Українська поліція посилить боротьбу з домашнім насиллям. З цією метою розроблено проект “Поліна”

Усім відомо, що ця проблема в Україні вже давно набула катастрофічних масштабів і вимагала прийняття кардинального вирішення. Адже у нас на законодавчому рівні саме члени сім'ї найбільш незахищені від домашнього насилля. У більшості випадків представники охорони порядку на звернення постраждалих не реагують, або просто на виниклу ситуацію закривають очі, пояснюючи, що це не в їхній компетенції. А от коли уже трапляється справжня біда (убивство, згвалтування і т. п.), ось тоді вони починають якось діяти. Але ж біди могло й не трапитися, якби поліцейські вчасно реагували на подібні звернення по допомогу...

Приміром, за офіційними даними Нацполіції, у 2018 році на домашнє насильство до правоохоронних органів поскаржилися 89,5 тисячі жінок, а зареєстровано лише 1 586 кримінальних правопорушень. У новинах, різних телепередачах ледь не щодня порушують цю наболілу для суспільства тему, адже потерпілі, не знайшовши захисту у правоохоронців, змушені звертатися по допомогу до телевізійників. І хоча в Україні вже давно діють "гарячі лінії" та служби допомоги таким людям (переважно це жінки та діти, але їм лише надають прихисток та юридичну допомогу), все ж проблема так і залишається нерозв'язаною.

У Нацполіції нині розробляють і вже запустили в дію проект під умовною назвою "Поліна" (назва-абревіатура розшифровується як "поліція проти насильства"), згідно з яким в Україні створять групи реагування, котрі будуть виїжджати виключно на виклики з приводу домашнього насильства. Проект вже два роки тестують в деяких українських регіонах - Дарницькому районі Києва, Малиновському районі Одеси і в місті Сєверодонецьку Луганської області.

Новий глава Національної поліції Ігор Клименко сказав, що незабаром він запрацює по всій Україні, адже, як стверджують самі правоохоронці, результати дії проекту "Поліна" вражаючі. Це будуть перші 45 екіпажів, які отримають автомобілі, сучасне технічне оснащення і будуть досить ефективні. Для кращої роботи співробітникам потрібна буде й спеціальна підготовка, тому що бувають випадки, коли поліцейські не зовсім розуміють, з чим зіткнуться (ножові поранення й інші травмування від одного з учасників конфлікту), а потрібно буде правильно оцінити обставини ситуації і вчасно зреагувати, коли їдуть на сімейний конфлікт. Тим більше, що часом там зустрічаються наркомани, алкоголіки й люди з психічними захворюваннями чи просто агресивні. Відповідно нині відпрацьовується і система реагування, - додав глава Нацполіції.

Одночасно з введенням спецпідрозділів, які будуть реагувати виключно на домашнє насильство, поліція планує спільно з іноземними партнерами ввести загальнонаціональну базу даних із системою синіх, жовтих і червоних карток. Наявність в досьє насильника таких карток допоможе, приміром, жінкам, які перевищили самооборону, отримати значно менший термін покарання, адже буде пом'якшено її вину при розгляді справи.

Втім, як заявив Ігор Клименко, більша проблема з домашнім насиллям полягає не у підготовці поліцейських чи впорядкуванні системи, а в тому, що жінки часто бояться говорити про насильство в їхніх родинах, і навіть коли звертаються по допомогу, все ж відмовляються писати заяву на кривдника через побоювання, що ситуація буде ще гіршою і їм тоді ніхто вчасно не надасть допомоги.

"Рівень самосвідомості громадян повинен зростати. Потрібно визнати існування цієї проблеми і бути усім напоготові боротися з нею разом із нами - ось що важливо. Тоді й будуть реальні результати", - підсумував глава Національної поліції.

Кореспондент