У часі пандемії. Заграва «жовтої» зони

Українське суспільство балансує на межі виходу із «зеленої» зони, в якій ми щасливо прожили кілька місяців, оскільки ситуація із захворюваністю на COVID-19 знову ускладнюється. Власне, вже йшла мова про перехід із 13 вересня на дистанційне навчання більшості шкіл Прикарпаття, в яких не виконали урядового нормативу про вакцинацію 80 відсотків шкільного персоналу як умову роботи навчальних закладів у звичному режимі навіть у разі загострення коронавірусної небезпеки. Але наразі цю дату перенесли на 20-те число цього місяця.

Втім, якщо доти показники зі щеплення протиковідною вакциною учителів і технічних працівників сягнуть 100-відсоткової позначки, то «дистанційка» вже нікому не загрожуватиме. Але на це годі сподіватись. Адже напередодні озвучили інформацію про те, що відповідну процедуру пройшла лише третина вчителів і що шкіл, в яких вакциновано 80 відсотків штатного персоналу, в області налічується менше двох десятків.

Проте, зрештою, шанс завжди є чи мусить бути. Як заявив недавно міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, згідно з напрацьованими на тому тижні змінами до карантинних норм, «роботу закладів освіти у жовтому рівні епідемнебезпеки не обмежуватимуть за умови наявності у 80 відсотків шкільного персоналу документів, що засвідчують вакцинацію проти COVID-19 хоча б однією дозою». Донедавна ж, нагадаємо, вимога була жорсткішою – «за наявності сертифіката про щеплення двома дозами», який видають, як ми писали, аж на 14-й день після другої ін’єкції.

Ці зміни в часовому вимірі значно полегшують завдання шкільних колективів. Завдяки запровадженню такої новації показники вакцинації у закладах освіти, либонь, уже автоматично підстрибнули вгору – адже тих, хто прийняв першу дозу «модерни» чи «пфайзера» там більше, ніж третина. Однак, за словами В. Ляшка, для роботи шкіл у звичному режимі у «червоній» зоні, заграва якої починає виднітися на обрії, як ми знаємо з попереднього досвіду, щойно перейдемо в «жовту», потрібен буде повний курс щеплення.

Отже, невдовзі все в нашому житті й повсякденній діяльності залежатиме від швидкості поширення коронавірусної інфекції й темпів вакцинації проти неї. Очевидно, цієї осені будемо свідками запеклих перегонів між цими двома хвилями. І не лише суто в освітянському середовищі. Оскільки «більшість обмежень, передбачених за червоного рівня епідемнебезпеки, не застосовуватимуть у разі, якщо будуть вакциновані колективи або відвідувачі тих чи інших закладів», підкреслив міністр охорони здоров’я. Це стосується і різних сфер економіки, додав він.

До речі, коригують карантинні умови і в інших країнах. Зокрема прем’єр- Великої Британії Борис Джонсон оголосив, що його уряд відмовляється від планів запровадження паспортів вакцинації для входу в нічні клуби, кінотеатри та спортивні майданчики. За його словами, відмовитися від запропонованої схеми обов’язкової сертифікації, яка змушувала б заклад перевіряти статус вакцинації людей, вирішили після того, як вчені заявили, що вакцинація стане ефективною першою лінією захисту від зимової хвилі пандемії.

Втім, офіційний Лондон також оголосив про початок урядової програми додаткової вакцинації, і цієї осені мільйони британців отримають третю дозу. У країні також готуються відмовитися від системи «світлофора» і будуть однаково ставитися до країн із так званих «зеленого» і «жовтого» списків. Тоді як, звичайно, обмеження для громадян із «червоної» зони залишаться незмінними.