Івано-Франківський академічний обласний театр ляльок імені Марійки Підгірянки підготував для діток справжній подарунок до свят – виставу «Різдвяна плутанина» за повістю письменниці Любові Загоровської «Завдання для Бабайка, або Різдвяна плутанина», що вийшла друком у видавництві «Віват» 2021 року.
«Мені дуже сподобалася ця книжка, зацікавив її сюжет, і я подумала, а чому б не перенести дію в театр ляльок, – розповідає режисерка театру ляльок Ольга Гнатюк. – П’єса, яку я створила за цим твором, – про дива, про казку, про те, що вони завжди біля нас, якщо ми у них віримо».
Сама Любов Загоровська, зізнається, що новина про те, що за її твором готують лялькову виставу стала для неї приємною несподіванкою. За її словами мораль повісті також полягає в тому, що завжди потрібно вірити в добро, казку і диво. «Якщо ти віриш в диво, то воно з обов’язково з тобою станеться. А щоб інші люди також вірили в нього, деколи потрібно його створювати самому, не чекаючи якихось казкових персонажів», – наголошує письменниця.
«Різдвяна плутанина» перенесе глядачів вистави одразу у дві країни: Америку та Україну. Режисерка постановки придумала для таких подорожей дуже цікавий хід. Впевнена, він сподобається малечі. Але повернімося до сюжету. Отож дивним чином доля діток з різних континентів переплелася. Так сталося, що 6 грудня, в день святого Миколая, українські дітлахи не знайшли під своїми подушками жодного подарунка чи бодай натяку на цукерочку. Натомість їхні американські однолітки здивувалися, коли побачили того ж дня у своєму ліжку солодощі та інші презенти. А згодом і різдвяного ранку 25 грудня за океаном у Колорадо Спрінґс малюки не отримали омріяних подарунків від Санти, а в українському містечку, навпаки, всі рукавиці та шкарпетки були напхані шоколадом і цукерками. Цікаво, хто винен у такій плутанині? Як герої історії все виправили? І, зрештою, до чого тут Бабайко? Відповіді на ці та інші запитання найменші глядачі зможуть отримати на виставі, прем’єрні покази якої відбудуться 6 – 8 грудня.
Спеціально до цієї дивовижної постановки художниця з Харкова Дарина Кушніренко створила надзвичайно красиві ляльки-маріонетки, які завдяки таланту та майстерності акторів Тараса Винника, Анни Хитрак, Олександра Сизонова, Марини Панас, Олексія Бакіна оживають на сцені і творять справжню різдвяну казку. За словами О. Сизонова, який грає роль Сергійка, робота саме з такими ляльками вважається однією з найскладніших, адже потрібно вправно маніпулювати кожною ниточкою, щоб керувати тією чи іншою частиною тіла персонажа.
Попри те, що у виставі не раз згадуються і святий Миколай, і Санта Клаус, ці персонажі з’являються на сцені не фізично, а лише – віртуально. Саме такою є задумка режисерки, за якою ці чарівні герої уособлюють віру в чудо, тому їх і неможливо побачити. Також хочу відзначити, що вистава не відірвана від сучасних реалій. Тут використано й анімацію, і мультимедіа. Актуальність присутня і в контекстах. Зокрема, в інтер’єрі кімнати американського хлопчика Джо – плакат із зображенням Людини-павука, а в українських дітей свої супергерої – зокрема військовий котик.
Книжку написана за всіма канонами класного детективу, з кожною сторінкою чимраз глибше поринаєш у цікавий сюжет, і починаєш спочатку замотувати клубок з таємницями, а потім його старанно розплутувати. Тож не дивно, що вистава також дотримується усіх правил та особливостей детективного жанру. Впевнена, що малечі, котра відвідає прем’єрні покази цієї постановки, буде цікаво спостерігати за тією магією, яка твориться на сцені.