Ковбасний бізнес в Букачівцях, як відомо, має давню історію. Старожили стверджують, що тут з давніх-давен працювали невеличкі ковбасні мануфактури, де виготовляли м’ясні вироби. На сьогодні у Букачівській ОТГ добре розвинене виробництво м’ясних делікатесів, які користуються попитом не тільки в громаді, а й на теренах Прикарпаття, ба більше, і навіть за його межами. Тут працює 5 великих цехів – «Букачівські ковбаси», «Букачівські на дровах», «Вишнівські ковбаси», «Чернівські ковбаси» та «Колос». Також є добрий десяток дрібних виробників. Ковбасні виробники мають свої запатентовані авторські рецепти. За словами проєктного менеджера Букачівської ОТГ Тамари ГАРГАТ, нині громада претендує стати найбільшим центром виробництва ковбаси в Україні. Адже тепер цехи виробляють 2 − 3 тонни м'ясних продуктів на добу. А це вже неабиякий показник! Також, як відомо, в Букачівській ОТГ є найбільший в західному регіоні забійний цех та вирощують рогату худобу елітних порід.
Вочевидь, з огляду на такий бекграунд громади й виникла ідея створення м'ясо-ковбасного кластеру, яка полягає в згуртуванні всіх виробників ковбасних виробів для утворення об’єднання задля спільної мети.
«Ковбасний бізнес у Букачівцях має свою багату історію. Він, звісно, не виник просто так сьогодні. Тут упродовж століть був ковбасний рух (Сміється. – Авт.) Нині виробники м’ясної продукції сплачують податки, які стали важливою складовою власних надходжень Букачівської ОТГ. М’ясопереробна галузь посідає друге місце в нашій громаді, поступаючись наразі аграрній. У нас на належному рівні працює чимало фермерів, які вирощують зернові і технічні культури. Тому м’ясопереробна і фермерська галузі є фундаментом формування бюджету Букачівської ОТГ», – розповіла Тамара Гаргат.
За її словами, створення кластеру – це для бізнесу і громади шанс та нові можливості. Зокрема вигоду для підприємців фахівчиня бачить у збільшенні прибутків, оборотів, нових клієнтах, цікавих проєктах тощо. А для громади – це передовсім просування регіону, підвищення його привабливості, збільшення ВВП і податкових надходжень, належна промоція виробників м’ясних виробів..
Тамара Гаргат звернула увагу, що в Україні немає кластерів гастрономічного напрямку, натомість є кластери ІТ характеру та зелений туризм в сукупності з виготовленою своєю продукцією. Все ж, на її думку, кластер «Гостинна бойківська Долинщина» може слугувати добрим прикладом для Букачівської ОТГ.
А ще у Букачівській ОТГ планують започаткувати гастротури та фестиваль «Ковбаса-фест», ідея якого виникла завдяки Українському культурному фонду під час семінару торік, коли учасникам дали завдання написати проєкт. За 3 місяці було сформовано концепцію та розписано ідею на папері. Тамара Гаргат звернула увагу, що особливістю триденного фесту стане поєднання гастрономічної та музичної складових. Родзинкою мають стати виготовлення найдовшої мисливської ковбаски та квест «Знайди ковбасний скарб». Такий фестиваль планували провести цьогоріч, проте у зв'язку із пандемією COVID-19 його перенесено на післякарантинний період.
Загалом м'ясо-ковбасний кластер, звернула увагу Тамара Гаргат, це також велика атракція, оскільки туристи, які відвідуватимуть громаду, отримають можливість побувати на виробництві, взяти участь у майстер-класах з виготовлення ковбаси, і навіть власноруч її приготувати, а найважливіше – переконатися, що ця продукція зі справжнього м’яса і відповідає високим стандартам. Саме створення кластеру дасть шанс виробникам м’ясних делікатесів розширити ринок збуту. Адже наразі м’ясні вироби з Букачівців можна купити лише у кількох областях України.
Виробники м’ясної продукції загалом схвалюють ідею створення кластеру, зазначила Тамара Гаргат.Нагадаємо, торік у Букачівській ОТГ було розроблено стратегію її розвитку на 2020-2027 роки, у межах якої прийняли рішення про розвиток туризму у громаді та підтримку бізнесу, що є основою подальшого її поступу.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний консультант з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Юрій Стефанчук високо оцінив намір Букачівської ОТГ створити м'ясо-ковбасний кластер: «Перспективним інструментом розвитку економіки територіальних громад є локальні кластери. Для Прикарпаття притаманні аграрні і туристичні. Кластерну модель розвитку економіки активно та ефективно використовують в Україні під час впровадження децентралізаційної реформи, оскільки одним із пріоритетних завдань утворення територіальних громад є забезпечення населення гідними умовами життя. Для цього необхідно створювати позитивну економічну динаміку в громаді, що передбачає збільшення надходжень у місцевий бюджет. Кластер, який планують створити в Букачівській ОТГ, дозволить популяризувати територію та залучати нові ресурси для бізнесу, який своєю чергою, сплачуючи податки, наповнить місцевий бюджет. Ця громада має позитивну динаміку виконання бюджету, зокрема й завдяки діалогу з бізнесом та підтримці його ініціатив».