У Галичі відкрили анотаційну дошку відомій просвітянці та вчительці Ангелині Корчинській

Історію міст творять особистості. Завдяки їхній праці міста розвиваються або занепадають, стають відомими не лише в своїй державі, а й у світі, або ж навпаки — втрачають свій статус. Це стосується і відомих постатей, котрі відіграли важливу роль в історії Галича.

Більшість жителів міста або тих, хто цікавиться його минулим, одразу зможуть назвати імена відомих галичан княжого періоду Галича. Проте навряд чи вдасться назвати чи пригадати тих, хто працював для міста в різних галузях у період нової та новітньої історії. Це стосується усіх бурмістрів Галича, представників духовенства, підприємців, освітян та багатьох інших. За життя їх знали, цінували їхній внесок у розвиток громади, а з відходом у вічність призабули не лише їхні імена, а й місця захоронень. Радує те, що завдяки праці небайдужих осіб окремі імена повертаються на сторінки міської історії.

Саме так трапилося з відновленням пам'яті про Ангелину КОРЧИНСЬКУ (1908—1987) - громадську діячку, політв'язня, освітянку та першу директорку Галицької семирічної школи (Галич-Заріка). Кілька років тому з ініціативою про її вшанування виступили педагог Любомир Бродович, котрий запропонував встановити пам'ятну дошку, та ветлікар, краєзнавець Ярослав Мусякевич, який подав ідею назвати вулицю на її честь.

Успішно провести захід вдалося завдяки активності наукового співробітника Національного заповідника “Давній Галич” Володимира Козелківського та за фінансової підтримки Галицької міської ради (міський голова Орест Трачик).

1 жовтня цього року в переддень Дня учителя на фасаді будівлі колишньої Галицької ЗОШ №2 за адресою вул. Львівська, 6 (тепер філія Галицького ліцею ім. Ярослава Осмомисла) було відкрито та освячено анотаційну дошку на пошану Ангелини Корчинської.

У заході взяли участь представники органів місцевого самоврядування, вчителі та вихованці навчального закладу, наукові співробітники Національного заповідника “Давній Галич”, духовенство та місцева громада.

Розпочав захід завідувач науково-освітнього відділу НЗ “Давній Галич” Андрій Стасюк, який підкреслив важливість збереження пам'яті про всіх, хто працював для добра стольного міста.

Право відкрити анотаційну дошку надали нинішньому керівникові освітнього закладу Вірі Назаренко та представнику родини, одночасно й колишній учениці Корчинської — Вірі Чемеринській. Вихованці філії першу очільницю їхнього навчального закладу вшанували квітами.

Чин освячення анотаційної дошки здійснив декан Галицький УГКЦ, настоятель церкви Різдва Христового о. Ігор Броновський. Він висловив щиру подяку всім дотичним до проведення заходу, метою якого є відновлення пам'яті про тих, хто чинив добрі справи для інших.

Нинішній керівник філії Віра Назаренко розповіла про сучасний стан справ у ліцеї, який проводить навчально-виховну роботу ось уже впродовж семи десятиліть, охарактеризувала попередні етапи його історії та окреслила основні завдання педагогічного колективу на сьогодні.

Міський голова Галича Орест Трачик підкреслив, що завдання міської ради завжди були дуже різнопланові й різногалузеві, тож орган місцевого самоврядування неодноразово активно долучався до ряду проектів, завданням яких була популяризація міської історії та відомих осіб.

З цією метою було опубліковано книги, встановлено інформаційні стенди, облаштовано пам'ятні місця, надано інформаційну підтримку туристичному центрові. На думку очільника міста, кожна каденція міської влади повинна долучатися і підтримувати подібні ініціативи.

Про задум відкриття анотаційної дошки на честь Ангелини Корчинської розповіли ті, хто безпосередньо втілював його у життя, — Любомир Бродович та Володимир Козелківський (останній є автором дизайну пам'ятки). Про свою першу вчительку - директорку Галицької семирічної школи - поділилася спогадами Віра Чемеринська. Сказали добре слово й інші учасники заходу. На завершення урочистостей зробили спільну пам'ятну світлину.

Встановлення анотаційної дошки Ангелині Корчинській, вшанування пам'яті активної містянки, котра майже все життя присвятила дітям містечка, стало ще одним важливим кроком для збереження фактів локальної історії Галича. Подібні заходи допомагають галичанам усвідомити, що історія міста - це не лише княжий період, який найбільше висвітлено і вивчено, що є й інші періоди галицької історії, адже нові відкриття перспективні й цікаві.

Довідка.

Ангелина КОРЧИНСЬКА народилася 14 серпня 1908 р. в Галичі у родині Петрашів.

Навчалася в жіночій гімназії Сестер Василіянок у Станиславові (тепер монастир святого Йосифа Обручника сестер Чину Св. Василія Великого в Івано-Франківську), яку закінчила в 1930 р. Володіла двома іноземними мовами та латиною, грала на скрипці й піаніно.

У 1931 р. Ангелина Петраш вийшла заміж за вчителя, активного просвітянина Івана Корчинського.

В 1940 р. родина Ангелини Корчинської була виселена із Галича на спецпоселення в Казахстані. Майно родини конфіскували. Разом із нею на заслання виїхали її дві доньки, брат та батьки.

В 1945-му сім'я Корчинських повернулася із заслання до Галича. Тут вона розпочала свою педагогічну діяльність – спочатку приватно, а потім у семирічній Галицькій школі (Галич - Заріка).

У 1948 р. з її ініціативи почала діяти семирічна Галицька школа. Ангелину було призначено першою директоркою (вересень 1948 – грудень 1950 рр.). До 1958 р. вона навчала учнів початкових класів, а в 1958–1966 рр. працювала вчителем біології. Завдяки її зусиллям було створено першу зразкову навчально-дослідну ділянку та теплицю.

Після виходу на пенсію ще тривалий час працювала у Галицькій середній школі № 1.

Померла Ангелина Корчинська 24 червня 1987-го в Галичі. Похована на старому кладовищі Галич-Заріки.

Почесний краєзнавець України, старший науковий співробітник відділу охорони культурної спадщини Національного заповідника "Давній Галич".