регулятора. Вчора Рада нарешті обмежила тарифи, які виходять за рамки розумного".

Законом передбачено, що "Зелений тариф" зберігатиметься для домашніх домогосподарств розміром до 50 кВт. Домогосподарства зможуть генерувати електроенергію тільки для себе, а не для ринку.