У рамках відзначення Міжнародного дня захисту дітей в середмісті Івано-Франківська пройшов традиційний «Парад візочків». Це вже 14-й такий захід у місті, учасники якого демонструють перші екіпажі своїх малюків, перетворені на вражаючі транспортні засоби, дивуючи всіх своїм креативом, фантазією та конструкторськими вміннями.
Наймирніший парад у світі – саме так називають цей захід – народився 2005 року з легкої руки підприємця Віталія Яворського й телерадіокомпанії «Вежа». «Спочатку намагалися повернути до соціуму маму, яка перебуває в декретній відпустці і дещо виштовхнута за його межі. З плином років зрозуміли, що дуже важливо об’єднати сім’ю: маму і тата, щоб вони разом прийняли рішення брати участь в «Параді візочків», придумали ідею і реалізували її в життя. Словом, дати можливість молодій родині відчути себе командою», - наголосила організаторка, членкиня журі «Параду візочків», директорка телерадіокомпанії «Вежа» Олена Третяк.
За 14 років проведення заходу, основне його завдання, – якнайцікавіше оформити дитячий візок і взяти участь зі своїми малюками в святковій ході, - не змінилося. А от екіпажі, котрі беруть участь в параді, з кожним роком все більше вражають і дивують креативом. Скажімо, цього року на Вічевий майдан прибуло 12 найрізноманітніших транспортних засобів, які продемонстрували оригінальні ідеї, котрі раніше ще не втілювали, – як-от Гоґвартський експрес з персонажами з відомої історії про Гаррі Поттера, папомобіль з маленьким папою Римським, велетенський смартфон чи діджейський пульт зі жвавою діджейкою. А от перший транспортний засіб наймолодшої учасниці параду – чотиримісячної Насті – її батьки «перевтілили» у жабку, а саму дівчинку одягнули в тематичний костюмчик. Вийшло стильно, мило і лаконічно.
«Складність виконання робіт не змінилася, тобто батьки з року в рік докладають зусиль, працюючи, як над ідеєю, так і над її виконанням. Використовують дуже різний матеріал, але цього року нас здивувала креативність і вплив нових технологій, - розповідає Олена Третяк. - Був рік, якраз перед початком війни, коли дуже багато було представлено військової техніки, танки, бронетранспортери. Цього року немає жодного візочка військової тематики, лише святкові та казкові моделі».
Переможці цьогорічного «Параду візочків» – родина Юрія та Віри Хом'яків - досвідчені учасники заходу, адже беруть у ньому участь уже вчетверте, і тричі посідали перші місця. Цього разу зі своїми чотирма дітьми – Марком, Матвієм, Мар’яною та Миколкою – приїхали на Гоґвартському експресі прямо зі сторінок роману Джоан Роулінг про Гаррі Поттера. Дітки та їхні батьки були в повному обмундируванні. Щоб максимально відтворити обрану тему, одягнули чаклунські мантії та гостроверхі капелюхи, які доповнили тематичним аксесуарами, чарівними паличками, і навіть відьмацькою мітлою. Їхні образи були дуже цілісними та довершеними. Після оголошення володарів першого місця ніхто не здивувався, а от родина Хом’яків не стримувала радості та захвату. До речі, над створенням казкового потягу працювали декілька днів та ночей, конструювали його за світлинами, які знайшли в Інтернеті. Черпали ідеї й з кінострічки, знятої за мотивами романів. Фанатами Гаррі Потерра у родині Хом’яків є мама Віра та старший син Марко.
«Ми дуже любимо це свято, - каже Віра Хом’як. - Люблю бути в русі, мені подобаються активні люди. Вдома багато рутини, буденних справ, хочеться, щоб дні чимось запам’яталися і, щоб дітям було весело. Нам з чоловіком дуже подобається придумувати щось нове і цікаве, робити щось разом, конструювати та створювати свято для своїх дітей».
Ромчик Зорій торік був наймолодшим учасником «Параду візочків», йому було лише 5 місяців. Тоді він прибув на захід в «Зоряному винищувачі» в образі магістра Йоди, його мама Христина перевтілилася в принцесу Лею із «Зоряних війн». Сьогодні хлопчику вже півтора рочки і він приїхав на папомобілі, одягнений як папа Римський в мініатюрі.
«Вирішили, що має бути щось реальне, світле, позитивне, з акцентом на християнських цінностях, які сьогодні є надзвичайно важливими, - зауважує Христина Зорій. - Машиною займався дідусь, конструював папомобіль після роботи впродовж тижня. Кілька днів пішло на виготовлення одягу, перешили вертепні костюми. Серед таких не завжди оптимістичних реальних подій потрібно організовувати світлий, добрий і мирний парад. І цьогорічний захід у тому зв’язку - дуже потужний. Звісно, очікувала побачити щось цікаве, але не настільки…».
Третє місце присудили візочку-смартфону. Цей екіпаж вирізнявся від усіх насамперед сучасною ідеєю та важливим меседжем. У велетенському «Айфоні» сиділа і «втикала» у ґаджет дворічна Аня – вона уособлювала сучасних дітлахів і їхню надмірну любов до смартфонів. Її старший братик шестирічний Сашко в руках міцно тримав м’яч, демонструючи усім, що дозвілля можна і треба проводити більш активно. Мати дітлахів Наталія Труханівська розповідає, що ідею обдумували впродовж двох тижнів, а втілили її в життя за два дні.
«Батьки повинні збалансувати час дітей, проведений у ґаджетах, з іншими видами дозвілля. Хотіли підкреслити і наголосити, що батьки за смартфонами не бачать своїх дітей, а діти – батьків. Дитинство – це короткий та неповторний час, саме в цей період емоції – найяскравіші. Тому так важливо більше часу присвячувати дітям, а також наповнювати їхні будні різними щасливими подіями, зокрема, такими як «Парад візочків».