Про це нещодавно повідомила міністр фінансів України Оксана Маркарова. За її словами Україна має закінчити співпрацю з Міжнародним валютним фондом у 2023 році і почати забезпечувати себе сама, щоб не залежати від чергових траншів. А програма, щодо якої наразі тривають переговори, має стати останньою.
Міжнародний валютний фонд, який є спеціальним агентством ООН, був заснований 29-ма державами в 1945 році з метою регулювання валютно-кредитних відносин країн-членів і надання їм допомоги при дефіциті платіжного балансу шляхом надання кредитів в іноземній валюті. Нині до його складу входять 189 країн-членів. Ця організація була створена, щоб допомагати країнам, які потерпіли від воєн і банкрутства, та не допустити їхнього повного краху. І якщо МВФ погоджується надати грошову допомогу якійсь державі, це вказує на те, що МВФ бачить у її розвитку і реформах позитивні зміни, а отже довіряє. Це своєю чергою дає сигнал інвесторам про те, що вони можуть спокійно вкладати кошти у різноманітні проекти в таких країнах.
Україна активно співпрацює з МВФ з 1994 р. (перерва була у 2012-2013 рр.). З метою досягнення макроекономічної стабілізації та створення необхідних передумов для проведення економічних реформ наша держава і далі продовжує цю співпрацю. І нещодавно, 14 листопада, Місія Міжнародного валютного фонду знову розпочала роботу в Києві.
Згідно із базовим прогнозом Національного банку, за новою програмою співпраці з МВФ Україна може отримати 2 млрд. доларів від фонду у 2019 році та ще по 2 млрд. у 2020 й 2021 роках. Про це нині тривають переговори.
Програма, над якою працює уряд, має дозволити провести в Україні масу реформ, приватизацію, концесію та інші речі, а також допомогти нам вийти з неї по завершенні, як свого часу це змогла зробити Польща.
Прем’єр-міністр України О. Гончарук та міністр фінансів О. Маркарова зустрілися з керівником місії Міжнародного валютного фонду Роном ван Роденом та економістом Габором Пулою. Сторони обговорювали умови відкриття нової трирічної програми фінансування. Гончарук зазначив, що Україна продемонструвала і продовжує демонструвати швидке та успішне втілення реформ, задекларованих Президентом, нашим урядом і парламентом, що дає можливість подальшої співпраці з МВФ. Ван Роден своєю чергою також наголосив на важливості реформ, здійснених українським урядом і висловив сподівання на прискорення їх темпу.
В уряді пояснюють, що зараз співпраця з Міжнародним валютним фондом важлива для України не з точки зору грошей, а тому що вона є сигналом для інших фінансових інститутів про нашу надійність.
Проте, як застерігають експерти, за позитивного сценарію розвитку економіки погашення позики не складе особливих труднощів. Але якщо реалізується песимістичний сценарій, то тягар боргу може виявитися занадто важким для нашої ослабленої держави, як, наприклад, показує плачевний досвід Аргентини (Сім аргентинських уроків для України)