Трійка заборонених каналів Медведчука хоче відновити роботу пропагандистського телебачення

Через 2 тижні після блокування указом Президента каналів "112 Україна", "NewsOne" і "Zik" Медведчук і його прибічники зареєстрували товариство з обмеженою відповідальністю "Медіахолдинг"Новости". Про це повідомив міністр культури і інформаційної політики Олександр Ткаченко.

"Санкції проти мене і моєї сім'ї - незаконні. Зеленський вдарив по найдорожчому, але я не втечу", - сказав проросійський політик Віктор Медведчук і створив базу для нового телеканалу. Медіахолдинг Медведчука "Новости" заявив про "політичну розправу над неугодними ЗМІ", тож телеканали "112 Україна", NewsOne і ZiK планують боротися за своє право бути в ефірі.

"Заборонена "Трійка Медведчука", що називала себе" Медіахолдинг "Новости", натягнула нову маску - створила ТОВ з такою ж назвою. Напевно, щоб РНБО і СБУ їх довго не шукали ", - написав О. Ткаченко. За його інформацією, це товариство було зареєстроване 18 лютого - через два тижні після блокування трьох антиукраїнських пропагандистських каналів в українському ефірі. Засновниками нового ТОВ є 100 чоловік, кожен з яких вклав у створення нової організації по 1 гривні. Таким чином статутний капітал ТОВ "Медіахолдинг" Новости" складає 100 грн.

"Схоже, що Медведчук і Ко шукають юридичні способи, щоб знову запустити трансляцію кремлівської пропаганди в наш інформаційний простір. Однак, скільки нових ОООшек за 100 гривень не роби - суть не змінюється, а значить, і увага з боку держави до їхньої діяльності також", - зазначив Ткаченко.

Тим часом Міжнародна і Європейська федерації журналістів засудили санкції, запроваджені в Україні проти телеканалів, пов’язаних із кумом президента Росії, народним депутатом від "ОПЗЖ" Віктором Медведчуком. У заяві Міжнародна і Європейська федерації журналістів називають блокування телеканалів "112 Україна", "NewsOne" та ZIK "позасудовою і політично вмотивованою забороною" на мовлення.

Секретар Міжнародної федерації журналістів Ентоні Белланжер назвав такі санкції неприйнятними в умовах демократії, а генсекретар Європейської федерації журналістів Рікардо Ґутьєррес заявив, що вони не відповідають міжнародним стандартам щодо свободи вираження поглядів та свободи преси.

"Ця вибіркова і політично вмотивована заборона неприйнятна в умовах демократії. Заборона ставить під загрозу роботу сотень працівників засобів масової інформації, які не мають нічого спільного з політичною приналежністю власників ЗМІ. МФЖ закликає українську владу скасувати заборону і поважати свободу інформації та слова", - заявив Белланжер.

"Заборона мовлення є однією з найбільш екстремальних форм обмеження свободи ЗМІ. Ці заборони повинні застосовуватися лише в дуже виняткових обставинах. Держави зобов’язані гарантувати ефективний плюралізм ЗМІ… Здається очевидним, що президентське рішення зовсім не відповідає міжнародно-правовим стандартам щодо свободи вираження поглядів та засобів масової інформації", - додав Ґутьєррес.

Тож, схоже, що у боротьбі за розблокування своїх медіаактивів представники ОПЗЖ - Медведчук, Козак та іже з ними - будуть розраховувати на допомогу Заходу.

Російські політики на чолі з Путіним також називають санкції проти каналів Медведчука політичним переслідуванням та придушенням свободи слова, неприпустимими для європейської держави. Хоча усім відомо, як у "демократичній"(!) Росії розправляються з вольнодумцями і яка насправді там "свобода слова".

В Україні ж майже половина громадян підтримує закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Про це свідчить соціологічне опитування групи "Рейтинг", яке проводилось 6-8 лютого. І, мабуть, цей відсоток був би більшим, якби українці глибше замислилися над причинами, що спричинили такі кардинальні кроки уряду.

Це рішення й справді є безпрецедентним і матиме значні наслідки. Однак це далеко не перша заборона мовлення телеканалів, які поширюють пропаганду та мову ворожнечі на європейському континенті. Тим більше така практика є і в Євросоюзі. Тому наразі у Брюсселі дії України підтримують. Адже, попри осуд дій української влади міжнародними організаціями спілок журналістів, провідні європейські політики розуміють, що російська пропаганда на одіозних українських телеканалах, як і війна, яку веде Росія проти України, загрожує цілісності нашої держави.

Головне питання у тому, чи буде Київ здатний захистити своє рішення юридично. А це значною мірою залежить від того, чи достатньо воно обґрунтоване, адже документальної бази ще ніхто не бачив. Втім, у Європейському суді з прав людини вже був прецедент, коли суд підтвердив законність закриття телеканалу в Данії за підтримку ним терористів.