Від початку війни на Прикарпаття щодня прибувають жителі із «гарячих точок» України. За словами голови обласної військової адміністрації Світлани Онищук, на Івано-Франківщину також перевозять своє обладнання і суб’єкти господарювання, які мають намір продовжувати діяльність та здійснювати випуск продукції.
«Прикарпаття є надійним тилом для людей та бізнесу, що постраждали від війни, – підкреслила С. Онищук. – Ми розуміємо, що сьогодні нам треба бути єдиними, допомагати людям та створювати всі умови для того, щоб підприємства працювали, а економіка – розвивалася».
Прикарпатські громади готові стати домом для бізнесу, який евакуйовується із небезпечних територій. З цією метою нині створюють банк вільних площ та приміщень.
Зосібна голова Івано-Франківської міської територіальної громади Руслан Марцінків днями повідомив, що вже понад 30 підприємств переїхало в громаду. А кількість заявок про переїзд підприємств і далі збільшується. Важливо грамотно побудувати роботу, щоб відкривати робочі місця, заробляти кошти та створювати додану вартість, зазначив Р. Марцінків. А перша заступниця голови Івано-Франківської ТГ Вікторія Сусаніна звернулася до жителів громади з проханням допомогти у розміщенні підприємств, що евакуюються з територій, де ведуться бойові дії, зокрема подати інформацію про вільні площі, наявні комунікації, можливості для ведення бізнесу в межах Івано-Франківської громади – як у центральній частині, так і в усіх приєднаних селах. За її словами, своє місце в Івано-Франківську шукають IT сфера, продуктовий, технологічний та інші бізнеси. «Якщо відкриються нові заклади, цехи чи інші виробничі потужності, це допоможе розширити ринок праці, а тим, хто приїхав – зберегти свою справу! Люди будуть задіяні в роботі, що зараз є дуже важливим», – звернула увагу В. Сусаніна.
Перший заступник Рогатинського міського голови Микола Шинкар розповів про співпрацю з представниками міста Харкова щодо перенесення виробництва товарів першої необхідності. За його словами, уже практично вирішено питання з приміщенням. Все ж самоврядець звернувся в державний комітет з регуляторної політики з приводу зняття питання чинності законодавства щодо процедур та організації оренди державного і комунального майна. Тобто щоб підприємців було звільнено від орендної плати, аби їм передавали майно в користування за спрощеною процедурою на 2 роки, а протягом третього року вони б могли перейти в повноцінні орендні відносини. У Рогатинській міській раді сподіваюся на врегулювання цього питання на законодавчому рівні.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій Стефанчук у коментарі для газети «Галичина» наголосив: «Громади приймають швидкі й відповідальні рішення, пов’язані із підтримкою релокації підприємств на час воєнних дій, що дозволить зберегти та відновити виробництво, яке особливо потрібне сьогодні. Органи місцевої влади максимально сприяють в розміщенні виробничих потужностей, розселення персоналу, а також пошуку нових працівників, в тому числі із людей, які тимчасово, а деякі на постійно переїхали в територіальні громади Прикарпаття та готові працювати. Всі 62 громади Івано-Франківської області є різними за напрямками розвитку вже існуючого бізнесу, тому мають можливість евакуювати підприємства багатьох сфер, які виявляють бажання працювати та є важливими для країни».