У разі вилучення «військового» ПДФО у громад місцеві бюджети Прикарпаття втратять понад 500 млн грн у 2023 році та близько 2,2 млрд грн 2024-го

Ідея Мінфіну вилучити «військовий» ПДФО у громад, забравши його у Державний бюджет, викликала суспільний резонанс. Найдужче самоврядців обурило те, що ініціативі уряду не передував діалог з громадами.

З огляду на такий стан справ в Івано-Франківську відбувся брифінг голів прикарпатських громад щодо ідеї Мінфіну вилучити «військовий» ПДФО з місцевих бюджетів. Голови Івано-Франківської, Коломийської, Надвірнянської і Білоберізької громад – Руслан Марцінків, Богдан Станіславський, Зіновій Андрійович, Дмитро Іванюк – донесли журналістам суть урядової ініціативи, а також розповіли, які втрати чекають на громади вже цього й наступного року у разі її впровадження. Голови одностайні: збереження «військового» ПДФО в місцевих бюджетах – це на сьогодні пріоритетне питання для місцевого самоврядування, адже це безпосередня допомога громад українському війську, надзвичайно важливий чинник, що наближає невпинними кроками українську Перемогу. Натомість вилучення податку на доходи фізичних осіб, який надходить до місцевих бюджетів від зарплат військовослужбовців, ослабить громади і не принесе жодних плюсів для сил оборони. А вилучені кошти просто розчиняться у Держбюджеті.

Громади від початку великої війни, оперативно реагуючи на запити військових, вчасно і належно дбають про захисників. Тому й ініціатива уряду вилучити з доходів місцевих бюджетів «військове» ПДФО, що позбавляє захисників України та їхні родини гарантованих Конституцією прав, які забезпечує місцеве самоврядування, викликала такий шквал критики й тотальне несприйняття. Крім цього, впровадження ініціативи щодо вилучення «військового» ПДФО в громад позбавить їх можливості допомагати не тільки армії, а й місцевим жителям. І тому її потрібно зупинити!

Підтримав позицію голів громад щодо збереження «військового» ПДФО у місцевих бюджетах молодший сержант, бойовий медик Андрій Громадюк, який проживає в Івано-Франківську, і наголосив: «Я проти того, щоб забрали «військовий» ПДФО з місцевого бюджету, оскільки місто разом з волонтерами завжди швидко закривали наші потреби. А це і автомобілі, і старлінки, і радіостанції, і дрони, і генератори, і медикаменти та чимало інших речей, необхідних для нас.

Тому дуже важливо зберегти ці кошти в місцевих бюджетах, оскільки їх використовують ефективно для допомоги військовим. А також хочу додати що наша Івано-Франківська громада – це наш тил, який завжди нам допоможе, не треба забирати у неї можливість допомагати війську»

Відтак відбувсяся діалоговий захід щодо ініціативи уряду вилучити «військовий» ПДФО у громад, організований Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України, за участі народних депутатів України та міських, селищних і сільських голів.

Голови прикарпатських громад звернулися до народних депутатів України за підтримкою щодо збереження «військового» ПДФО в місцевих бюджетах, ухваливши одноголосно звернення. На переконання учасників діалогового заходу, загроза вилучення так званого «військового» ПДФО із місцевих бюджетів створює недовіру у відносинах між центральною владою та місцевим самоврядуванням, стає предметом дрібних спекуляцій, які породжують соціальну напругу. Їх обурює, що уряд не проводив діалогу з представниками органів місцевого самоврядування з приводу такої суперечливої ініціативи. А це, на їхню думку, неприйнятно, позаяк у діалозі народжується всі найкращі рішення.

«За 2022–1923 роки, від початку повномасштабного вторгнення росії, органи місцевого самоврядування Прикарпаття отримали понад 3,6 млрд грн «військового» ПДФО, з якого близько 45% спрямували безпосередньо на допомогу силам безпеки та оборони. Забезпечили також фінансування делегованих державою повноважень (без компенсації) та надання жителям громад безкоштовних послуг. Витрати місцевого самоврядування – це не тільки допомога силам безпеки й оборони, а й забезпечення ВПО, відновлення та належне утримання інфраструктури, утримання лікарень та шкіл, надання допомоги сім’ям військовослужбовців та полеглих героїв», – ідеться у зверненні.

Лідери громад бачать свою місію під час діалогу у тому, щоб знайти розумний баланс і консенсус, з огляду на це і вносять пропозиції. «12 вересня 2023 року Уряд зареєстрував у Верховній Раді України законопроєкт №10037 «Про внесення змін до розділу Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України». Привабливий на перший погляд зміст законопроєкту є чистою формальністю. Насправді це втрата місцевими бюджетами Івано-Франківської області понад 500 млн грн в 2023 році та близько 2,2 млрд грн в 2024 році.

Наша держава у жовтні цього року складатиме іспит перед європейськими інституціями щодо виконання завдань, визначених на період підготовки вступу до ЄС. Дуже хотілося б, щоб ініціатива уряду щодо вилучення «військового» ПДФО не нашкодила іміджу держави, яка чомусь вперто ігнорує інтереси місцевого самоврядування», – наголосили у зверненні голови прикарпатських громад.

Задля наближення української Перемоги запропонували зробити наступні спільні кроки: залишити «військовий» ПДФО в місцевих бюджетах та сформувати цільові захищені статті видатків місцевих бюджетів – з 70 відсотків «військового» ПДФО, тобто сформувати так званий «бюджет безпеки й оборони», з якого витрати передбачити тільки на допомогу силам оборони й безпеки, об’єкти захисту, в тому числі бомбосховища, а також забезпечення ВПО, пільгового перевезення та харчування, подолання наслідків руйнації через вибухи та розвиток ВПК; зберегти в Державному бюджеті України на 2024 рік в доходах місцевих бюджетів «військовий» ПДФО та 64% ПДФО з замороженням реверсних вилучень.

Підбиваючи підсумки діалогового заходу за участі керівників громад Прикарпаття і парламентарів, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук резюмував: «Варто звернути увагу, що понад 1,8 млрд. грн, а це понад 45 відсотків «військового» ПДФО, місцеві бюджети використовують на потреби військових на місцях – впорядкування військових частин, ремонт авто, дрони, екіпірування. Також варто зазначити, що у громад є додаткові витрати з огляду на розташування на їхніх територіях військових частин. Потрібно більше коштів на комунальні заклади, школи, лікарні та інфраструктуру різних видів, у тому числі й витрати на надання різних пільг та допомогу ВПО, і таких непрямих видатків з місцевих бюджетів назбиралось на понад мільярд гривень. В такій системній роботі з військовими є й ризики – це можливі прильоти ворожих ракет, наслідки яких у прямому і переносному сенсі теж доведеться розгрібати місцевій владі. З огляду на це діалог з територіальними громадами потрібний, оскільки їхня ефективність у допомозі військовим є швидкою й точковою, і на цьому наголошують самі представники ЗСУ. Тому позиція керівників громад є єдиною: податок на доходи фізичних осіб, який надходить до місцевих бюджетів від зарплат військовослужбовців, має формувати місцевий бюджет безпеки й оборони. Натомість вилучення його ослабить громади в цій роботі».

Редактор відділу газети “Галичина”