Після вторгнення 24 лютого українці кардинально змінили своє ставлення до росіян та всього, що з ними пов’язане. Література також не стала винятком. Російські книги йдуть слідом за воєнним кораблем. Проте, окремі мобільні застосунки для читання в AppStore та GooglePlay містять книжки від заборонених в Україні російських видавництв з неприхованою антиукраїнською пропагандою, проявами шовінізму та закликами до війни. Їхніми власниками або кінцевими бенефіціарами є бізнеси з країни-агресора.
Так, Bookmate надає передплату на електронні книги, переважно на мобільних пристроях. Сервіс містить каталоги на багатьох мовах, в цілому з близько 500 тис. книг. Ним користуються 3 млн. читачів по всьому світу. Bookmate та MyBook рекламуються в українському сегменті мережі Інтернет з використанням української мови, пропонуючи безкоштовний доступ до контенту. Свідомо чи несвідомо українці і далі користуються такими мобільними застосунками. Це ненормальна ситуація ще й тому, що гроші, які зараз користувачі платять за підписку на цих застосунках, не кажучи вже про купівлю книжок, автоматично йдуть на бомби, ракети та танки, які руйнують наші українські міста.
Окрім цього російські застосунки можуть збирати персональну інформацію про українців, що зберігається на серверах на території рф. Ще у 2016 році росія ухвалила так звані «закони Ярової» (№ 374-ФЗ і 375-ФЗ), відповідно до яких усіх операторів зв’язку та організаторів поширення інформації зобов’язали зберігати дані користувачів на російських серверах, до яких має доступ фсб без ухвали суду. Це стосується будь-яких програм і сайтів російського походження.
Водночас не треба чекати реакції владних структур (віримо, що прямо зараз можуть бути більш нагальні завдання), а слід робити те, що можете реалізувати самотужки. Наприклад, усі охочі можуть вплинути на виключення цих застосунків з AppStore та GooglePlay, залишаючи негативні коментарі й оцінки під ними.