Українцям з січня цього року доведеться платити за кубометр газу майже 10 гривень

Нещодавно було офіційно оприлюднено ціни на газ для населення за січень. Цифри шокують. Вартість палива зросла в середньому ще на 15%. “Нафтогаз” підвищив ціну для своїх споживачів з 6,33 до 7,22 грн/куб. м (з ПДВ), тобто на 89 копійок порівняно з груднем. А газзбути групи РГК Дмитра Фірташа, афілійовані з облгазами, які постачають блакитне паливо 69% населення, збільшили ціну на понад гривню — з 8,80 — 8,83 до 9,88 — 9,93 грн за кубометр.

Наприклад, споживачі "Івано-Франківськгаззбуту" будуть змушені платити 9,88 грн/куб. м, “Київоблгаззбуту” 9,88 грн/куб. м, “Львівгаззбуту” та “Вінницягаззбуту” — 9,90 грн/куб. м, “Чернівцігаззбуту” — 9,93 грн/куб. м.

Якщо врахувати вартість доставки, яка з січня у деяких регіонах зростає у 1,5 — 2 рази, то кубометр газу коштуватиме майже 13 — 14 гривень або пів долара! Таких рекордно високих цін на газ в Україні ще не було.

Як розповів експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев, Україна прив’язала внутрішні ціни на газ до спекулятивних котирувань на європейських хабах, які залежать не лише від попиту-пропозиції, але й від гри трейдерів. На цих торгах не враховуються середні й довготермінові контракти й ціни за ними. Тому й проявляється оця начебто сезонність, коли влітку ціни падають, а взимку — зростають.

Чому ж одні компанії, як, наприклад, “Газ АП”, “Megawatt” чи “Нафтогаз” мають змогу продавати своїм споживачам газ по 6,99 — 7,22 грн/куб., а газзбути пропонують його майже по 10 гривень?

Найвірогідніше, що ці компанії закачали великі обсяги газу влітку в підземні сховища, коли ціна була 3 — 4 грн/куб. м, і тепер мають можливість продавати дешевше. Або ж газзбути просто прагнуть компенсувати таким чином збитки від заборгованості споживачів-неплатників.

Ближче до кінця опалювального сезону (березень-квітень), як каже Рябцев, ціни можуть почати знижуватися. Але багато що залежатиме від погоди. Тож якщо вдарять морози і зросте споживання, то високі ціни на газ можуть втриматися й навесні.

У деяких областях України - Івано-Франківській (Снятин), Харківській, Чернівецькій - відбулися акції протесту із перекриттям головних автомагістралей проти підвищення тарифів на газ. Та, мабуть вони не зможуть вплинути на ситуацію в країні, поки не переростуть у масові загальноукраїнські протести.