Головне для прикарпатських муніципалітетів – допомога військовим, сім’ям полеглих, реабілітація воїнів, які повернулися з фронту

У рамках всеукраїнського престуру «Громади Прикарпаття в умовах воєнного стану. Вікна можливостей» на Івано-Франківщину завітали журналісти з усіх куточків України, з якими зустрілися Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків та виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

«Економічні виклики, які постали перед громадами Прикарпаття у час війни. Як працює релокований бізнес? Як місцеве самоврядування наближає перемогу?» – тема заходу, яку заздалегідь визначили з учасниками, неабияк зацікавила їх під час обговорення, оскільки вони активно ставили запитання спікерам.

Руслан Марцінків привітав гостей, розповів про життя громади, наголосивши, що головним викликом для неї є війна. За словами міського голови, 527 млн грн закладено в бюджеті Івано-Франківської громади на 2024 рік на підтримку оборонців України. Крім цього, Руслан Марцінків поінформував, що на сьогодні в громаді зареєстровано 40 тисяч переселенців, 40 відсотків з яких хоче залишитися в Івано-Франківську. З огляду на це в громаді для ВПО нині працює сім притулків, а також розпочинається будівництво соціального житла.

Юрій Стефанчук звернув увагу, що 2022 –2023 роки для муніципалітетів Івано-Франківщинибули особливими всебічною підтримкою ЗСУ. Торік, наприклад, прикарпатські громади закупили дронів на понад 120 млн грн. Загалом видатки прикарпатських громад на ЗСУ 2023-го становили понад 2 млрд грн. А їхні лідери систематично їздять на передову, везуть туди сотні автомобілів, дронів, все необхідне як за кошти бюджету, так і за волонтерські.

Нині важливо наповнювати Державний і місцеві бюджети, над чим працюють громади Прикарпаття, переконаний Юрій Стефанчук. У цьому зв’язку як один із прикладів він назвав роботу індустріальних парків, зокрема у Калуші.

«На сьогодні органи місцевого самоврядування мають головний пріоритет – допомога військовим, сім’ям полеглих і реабілітація воїнів, що повернулися з фронту», – підкреслив Юрій Стефанчук.

Відтак представники медіа ознайомилися з роботою релокованого підприємства «MFT (My Favorite Toothpaste)» та ТОВ «Інтелком» – виробником дитячих іграшок на експорт під торговою маркою «ТехноК».

Напередодні ж учасники престуру побували у Матеївецькій ТГ на Коломийщині, де мали можливість ознайомитися з роботою амбулаторії загальної практики – сімейної медицини в Перерові, Матеївецької дитячої школи мистецтв, Центру дозвілля для дітей. Вони також зустрілися з головою Матеївецької ТГ Любомиром Веселовським та директоркою фермерського господарства «Прометей», депутаткою Івано-Франківської обласної ради Орисею Книшук.

У Коломиї побували в обласному госпіталі ветеранів війни та волонтерському центрі «Нескорена нація», відвідали Музей історії міста. А ще відбулася зустріч керівників Коломийської міської ради й Коломийської військової адміністрації, керівників закладів культури та журналістів, під час якої акцентували на тому, як місцеві громади підтримують культуру й медіа під час війни.

Організатором всеукраїнського престуру «Громади Прикарпаття в умовах воєнного стану. Вікна можливостей» на Івано-Франківщину виступив Харківський пресклуб.

Координаторка проєктів Харківського пресклубу Людмила Доля поділилася своїми враженнями після дводенного престуру Прикарпаттям:

– Багатьом нашим громадам, і не лише прикарпатським, а й загалом в Україні, бракує якісної інформаційної підтримки. Вони роблять дуже багато гарних речей, про які, на жаль, дуже мало розповідають медіа. Люди, які живуть у громадах, роблять великі справи, допомагають ЗСУ. Також платять податки, ростять дітей. Вони фактично уособлюють і війну, і мир. І на прикладі громад Івано-Франківщини ми в цьому переконалися. Тут багато волонтерів, які допомагають і військовим, і пересічним громадянам, приймають внутрішньо переміщених осіб, зігрівають їх.

Особисто мене приємно здивував і порадував у Коломиї Народний дім. От якось для мене завжди Народний дім – це було щось абстрактне. Це якийсь аналог Будинку культури. У Коломиї ми побачили, що реально народне життя там вирує. Вирує завдяки волонтерському центру «Нескорена нація». Також дуже гарне приміщення. Одразу видно, що це історична будівля, все красиво, естетично, наче пахне історією. У цей чудовий Народний дім приходять люди. І я розумію, чому вони туди приходять. Бо якби я тут жила, то, напевно, теж туди приходила б, бо в такий осередок хочеться прийти.

Щодо релокованого бізнесу, то нам, звичайно, прикро від того, що підприємці виїжджають. Ми розуміємо, що наші території пустують. І ми не знаємо, коли туди повернеться те життя, до якого ми звикли. Але в нас є люди, які допомагають і створюють відповідні умови для тих, хто зацікавлений вести свій бізнес. Дуже добре, що на Прикарпатті, й зокрема в Івано-Франківську, створено такий клімат, де зацікавлені люди мають можливість відкривати малий та середній бізнес…

Вікторія Плахта, секретар НСЖУ, координаторка Івано-Франківського центру журналістської солідарності:

– Проведення таких престурів дає можливість журналістській спільноті не тільки ближче ознайомитися з досягненнями реформ на місцях, ай налагодити контакт між медійниками з різних регіонів, обмінятися досвідом роботи.

Під час зустрічей у колективах, спілкування з владою переконалися, що колеги зі сходу й півдня нашої держави – також за єдину країну й територіальну цілісність, що проблеми журналістів у всіх областях спільні, що відповідальність за те, що тепер коїться в державі, лежить однаково на всіх. А ще розуміння, що на них тепер лежить величезна відповідальність за кожне слово, написане чи сказане для своїх громадян…

Редактор відділу газети “Галичина”