Україні повернули грамоту Петра І про поставлення митрополита на Київську митрополію

В Україну днями, 13 квітня, з Німеччини привезли унікальний історичний документ, вивезений під час Другої Світової війни. Про це на своїй сторінці у "Facebook" повідомив міністр культури Євген Нищук.

Унікальний історичний документ – грамота Петра І, датована 1708 роком, про поставлення митрополита на Київську митрополію - була втрачена в часи ІІ Світової війни, а з кінця 1950-х років вона знаходилась у бібліотеці Інституту східно-європейської історії та краєзнавства при університеті Тюбінгену (Німеччина).

Цей документ є ще одним свідченням анексії Української помісної церкви Московією, бо у ньому є застереження Петра І про те, що Москва мала великі побоювання, що Київська митрополія повернеться під владу Константинополя.

Царська грамота була адресована митрополиту Йоасафові (Кроковському) про поставлення його на Київську митрополію, який був останнім митрополитом за часів перебування Києва у складі Російської імперії і котрого за старими звичаями вільно обрало київське духовенство, а цар лише підтвердив це призначення.

Грамота підтверджувала статус Київської митрополії як першої серед усіх, що належали Московському патріархату. Таким чином по Києву визнавалась його першочергова роль у процесі християнізації Русі. В документі підкреслювалось перебування київського митрополита під владою московського патріарха. Заборона звертатись до вселенського (константинопольського) патріарха в самому документі, як і під час присяги, свідчили про те, що на початку 18 століття Москва боялась повернення Київської митрополії під протекторат Константинополя (очевидно, були такі спроби), тому в грамоті вирішили прописати, що Йоасаф Кроковський зобов’язується більше не звертатись до Константинополя, — розповіла історик Наталя Сінкевич.

Грамота є рукописним пергаментом розміром 80 х 58 см у срібно-позолоченій оправі. Після повернення в Україну її доправили до Національного заповідника «Софія Київська». Незабаром цікавий та історично важливий документ буде представлено для загального огляду.

"Ця передача стала результатом роботи Міжурядової комісії з питань повернення переміщених культурних цінностей під час Другої Світової війни", – написав міністр культури Євген Нищук.

Документ свідчить про те, що Україна уже в ті часи намагалась створити незалежну Церкву.