Звичайно ж, чергове рішення уряду про надбавки до пенсійних виплат більше виглядає як глузування над пенсіонерами, адже ціни на компослуги і постійна інфляція у десятки разів перевищують ті копійчані суми, які Мінсоцполітики називає підвищенням пенсій.
Отож з липня в Україні буде введено новий механізм перерахунку пенсій. "Покращення" відчують 2,5 млн. українців, які мають повний стаж і виплати в розмірі до 2000 грн. У рамках минулого перерахунку пенсії їм не підвищували, натомість видали разову допомогу в розмірі 2,4 тис. грн., і то не всім.
"Оскільки мінімальна пенсія в Україні 1497 грн., а прожитковий мінімум 3144 грн., всі пенсіонери, котрі отримують менше, перебувають за межею бідності", - раптом нагадало собі Мінсоцполітики. Воно вже давно, виявляється, порушувало питання щодо несправедливо низьких виплат пенсіонерам, котрі мають 30-35 і більше років стажу (про підвищення пенсій депутатам, суддям і іншим високопосадовцям чомусь ніколи не забуває).
Проблему, як зазначає відомство, частково викликала проведена пенсійна реформа, яка встановила зниження коефіцієнту оцінки стажу з 1 до 1,35% за кожен відпрацьований рік. Тобто отримати високу пенсію стало складніше. Але якщо раніше пенсії фактично не підвищували (або ж підвищували всім на певну невелику суму), то зараз їх перераховують індивідуально, а розмір надбавки для деяких пенсіонерів становить більше ніж 1000 грн.
Головною причиною низьких пенсійних виплат, пояснюють у Міністерстві соціальної політики, були низькі зарплати в середньому по країні, отож і виплати є близькими до мінімальної зарплати. Цю проблему в Кабміні намагалися вирішити ще з минулого року.
Мінсоцполітики розглядало кілька варіантів. Були пропозиції перерахувати пенсії українців з маленькими виплатами та повним стажем (30 років для жінок і 35 років для чоловіків) з урахуванням «старого» коефіцієнта оцінки стажу. Але це призвело б до того, що українці одержали б різні права виходу на пенсію.
Ще одна норма, яка прописана вже в чинному законі, дозволяє при повному стажі після 65 років отримувати не менше 40% мінімальної зарплати. Але й після цього розмір пенсії досягав лише 1669,2 грн.
Третій варіант передбачає врахування при перерахунку розміру пенсії показника середньої зарплати за більш короткий період, що дозволило б значно підняти виплати.
В Пенсійному фонді і в Міністерстві соціальної політики заявили, що всі нюанси врахували і механізм перерахунку розроблено.
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що з 1 липня підвищення отримають 2,5 млн. осіб і розмір їх пенсій буде становити не менше 2 тис. грн.
У липні перерахують максимальні та мінімальні пенсії. Прожитковий мінімум підвищать аж на 67 грн. При цьому всі пенсіонери будуть отримувати щонайменше 1564 грн. Також, якщо українці з мінімальною пенсією мають повний стаж (для жінок — 30, для чоловіків — 35 років), вони мають право на надбавку в розмірі не менше 1% прожиткового мінімуму. Якщо зараз, наприклад, жінка з 40 роками стажу і мінімальною пенсією може отримувати надбавку в розмірі 149,7 грн., то після першого липня — 156,4 грн. І цих пару гривень, яких вистачить лише на одноразовий проїзд у міському транспорті, Гройсман подає як надбавку до пенсії?!
Українці з максимальними пенсіями отримають надбавку у розмірі 670 грн. Нині такі виплати отримують не більше 1,9% загальної кількості пенсіонерів. Якщо до липня це 14,9 тис. грн, то після — 15,6 тис. грн. Найчастіше це ті, хто вийшов на заслужений відпочинок зі спеціальними правами, наприклад, народні депутати, судді тощо.
Ще один шанс отримувати максимальну пенсію — це мати "білу" високу заробітну плату. Наприклад, при стажі в 35 років заробляти на даний момент треба приблизно у 8 разів більше середнього заробітку, з якого сплачується внесок до Пенсійного фонду. Це близько 64 тис. грн. Тобто при "білій" зарплаті в 64 тис. грн. до липня можна претендувати на пенсію у розмірі 14,9 тис. грн., а після — на 15,6 тис. грн. Тобто шанс отримувати більші пенсії мають все ті ж депутати, політики, судді й інші високопосадовці...