У Бурштинській ТГ впроваджуватимуть інструменти електронної демократії

Бурштинську територіальну громаду відібрали через відповідний конкурс у проєкт «Civic tech – інструмент якісної взаємодії», покликаний популяризувати та впроваджувати інструменти електронної демократії (civic tech) для поліпшененя взаємодії влади і громадськості у процесі вирішення місцевих проблем. Проєкт реалізують Асоціація міст України (АМУ) й ГО «Стратегії розвитку громад» (СРГ) у межах проєкту «3D Project: Розвиток попри перешкоди. Стійке громадянське суспільство в часи пандемії та в майбутньому», який виконує Фонд Східна Європа (ФСЄ) за фінансової підтримки Європейського Союзу.

У проєкті братимуть участь 30 громад майже з усіх регіонів України. Під час пресконференції, яку дали з того приводу представники АМУ й СРГ, організатори заходу наголосили, що ідея «Civic tech…» – протистояти викликам пандемії та спричинених нею карантинних заходів, які обмежують можливості комунікації, обміну досвідом та взаємодопомоги, посилюючи кризу довіри і змушуючи більшість громадських організацій або припинити діяльність, або перейти у дистанційний режим праці. Завданнями проєкту є впровадження таких інструментів civic tech, як «Відкрите місто», «Місцеві петиції», «Громадський бюджет», «Консультації з громадськістю» та «Свої» – чат-бот твоєї громади» на місцевому та регіональному рівнях, а також підвищення обізнаності й залучення громадськості до їхнього використання з популяризацією найкращих практик цього.

«Уже більше 12 років ФСЄ впроваджує проєкти, спрямовані на розвиток громадського сектору в Україні, – розповіла координаторка проєктів фонду Марина Гопко. – «3DProject: Розвиток попри перешкоди…», який фонд реалізує за фінансування Європейського Союзу, – один із таких прикладів. На меті – допомогти громадським організаціям долати виклики пандемії Covid-19 за допомогою civic tech-рішень. І ми раді, що в межах грантового конкурсу змогли підтримати АМУ, яка наразі допомагає українським громадам користуватися інструментами платформи електронної демократії E-DEM. Від цього виграють всі: і жителі, і бізнес, і влада. Попри пандемію, діалог буде налагоджено, а місцеві проблеми вирішено».

Як зазначила керівник «Civic tech – інструмент якісної взаємодії», експертка АМУ Інна Скляр, передбачено такі етапи реалізації проєкту: робота над локальними нормативно-правовими актами, дослідження щодо інструментів civic tech, навчання тренерів від громадського сектору і бізнесу, розроблення промоційної продукції та поширення навчальних матеріалів.

– Щоб налагодити добрі, довірливі стосунки між владою та громадою необхідно, аби робота влади базувалася на принципах відкритості та прозорості, – наголосила в коментарі для «Галичини» завідувачка сектору інвестиційної діяльності та стратегічного розвитку Бурштинської ТГ Яна Штогрин. – «Проєкт «Civic tech…» спрямований саме на те, щоб навчити громадськість користуватися сервісами для взаємодії «влада – громада – бізнес». Бурштинська міськрада ще з 2015 року активно впроваджує інструменти локальної демократії. Зокрема такі, як «Відкрите місто», «Консультації з громадськістю», «Громадський бюджет», «Е-петиції». Але у процесі роботи виникає багато запитань, на які «… інструмент якісної взаємодії» допоміг знайти відповіді. Спільно з командою проєкту ми оновили положення вже чинних сервісів, вперше провели конкурс «Громадський бюджет», завдяки інтенсивному навчанню працівників міської ради здобули нові знання та навики для роботи з інструментами civic tech. Також запланували провести короткотермінове навчання на основі здобутих знань для жителів громади для розширення можливостей активістів ТГ. На порядку денному – впровадження сервісу «Чат-бот для жителів громади»…

Нагадаємо, що згадувану вище Національну платформу е-демократії E-DEM створено в межах швейцарсько-української Програми EGAP, яку впроваджує ФСЄ.

Редактор відділу газети “Галичина”