Творіння мить, що влилось в русло часу…

Поетичним рядком, винесеним у заголовок, голова обласної організації Товариства винахідників і раціоналізаторів України (ОО ТВРУ) Богдан Середюк означив той невпинний творчий пошук прикарпатської інтелектуальної науково-технічної спільноти, яким сповнені її будні. А серед них зрідка випадають і свята – таким для винахідників, новаторів виробництва, вчених краю стало відзначення 60-річчя цієї обласної організації та Дня винахідника і раціоналізатора.

На приуроченій до ювілейної дати науково-практичній конференції «Науково-технічна творчість – невід’ємна складова соціально-економічного розвитку краю» Б. Середюк підкреслив, наскільки важлива для прискорення науково-технічного прогресу, зростання інноваційного потенціалу області й держави праця людей, котрі здатні генерувати і втілювати нові ідеї в реальні технології. Багато залежить також від зусиль тих, хто сприяє реалізації інноваційних рішень та просуванню вітчизняних розробок на українському й закордонному ринках. Автори ж найвагоміших розробок працюють як на великому підприємстві будівельної індустрії – ПРаТ «Івано-Франківськцемент», так, скажімо, і в невеликих фірмах «Елітфіто», «Надія», «Інтелком», «Куверт Україна».

Керівник ОО ТВРУ нагадав основні віхи історії організації, імена тих наших краян, чиї винаходи й відкриття примножили українську й світову інтелектуальні скарбниці. Члени товариства рівняються передовсім на «княгиню хутра» Марію Волосовську, автора понад півтисячі захищених патентами України промислових зразків моделей хутряних виробів і родоначальниці трудової династії фахівців цього творчого напряму, на керівника дизайн-студії Марії Волосовської – її доньку Романну Сідляр, яка перейшла рубіж у 200 патентів, та онуку Ангеліну Сідляр – модельєра-дизайнера цієї студії, котра має вже 95 патентів на розроблені промислові зразки і яку того дня відзначено подякою міського голови Івано-Франківська. А ректор ІФНМУ професор Микола Рожко не тільки створив в університеті сприятливу творчу атмосферу для діяльності первинного осередку товариства, а й сам наближається до свого 200-го патенту на винаходи і корисні моделі.

Претендують на зарахування до символічного клубу «100» вчені-винахідники цього медичного вишу Іван Палійчук, Зіновій Ожоган, Олександр Пиптюк та Василь П’юрик. Він і доцент кафедри зварювання та відновлення деталей ІФНТУНГ Мирослав Бурда, головний інженер цього вишу Володимир Іванов, директор Івано-Франківського ВПТУ №21 Михайло Баб’як, директор обласної наукової універсальної бібліотеки ім. І. Франка Людмила Бабій поділилися на конференції досвідом формування мотивації до науково-технічної творчості та участі в ній особистої, колег по праці, студентів, учнів.

Мирослав Бурда, професори кафедри післядипломної освіти ІФНМУ Василь П’юрик та кафедри фізики і хімії твердого тіла ПНУ ім. В. Стефаника Любомир Никируй, творчий тандем у складі головного інженера ДП «Івано-Франківський облавтодор» Михайла Павлюка і колишнього працівника цього підприємства, пенсіонера Василя Фединяка за свої розробки удостоєні обласної премії ім. Герасима Терсенова – новим її лауреатам вручила дипломи донька першого голови ОО товариства Тетяна Терсенова-Заводовська.

А Марія Волосовська привітала лауреатів своєї іменної премії за 2018 р. – вченого-винахідника ІФНТУНГ Любомира Романишина, винахідника, директора ТзОВ «Науково-виробнича фірма «Елітфіто» Назарія Дзюбанюка, асистента кафедри хірургічної стоматології ІФНМУ Святослава Огієнка, студентку 5-го курсу стоматологічного факультету цього вишу Наталію Обідняк та генерального директора ТзОВ «Фірма «Надія» Маргариту Бойко.

Грамоти облдержадміністрації та обласної ради й відзнаки міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа вручили низці ентузіастів заступник директора департаменту розвитку економіки, промисловості та інфраструктури ОДА Сергій Подошва і заступник міського голови Олександр Левицький, побажали винахідникам, новаторам, науковцям краю, аби ще яскравіше горів вогник їхнього інтелекту, розгорявся багаттям нових творчих надбань на благо нашої держави.

Активісти й ветерани руху винахідників і раціоналізаторів на Прикарпатті отримали нагороди і обласних організацій ТВР України та Спілки наукових і інженерних об’єднань України з рук їх чільників Богдана Середюка та Лідії Шляхтич. Також відбувся круглий стіл, учасники якого обмінялися думками з актуальних проблем інтелектуальної власності.

Іван ГАВРИЛОВИЧ.