Центр зайнятості хоче стати сучасною сервісною службою

На ринку праці в області нині уже помітні певні позитивні тенденції, котрі дають можливість говорити про поступовий розвиток.

Зокрема зростає кількість вакансій, що їх пропонують роботодавці. Торік таких було 46,4 тисячі. Прикметно, що за інформацією обласного центру зайнятості (ОЦЗ) в області, 42,8 тисячі з них, або 90 відсотків, було укомплектовано саме з допомогою ОЦЗ.

Також певний позитивний вплив на ситуацію із заробітною платою має наближення України до Європи і можливість безвізового перетину кордону. Українські роботодавці уже відчувають певний тиск з боку закордонних колег і готові підвищувати заробітну плату та шукати нові методи для того, аби зацікавити працівника.

– Нині будівельні компанії в Івано-Франківську пропонують гідну заробітну плату, – розповів під час недавньої прес-конференції директор обласного центру зайнятості Василь Цимбалюк. – Ми проводили такі статистичні обрахунки і прийшли до висновку: якщо б наші роботодавці пропонували сьогодні заробітну плату від 12 тисяч гривень на місяць і вище, то не можу сказати, що міграція людей у нас зовсім припиниться, але призупиниться – точно.

За його словами, уже нині будівельні фірми Івано-Франківська пропонують заробітну плату від 15-20 тисяч гривень на місяць. При цьому Василь Дмитрович послався на приклад підприємства «МЖК «Експрес-24», яке очолює Олекса Салига – він же голова ради роботодавців при обласному центрі зайнятості.

Крім високої заробітної плати для своїх працівників, на підприємстві пропонують пільгове придбання житла – коли вираховують певну суму коштів із заробітної плати. Таким чином роботодавець зберігає працівника, бо той уклав договір на придбання житла і вже не звільниться з роботи.

– Ми працюємо над тим, щоб державна служба зайнятості стала сучасною сервісною установою з високим рівнем довіри клієнтів, соціальних партнерів та громадськості. У 2018 році ми впровадили профілювання безробітних та соціальний супровід за підходом кейс-менеджменту, елементи дистанційного та дуального навчання безробітних, інтернет-ресурси з електронними кабінетами для роботодавців та шукачів роботи, електронну чергу для безробітних (це сервіс, за допомогою якого кожен охочий може самостійно, не затрачаючи зайвого часу, зареєструватись на чергу на облік у тому чи іншому центрі зайнятості. – О. Б.). Проводимо також електронне опитування роботодавців щодо перспективної потреби у працівниках за конкретними професіями. Створено єдину державну базу, де наш роботодавець може у тій чи іншій області знайти для себе кадри, – розповів В. Цимбалюк.

Наприклад, 2018 року зі службою зайнятості області співпрацювали 9 тис. роботодавців. Щодо рівня пропонованої заробітної плати, то найбільше було пропозицій від 4 до 6 тис. грн. – 43 відсотки, від мінімальної до 4 тис. грн. – 29 відсотків, мінімальну зарплату пропонували для 18 відсотків вакансій і понад 6 тис. грн. – для 10 відсотків. Торік отримали статус безробітного 19,8 тисячі осіб. До речі, нині мінімальна допомога з безробіття в Україні становить 614 грн., а максимальна – 7 600 грн.

Якщо говорити про найзатребуваніші професії на ринку праці, то найбільше роботодавці торік потребували продавців продовольчих і непродовольчих товарів, водіїв транспортних засобів, кухарів, медичних сестер, підсобних робітників, бухгалтерів, швачок, офіціантів. При цьому в обласному центрі зайнятості вважають, що ці професії будуть затребувані також у найближчому майбутньому.

Найбільше безробітних нині налічується в Івано-Франківську, Надвірній та Надвірнянському районі. Схожа ситуація була і у Коломийському районі, але нині там кількість безробітних зменшується. Загалом порівняно з 2017 роком кількість безробітних в області значно зменшується. А кількість вакансій зростає.

Пріоритетними напрямами роботи на цей рік В. Цимбалюк визначив запровадження інституту кар'єрного радника; розширення кола роботодавців, які подають вакансії до служби зайнятості, та роботодавців, яким надають компенсацію витрат у розмірі єдиного соціального внеску; комплексне профорієнтаційне супроводження учнів закладів загальної середньої освіти з метою усвідомленого вибору професійної діяльності; розвиток електронних сервісів служби зайнятості: «Електронний кабінет роботодавця», «Електронний кабінет безробітного», «Електронна черга»; надання послуг зайнятому та незайнятому населенню в об’єднаних територіальних громадах.

Редактор відділу газети “Галичина”