Тріумф «Слуги народу». Партія Володимира Зеленського зможе сформувати однопартійну більшість у Верховній Раді

21 липня Україна обрала новий парламент. Як і на недавніх президентських виборах, перемогу здобула партія Володимира Зеленського «Слуга народу». Вперше в історії України парламент опиниться під контролем однієї політичної сили. Через кілька місяців уся повнота відповідальності за стан справ у країні перейде до Президента. Верховна Рада, в якій «Слуга народу» матиме щонайменше 250 мандатів, без проблем сформує уряд. В. Зеленський отримає реальний інструмент для реалізації своїх задумів та політичних обіцянок.

Позачергові парламентські вибори 2019 року в багатьох аспектах відрізняються від попередніх виборів до ВР. По-перше, виборча кампанія і голосування відбулись у літній період, коли чимало наших співгромадян їдуть на відпочинок або працюють на сезонних роботах за кордоном. Це призвело до того, що явка виборців не дотягнула навіть до 50%. Це найменша явка на парламентських виборах за всю історію України. По-друге, виборча кампанія була дуже короткою і несподіваною через перенесення термінів проведення виборів з осені на літо. Для багатьох ключових політичних гравців це стало великою проблемою, адже часу, щоб донести свої ідеї до виборця, було дуже мало, також не всі змогли залучити необхідні фінансові ресурси. Це дало перевагу тим партіям, які цього періоду мали найбільшу підтримку, насамперед новоствореній партії Володимира Зеленського «Слуга народу». По-третє, вперше в історії парламентаризму одна партія одноосібно сформує більшість у Верховній Раді. По-четверте, партія «Слуга народу» встановила новий рекорд у мажоритарному сегменті виборів. Остаточних результатів ще немає, але «Слуга народу» претендує на перемогу в більшості мажоритарних округів (близько 130). Приміром, у Києві кандидати від «Слуги народу» перемогли в усіх мажоритарних округах. Попередній рекорд належав Партії регіонів, яка у 2012 році здобула 115 мандатів у «мажоритарці». По-п’яте, три чверті депутатів будуть новими. Таким чином, запит на оновлення Ради буде значною мірою реалізовано. По-шосте, у новій Раді буде більше жінок. Цьому посприяла так звана «гендерна квота», яка дає змогу партіям з великою кількістю жінок у прохідній частині списку отримати більше державне фінансування. По-сьоме, у новій Верховній Раді ми не побачимо багатьох «довгожителів», які там перебували ледь не весь час існування парламенту. Зокрема не зуміли обратись колишній спікер Володимир Литвин, колишній «регіонал», власник «Мотор Січі» В’ячеслав Богуслаєв, одіозний ректор Одеської юридичної академії Сергій Ківалов. Усі вони програли маловідомим кандидатам від «Слуги народу». Зрештою, один з уламків Партії регіонів – «Опозиційний блок» – також не потрапив у парламент.

Читайте також: Дані ЦВК. «Слуга народу» набирає 43% голосів

Поза конкуренцією

За попередніми підрахунками, до Ради потраплять п’ять партій: «Слуга народу» – 43,14%, «Опозиційна платформа «За життя» – 13,02%, «Батьківщина» – 8,18%, «Європейська солідарність» – 8,12%, «Голос» – 5,84%. Партія «Слуга народу» перемогла в усіх регіонах України за винятком Львівської, Донецької та Луганської областей. Понад 50% голосів ця політична сила набрала у семи областях України: Дніпропетровській (56,7%), Полтавській (52,5%), Миколаївській (52,1%), Кіровоградській (51,4%), Черкаській (51%), Сумській (50,9%), Чернівецькій (50,6%). Найменший відсоток голосів у Львівській області – 21,8%. «Опозиційна платформа «За життя» перемогла у двох областях: Луганській (50%) та Донецькій (43,1%). Найменший відсоток голосів цій партії віддали на Івано-Франківщині – 1,4%. «Батьківщина» найбільший відсоток голосів набрала на Івано-Франківщині (14,7%), Чернігівщині (14,6%) Волині (13,08%). Найменше прихильників Юлії Тимошенко на Донеччині (1,9%) та Луганщині (2,12%). Партія Петра Порошенка «Європейська солідарність» найбільший відсоток голосів отримала на Львівщині (19,9%) та в м. Києві – 16,68%, найменше голосів – на Донеччині (3,62%) та Луганщині (2,91%). Несподіванкою цих виборів можна вважати результат «Голосу» Святослава Вакарчука. За кілька місяців молода партія зуміла мобілізувати своїх прихильників. «Голос» переміг у Львівській області (23,13%), а також показав непогані результати на Івано-Франківщині (13,24%) та Тернопіллі (13,07). Найменший відсоток «Голос» набрав на Донеччині (1,32%) та Луганщині (1,29%). На закордонному ж виборчому окрузі найбільше голосів отримали такі партії: «Європейська солідарність» – 29,55%, «Слуга народу» – 28,13%, «Голос» – 19,67%. Інші партії набрали менше 5%.

