У Івано-Франківську готують прем’єру вистави, сюжет якої поєднає мотиви кероллівської Аліси з реальними історіями людей з інвалідністю

Восени в Івано-Франківському коледжі фізичного виховання за сприяння Українського культурного фонду відбудеться прем’єра непересічного театрального проєкту – вистави «Поезія за межами». Особливість цього сценічного дійства в тому, що його сюжет ґрунтується на основі реальних історій людей з інвалідністю та повісті Льюїса Керрола «Аліса в Країні Див». Це надихаючий проєкт про силу духу, що допомагає побороти будь-які перешкоди, досягти висот після психологічних та фізичних травм і просто бути щасливим, не зважаючи ні на що та всупереч усьому.

За словами режисера-постановника вистави Мирослава Гринишина, важливість та певна унікальність «Поезії за межами» в тому, що в Україні катастрофічно мало інклюзивних театральних проєктів. Це швидше рідкість, ніж закономірність. Хоча вони є потужним інструментом соціалізації людей з інвалідністю, їхньої творчої реалізації та навіть деякою мірою реабілітації. Творці проєкту наголошують, що формою вистави є побудова цілісного хореографічного візуального дійства у різних музичних жанрах за допомогою альтернативного методу креативної акторської імпровізації. «Це пластична вистава, у ній лише 25 відсотків тексту, а все ґрунтується на образному вирішенні поведінки персонажів», – наголошує режисер.

У виставі «Поезія за межами», крім виконавця ролі Кота Василя Гринюка, немає професійних акторів. Центральних персонажів грають спортсмени з інвалідністю Надія Стефурак та Павло Гордієнко. А також є спортсмени, музиканти, художники, танцівники, викладачі та психологи Івано-Франківського коледжу фізичного виховання, вихованці Центру реабілітації для дітей з інвалідністю. «На базі коледжу фізичного виховання діє аматорський театр «Браво», адже директор закладу Любомир Пасічняк переконаний, що спортсмени повинні не тільки працювати і відточувати свою майстерність, а й мати мистецьку віддушину, – розповідає М. Гринишин. – Це власне і спонукає, заохочує непрофесійних акторів брати участь у виставі, робити складні трюки. З Надею, Павлом та дітьми працювали залюбки, адже вони бачать нашу зацікавленість у них як у рівноправних партнерах, тож попри непрофесійність їхня органіка, щирість, незламні прагнення допомагають їм творити історію на прем’єрі».

Майстер спорту України з лижних перегонів та біатлону Надія Стефурак не лише грає у виставі роль центрального персонажа. Саме її драматична історія життя – випадок, який назавжди змінив усе і прикував її до інвалідного візка, ліг в основу сюжету. «Ідея цього проєкту виникла після того, як Л. Пасічняк розповів історію параолімпійської чемпіонки, призерки з лижних перегонів та біатлону Надії Стефурак, – каже пан Мирослав. – Юною вона впала з дерева в лісі, пошкодила хребет, втратила можливість ходити. І саме в інвалідному візку Надія досягає неабияких висот у спорті, вже 20 років допомагає дітям з інвалідністю та об’єднує їх довкола благодійного фонду «Світла Надія». Це приклад людини, яка пережила сильну драму, проте змогла рухатися далі, досягати успіху та об’єднати довкола себе інших. Тому я вирішив розповісти історію її життя через інклюзивний театральний проєкт».

За словами М. Гринишина, основна місія «Поезії за межами» – показати людям, що немає непереборних обставин, є сила духу, яка може піднімати з будь-якого стану, надає енергії рухатися далі, незалежно від того, що трапляється в житті. Ідея поєднати реальну історію з вигаданою повістю Льюїса Керрола «Аліса в Країні Див», за словами режисера, дозволила більш метафорично передати її в обраному сюжеті.

– Коли ми працюємо на території мистецтва, то повинні пам'ятати, що тут поєднується реальне та ірреальне, – коментує пан Мирослав. – Коли людина потрапляє в складну, на перший погляд, непереборну ситуацію, то починає підсвідомо роздвоюватися: один внутрішній голос каже, що вона нічого не зможе, другий – навпаки, переконує її в протилежному. Сценічні ситуації за мотивами повісті «Аліса в Країні Див» є компонентом реальної історії дівчинки Надії – її падіння з дерева сталося приблизно в такому ж віці, в якому пережила потрясіння й героїня Л. Керрола. Після потрапляння до кролячої нори вона переосмислює своє життя через контакт, діалог, бачення абсолютно нереальних істот... Аліса, переборюючи страхи, здивування, знаходить сили рухатися далі в норі, в котру потрапила, стає партнером того світу, який на якомусь етапі починає їй допомагати. У виставі ми використали цей мотив, так би мовити синхронізували історію Аліси з історією Надії, яка потрапила в нічний час у ліс, впала, втратила можливість рухатися і залишилася сама в оточенні дикої природи.

Прем’єра вистави відбудеться 13–14 вересня в глядацькій залі Івано-Франківського коледжу фізичного виховання. Початок о 18 год. Вхід вільний. За словами М. Гринишина, через карантин довелося відкласти гастролі, проте після прем’єри кожен зможе переглянути виставу в інтернеті, адже її транслюватимуть у фейсбуці та ютубі. «Хочеться, щоб ця робота тривала, щоб виставу грали й після прем’єри в її, образно кажучи, домівці – в коледжі», – підсумовує режисер.

Редактор відділу газети “Галичина”