Україні вже не до НАТО? Дипломати застерігають Президента Володимира Зеленського від поквапливих рішень

З’явилися повідомлення про певні дії на владному Олімпі в Україні, які можуть свідчити про зміну державної політики. Зокрема у вівторок 15 березня, тобто на 20-й день війни, Президент Володимир Зеленський заявив, що Україні вже не вдасться вступити до НАТО. Причому сказав він про це під час виступу на зустрічі лідерів держав Joint Expeditionary Force (багатостороння структура оборонної співпраці, до якої входять Велика Британія, Фінляндія, Данія, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди, Норвегія, Швеція та Естонія).

«Ми це розуміємо, ми адекватні люди. Ми роками чули про нібито відкриті двері. Але вже почули, що нам туди не ввійти. І це правда. Треба це визнавати», – наголосив він і додав, що український народ починає це розуміти та розраховувати у спротиві російській агресії суто на себе та партнерів, які допомагають країні.

До речі, дещо раніше схожу заяву зробив і керівник фракції «Слуга народу» у Верховній Раді, глава української делегації у переговорах з РФ Давид Арахамія. Він повідомляв, що країни НАТО не готові навіть обговорювати питання вступу України до Альянсу в найближчі п’ять чи 10 років і додав, що українська влада не боротиметься лише за факт існування самої заявки на вступ.

Нагадаємо з цього приводу таке. По-перше, 2019 року Верховна Рада затвердила зміни до Конституції й закріпила курс України на членство в НАТО. По-друге, ці заяви – одна й друга – пролунали в межах переговорного процесу між уповноваженими від Києва й Москви про припинення вогню в Україні. Зокрема, як повідомив радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк, 15 березня був «дуже важкий та в’язкий переговорний процес, наявні принципові суперечності, але простір для компромісу точно є»…

Тим-то відомий дипломат Валерій Чалий застеріг Зеленського від поквапливих і помилкових рішень української делегації під час тих перемовин.

«На жаль, на переговорах з Росією, результати яких потім запропонують нам усім почути. І вже питання вирішене, наскільки я розумію. Там уже зафіксована зовсім інша позиція України – так званий нейтралітет. Йдеться про роззброєння, далі піде розмова про віддачу території. Це вже лежить проєктом на папері. Тому я не мовчатиму. Треба розуміти: президент країни несе величезну відповідальність, ми всі йому довіряємо, ми його підтримуємо, він проявив стійкість. Він має не допустити, [щоб] ці порадники, які ходять навколо нього, направили його абсолютно не в тому напрямі», – зазначив В. Чалий.

Також дипломат додав, що ризики створює не лише оточення президента, а й Захід, який підштовхує В. Зеленського знайти формулу компромісу для того, щоб зупинити війну. Чалий попереджає, що це може дестабілізувати ситуацію всередині країни, чого і прагне російський диктатор Володимир Путін.