Ціна на газ знижуватиметься

Як повідомили днями у пресслужбі НАК «Нафтогаз України», в лютому цього року оптова ціна на природний газ для потреб населення становитиме 3,948 тисячі гривень за тисячу кубометрів (без урахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами). У компанії також з гордістю відрапортували, що це на 15% менше, ніж у січні 2020-го, та на 37% нижче, ніж у лютому 2019-го.

Нагадаємо читачам, що, відповідно до нової методики, вартість газу для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким НАК постачає газ у межах покладення спеціальних зобов’язань, визначають згідно з фактичними результатами біржових торгів, які відбувалися з 1 по 22-ге число поточного місяця, за цінами на найбільшому в Європі газовому хабі (ТТF) та іншими складовими.

Нескладно порахувати, що з усіма націнками для кінцевих споживачів – з урахуванням ПДВ, націнки газзбутів і «Укртрансгазу» ціна на газ у лютому становитиме приблизно 5,005 грн за куб.

Також варто нагадати, що в лютому оплату за доставку не вноситимуть у рахунки за газ. Споживачі змушені будуть оплачувати ці послуги окремо.

Причиною нинішніх газових новацій стала відмова Кабінету Міністрів від гарантованої ціни на газ. Саме такою було одна з вимог Міжнародного валютного фонду. Тому наприкінці січня «Нафтогаз» розрахував вартість газу за перший місяць року за новою формулою. Вона становила 4,65 грн за кубометр без послуги оператора та торговельної націнки (кінцева ціна газу за січень була близькою до 5,9 грн за кубометр).

Хочеться зауважити, що нинішню ситуацію, коли щомісяця нас «радують» новою ціною на газ, у цивілізованому світі не сприймали би нормально. Там визначають стабільну ціну на блакитне паливо для споживачів на весь опалювальний період.

Втім, хочеться заспокоїти наших громадян. Як запевнив голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв під час Українського енергетичного форуму в Києві, найближчим часом низькі ціни на природний газ у Європі зберігатимуться. «Завдяки LNG (зріджений природний газ) європейський ринок газу дуже змінився торік, – зауважив Коболєв. – Ми в «Нафтогазі» очікуємо, що ці зміни будуть стійкими протягом найближчих 2-3 років… Світовий ринок LNG перенасичений. Влітку закачують великі обсяги, які ніде зберігати. Є обмежені сховища в Європі, в Азії немає таких сховищ, а рівень споживання знижується. Відповідно весь цей газ іде на європейський ринок, де створюється надлишок пропозиції, і ціна провалюється до дуже низького рівня. Ця тенденція триватиме протягом кількох наступних років».

Додамо до цього, що міністр енергетики і захисту довкілля України Олексій Оржель не так давно запевняв, що очікує падіння ціни на газ у Європі цього літа до рівня 80 доларів США за тисячу куб. м, тоді як середня ціна імпортного природного газу в Україні в січні 2020 року становила 175,26 дол. за 1 тис. куб. м. А знижена лютнева ціна для кінцевого споживача в Україні становить трохи більше за 204 долари США.

Проблема також і в тому, що нині, поки ціна на газ знижується, усі причетні до газопостачання чиновники хочуть, щоб це виглядало як їхнє «досягнення». На кого ж покладатимуть «провину» за зростання ціни? Так само, як хотілося б, щоб споживачі розуміли на початку опалювального сезону, скільки їм доведеться платити, а не очікували щомісяця «радісних» новин від газопостачальника.

Редактор відділу газети “Галичина”