Економісти наполягають на важливості відновлення співпраці з МВФ. Ідеться не лише про виживання як таке, тобто фізичне через карантин, обмеження контактів, турботу про власне здоров’я. Після запровадження усіляких обмежувальних заходів, покликаних пригальмувати поширення нового коронавірусу стало очевидним, що вони також матимуть серйозні наслідки для економіки країни, усіх без винятків регіонів, а також кожного громадянина. Експерти наразі сперечаються лише про те, наскільки серйозними будуть ці наслідки.
Уже нині, виходячи на порожні вулиці Івано-Франківська, бачимо зачинені крамниці та кафе, порожні ресторани та невеликі офіси. Тож немає сумнівів у тому, що важкими будуть втрати від запроваджених обмежень передусім для малого бізнесу. Звичайно, кожен підприємець має певну подушку безпеки – деякий запас, котрий дозволить певний час почуватись більш-менш комфортно. Питання лише у тому, як довго триватиме карантин та пов’язані з ним обмежувальні заходи.
Недавно в ефірі одного з телеканалів про перспективи української економіки говорив президент Європейської бізнес-асоціації, глава інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фіала. Він, наприклад, вважає, що у кращому разі нас чекає повторення рецесії та кризи 2009 року. І це за умови, що карантин в Україні, ЄС та США триватие максимум три місяці та не затягнеться до другого півріччя.
За прогнозом експерта, у разі ж, коли в Україні кількість заражених піде на спад до кінця травня, а економіка зможе з третього кварталу працювати, буде скорочення світового ВВП на 1–2%. Це більше скорочення, ніж було 2009-го. В Україні тоді скорочення ВВП становитиме близько 4%. Це означатиме курс валют на рівні 30 грн за долар, інфляція найімовірніше у такому разі становитиме близько п’яти відсотків. Також наслідком буде досить значне зростання безробіття. Своєю чергою, це також призведе до падіння доходів бюджетів різних рівнів. Але може виявитися, що це не базовий, а оптимістичний сценарій.
«Суттєво знизити податки – немає можливості, – розповів Т. Фіала, – тому що потім бюджет не зможе інвестувати в те капітальне будівництво, яке закладено, і виконувати соціальні платежі – ті ж пенсії тощо. І безробіття в нас справді зросте. Наприклад, Канада, яка співставна з Україною за кількістю населення, сьогодні оголосила, що за цей тиждень там було 500 тис звернень по допомогу з безробіття. У США наступного тижня теж очікується рекордне число – до трьох мільйонів нових безробітних.
Якщо ж у нас карантин та захворювання посунуться до червня-липня, то тут очікуємо падіння ВВП України на 9%, курс – 35 грн за долар, зростання інфляції та відповідно ще більше скорочення доходів бюджету.
9% падіння ВВП – це багато, це те ж саме, що в нас було в 2015 році.
Що тут варто робити уряду насамперед? Йдеться про виконання умов співпраці з МВФ. Залишилося прийняти два закони. Ми сподіваємося, на початку наступного тижня парламент збереться та будуть проголосовані ці два закони.
Один стосується ринку землі, другий, більш контраверсійний, він зрештою вигідний всій країні, але його блокують колишні акціонери Приватбанку, які не хочуть розраховуватися за тими затратами, яких зазнав український уряд…
Співпраця з МВФ тут дуже важлива, бо в нас немає інших джерел, щоб профінансувати дефіцит бюджету. Якщо ж співробітництва з МВФ не буде, – а ті два прогнози, які я дав, передбачають співпрацю з МВФ, – нам взагалі не можна думати про якісь поблажки, про підвищення пенсій, про збільшення дефіциту бюджету. Нам, навпаки, доведеться його ще скорочувати.
У такому разі єдиний спосіб, як провести індексацію пенсій, – це надрукувати гроші. Але коли ми їх роздамо, вони відразу втратять свою купівельну спроможність, тому що зросте інфляція, буде девальвація і курс буде не 35 грн за долар, а суттєво більший».
Додамо, що на необхідності відновлення співпраці з МВФ наголошують також і низка економістів, котрі виступили з відкритим листом на інтернет-ресурсі «Українська правда». Вони стверджують, що пріоритетом для держави має бути максимальне збереження зайнятості – єдиного джерела доходів для більшості населення. Та підкреслюють, що масштаб витрат на програми підтримки бізнесу і громадян має відповідати обсягу ресурсів, які можна знайти та витратити на такі програми без ризику стрибка інфляції, знецінення доходів громадян і фінансової дестабілізації.
«Для цього влада має зробити все необхідне, щоб не зупиняти економічну діяльність, незважаючи на карантин. Адже ціною стане різке збідніння громадян, зростання злочинності, падіння доходів бюджету та відсутність коштів на фінансування медицини та інші критичні видатки», – сказано у заяві.
Економісти радять спрямовувати державну допомогу туди, де позитивний ефект від неї для економіки буде найбільшим. Наприклад, тим, хто втратив засоби до існування, і хто з більшою ймовірністю купуватиме продукти харчування та медикаменти, а не валюту. Держава має уникнути ручного розподілу ресурсів, яким створюють засади для корупції та неефективного спрямування дефіцитних коштів.
«Україна може пройти кризу, спричинену коронавірусом, із найменшими втратами для суспільного добробуту. Але для цього потрібно якнайшвидше завершити перемовини з Міжнародним валютним фондом, доклавши зусиль для збільшення обсягу програми та домовившись про спрямування до бюджету суттєвої частини позики. Досягнення домовленості з МВФ дозволить залучити підтримку інших офіційних кредиторів (Світовий банк, Європейський Союз, США тощо), яку варто збільшити порівняно з попередньо домовленими сумами», – вважають економісти.
Тож нині напевно мало знайдеться людей, котрі могли б позаздрити високій посаді нового прем’єра Дениса Шмигаля. Адже йому нині доводиться не лише відповідати на першочергові виклики, пов’язані з коронавірусом, а й також намагатися буквально провести економіку країни між «Cціллою й Харибдою», аби громадяни зазнали якомога менше втрат на цьому шляху, а підприємці могли відновити свою роботу якомога швидше.