Росія, ймовірно, ще раз спробує захопити Київ і вже готує резерви для нового масованого наступу в Україні в перші місяці наступного року, вважає головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Про це він розповів в інтерв’ю журналові The Economist.
В. Залужний, котрого Financial Times назвала недавно «Залізним генералом із нестандартною тактикою», цілком серйозно зазначив, що для нового штурму столиці України, який, за його словами, може розпочатися в лютому (в кращому разі – в березні, а в гіршому – вже наприкінці січня), як і для наступу на інших ділянках рашистсько-українського фронту, московити залучать майже 200-тисячне угруповання. До Києва ж рватимуться не лише зі сходу, а й з півночі, з Білорусі, та північного сходу. Ймовірний також удар із Криму, щоби відволікти наші сили від захисту столиці...
«Та я знаю, що ми можемо перемогти цього ворога, – наголосив він. – Але нам потрібні ресурси. Зокрема 300 танків, 600?700 БМП, 500 гаубиць. Тоді, думаю, можемо цілком реально вийти на рубежі 23 лютого. Проте, на жаль, отримуємо менше, ніж потрібно. Тож наше головне завдання – утримати нинішні позицій й більше їх не втрачати. Це дуже важливо. Бо звільняти потім території в 10?15 разів важче, ніж не здати. Тож, повторюю, маємо втриматись і дуже чітко відстежувати з допомогою наших партнерів, що відбувається там, де готуються росіяни.
Необхідно мати можливість вести війну свіжими силами та резервами. Всі наші війська нині зав’язані у боях. Вони стікають кров’ю і тримаються суто завдяки мужності й героїзмові рядових бійців та вмінні їхніх командирів тримати ситуацію під контролем… Хай пробачать мені солдати в окопах, що їх немає ким замінити, що їм бракує підмоги. Але нині важливіше зосередитися на накопиченні ресурсів для більш затяжних та важких боїв, які можуть розпочатися наступного року».
«Є всі ознаки того, що Росія готує нову наступальну операцію взимку 2023 року, оскільки почала підтягувати військову техніку до лінії фронту. Але навіть якщо російські війська знову спробують піти на Київ з території Білорусі, вкрай малоймовірно, що вони зможуть захопити місто», – йдеться і в аналітиці Американського інституту вивчення війни. Але там стверджують, що найближчими місяцями російські війська можуть відновити спроби наступальних операцій на таких двох основних напрямках: на північному сході України вздовж кордону Харківської та Луганської областей або все ж таки на Донеччині.
Також генсек НАТО Єнс Столтенберг висловив переконання, що російський диктатор володимир путін готується до нових наступів. Він закликав не недооцінювати «ерефію», оскільки та планує затяжну війну. Бо ж, попередив він, немає ознак того, що кремлівський диктатор «відмовився від своєї мети контролювати Україну». І додав, що росія мобілізує більше сил і готова зазнати нових великих втрат, лиш аби домогтися свого…
Тим часом світові ЗМІ, навпаки, обговорюють ознаки підготовки Сил оборони України до нового великого контрнаступу в Запорізькій області – на звільнення Мелітополя, який в разі успіху дав би українській армії можливість витіснити війська рф з півдня України в Крим. Такі перспективи видаються на тлі дедалі частіших українських ударів по базах і скупченнях московитів у районі міста. Скажімо, лише за останній тиждень було знищено понад десять місць концентрації російських військових. А тижнем раніше таких цілей було близько 20.
Нагадаємо, що це місто для «ерефії», яке вона захопила ще в лютому, стало частиною «сухопутного мосту» вздовж Азовського моря до Криму. Воно ще й розташоване на перетині двох ключових автомагістралей та не менш важливої залізничної лінії, які пов’язують росію з півостровом та іншими окупованими територіями на півдні України.
Якби ЗСУ вдалося звільнити Мелітополь та повернути під свій контроль найважливіші транспортні вузли міста, це значно ускладнило би забезпечення російських військ на півдні України та можливості підкріплення їхніх підрозділів. Однак відвоювати Мелітополь – непросте завдання, нагадує New York Times: підрозділи ЗСУ наразі за 65 км на північ від нього.