Ціна «земельного» мораторію – майже три мільярди гривень щороку

Згідно зі ст. 41 Конституції України кожен громадянин нашої держави має право розпоряджатися своєю власністю на свій розсуд, а право приватної власності (в тому числі й на земельні ділянки) є непорушним.

Про це йдеться, як повідомила прес-служба Міністерства економічного розвитку (МЕР), у висновку Мінекономрозвитку, згідно з яким відомство пропонує Президентові застосувати право вето на ухвалений у грудні Верховною Радою закон про продовження мораторію на продаж землі.

Документ також нагадує: Європейський суд з прав людини визнав, що абсолютна заборона продажу або будь-якого іншого способу відчуження земель сільськогосподарського призначення в Україні порушує положення Конвенції про захист прав людини і фундаментальних свобод.

А ще, за оцінкою Світового банку, запровадження ринку землі в Україні створило б можливості для зростання ВВП держави щороку на додаткових 0,6-1,6 відсотка й дозволило б залучати близько 1,5 млрд. доларів додаткових інвестицій на рік.

Тим часом відсутність ринку землі, як вважають у МЕР, погіршує добробут 6,9 млн українців-власників земельних паїв. Зокрема вони отримують за оренду ділянок плату, вп’ятеро занижену.

Крім того, мораторій на продаж сільгоспземель спонукає фермерів вирощувати переважно однолітні культури – соняшник або ріпак, які найдужче виснажують землю.

А найгірше те, що, згідно з дослідженнями Центру економічної стратегії, місцеві громади та Держбюджет щороку недоотримують близько 2,8 млрд. грн. податкових надходжень через відсутність легального оформлення угод з фактичного продажу земельних ділянок.