У Рогатині відбувся фестиваль «Спечу тобі долю»

У місті Рогатині у День Незалежності відбувся незвичайний гастрономічно-весільний фестиваль «Спечу тобі долю» у рамках проекту «Створення Центру дослідження нематеріальної культурної спадщини Рогатинського Опілля».

Цьогоріч місто Рогатин стало переможцем конкурсу Міністерства культури України Малі міста - великі враження. А ідея конкурсу належить ГО «Інститут культурної політики». Він уже другий рік поспіль реалізується Асоціація міст України та Українським центром культурних досліджень за підтримки Міністерства культури України.

Консультанти та виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук взяли участь у цьому заході.

У Рогатині відбулося колоритне дійство, під час якого «ожив» один із найяскравіших українських обрядів – автентичне весілля. А виставка давніх «доль»(доля – солодкий, пишний хліб) та короваїв просто вразила своїми розмаїттям і красою, усі охочі могли скуштувати ці неймовірні вироби. На фестивалі «Спечу тобі долю» було представлене не тільки місто Рогатин, а й села району, кожне з яких має свої родзинки і перли весільного обряду, свої рецепти «долі».

Під час урочистостей з нагоди відкриття гастрономічно-весільного фестивалю «Спечу тобі долю» його учасників привітав міський голова Рогатина Сергій Насалик, який звернув увагу, що місто завжди бере участь у різноманітних ініціативах, які сприяють його розвитку. А традиції – це душа України, тому зберігаючи їх і передаючи від покоління до покоління, ми дбаємо про ідентифікацію нашої нації. На його думку, фестивалі об’єднують людей, показують, що громада підтримує традиції, знає свої історію, звичаї та обряди, є ініціативною.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук у своєму вітальному слові акцентував на збереженні традицій, відродженні та популяризація культурної спадщини.

Відтак гості фесту насолоджувалися розважально-танцювальною програмою за участі народного артиста України Михайла Кривеня, учасника першої «Червоної рути» - гурту «Дзвони» та ін.

За словами співорганізаторки фестивалю, директорки історико-краєзнавчого музею «Опілля» Ольги Благої, фестиваль є тільки частиною проекту «Центр дослідження нематеріальної культурної спадщини Рогатинського Опілля». Чому ж саме гастрономічно-весільний фестиваль? Українське весілля означене певними гастрономічними особливостями. Найперше – це коровай, який печуть майже на території всієї України. А Рогатинському Опіллю притаманне випікання не тільки короваю, а й пишного солодкого хліба, який називають «долею». І з цим пов'язаний цілий обряд. Хліб випікають у четвер, збираючи під час цього обряду молодих жінок, які мають щасливу долю. І вони, метафорично кажучи, випікають щасливу долю молодятам...

Редактор відділу газети “Галичина”