Як проголосувало Прикарпаття?

В Івано-Франківській області «Слуга народу» переміг, набравши третину голосів (33,76%). Щоправда, підтримка цієї партії не була однорідною в різних округах Прикарпаття. Зокрема найбільший відсоток голосів партія отримала в окрузі №89 (Снятинський, Косівський та Верховинський райони) – 41,63%. Найменший відсоток «Слуга народу» набрав в окрузі №83 (м. Івано-Франківськ) – 25,61%. П’ятірка напопулярніших партій в Івано-Франківській області виглядає так: «Слуга народу» – 33,76%, «Батьківщина» – 14,67%, «Голос» – 13,24%, «Європейська солідарність» – 11,94%, «Свобода» – 8,37%. З негативного варто відзначити доволі значну підтримку партій з проросійським курсом: «Опозиційна платформа «За життя» – 1,39% (понад 6900 голосів), «Опозиційний блок» (0,65%, понад 3300 голосів), «Партія Шарія» – 0,44% (понад 2200 голосів).

Читайте також: На Івано-Франківщині виборці переважно голосували за «Слугу народу», «Голос» та «Батьківщину»

Бренд перемагає

Домінування партії «Слуга народу» в багатомандатному окрузі не могло не позначитись і на мажоритарному сегменті виборів. Політтехнологи партії «Слуги народу» розраховували, що виборець шукатиме в бюлетені назву партії і автоматично голосуватиме за її кандидата. У більшості регіонів ця технологія успішно спрацювала. Дійшло до неймовірного, навіть в округах, де заможні кандидати роками «засівали» округ, сила бренду «Слуги народу» перемагала. Однак у рідкісних випадках це не спрацювало. Приміром, в окрузі №83 в м. Івано-Франківську перемогла «свободівка» Оксана Савчук. Раніше в цьому окрузі кілька разів перемагав співвласник «Буковелю» Олександр Шевченко. Однак у партії «Слуга народу» вирішили не брати у списки або мажоритарні округи людей, які вже були народними депутатами. У підсумку Шевченко спочатку зареєструвався, а потім зняв свою кандидатуру на користь Андрія Сторожука, який працював керівником громадської організації «Громадський рух Олександра Шевченка «Країна гідності і правди». Така «заміна» не спрацювала, хоча Андрій Сторожук і зміг набрати 23% голосів, але Оксана Савчук набрала вдвоє більше.

Округ №83

Оксана Савчук («Свобода») – 46,67%

Андрій Сторожук («Слуга народу») – 23,28%

Олексій Петечел («ЄС») – 12,49%

Галина Баранкевич («Голос») – 8,5%

Андріан Волгін (самовисуванець) – 3,15%

Читайте також: В Івано-Франківську перемогла Оксана Савчук

Округ №84 (Тисменицький, Галицький, Тлумацький райони, села Івано-Франківської міської ради) є доволі складним в електоральному сенсі, оскільки об’єднує чотири різні адміністративні одиниці. Ще на минулих виборах у цьому окрузі точилась запекла боротьба, в якій зумів перемогти Михайло Довбенко. І цього разу одразу кілька кандидатів боролись за перемогу, але під брендом «Слуги народу» переміг франківський юрист Ігор Фріс.

Округ №84

Ігор Фріс («Слуга народу») – 22%

Андрій Іваськів («Батьківщина») – 14,36%

Михайло Довбенко («ЄС») – 12,88%

Роман Вірастюк (самовисуванець) – 11,06%

Василь Попович («Свобода») – 9,54%

Читайте також: В окрузі №84 переміг Ігор Фріс

В окрузі №85 (Калуський та Рогатинський райони) склалась схожа ситуація як в Івано-Франківську. Чинним депутатом від цього округу був брат Олександра Шевченка Віктор. Однак, на відміну від Олександра Шевченка, він вирішив йти на вибори як самовисуванець. Також повернутись на колись свій округ сподівався колишній міський голова Калуша, а нині міністр палива та енергетики Ігор Насалик. Однак обоє програли фактично невідомому кандидатові від «Слуги народу» Едуарду Прощуку.

Округ №85

Едуард Прощук («Слуга народу») – 30,65%

Віктор Шевченко (самовисуванець) – 28,98%

Ігор Насалик (самовисуванець) – 24,13%

Роман Кобильник («Голос») – 6,84%

Михайло Гресько (самовисуванець) – 4,61%

Читайте також: В окрузі №85 переміг Едуард Прощук

В окрузі №86 (Долинський та Богородчанський райони) у боротьбі за мандат зіткнулись чинний народний депутат Анатолій Дирів та директор Вигодського лісгоспу Олександр Матусевич. Останній йшов під брендом «Слуги народу» і з мінімальною перевагою переміг.

Округ №86

Олександр Матусевич («Слуга народу») – 27,93%

Анатолій Дирів (самовисуванець) – 26,84%

Олег Понайда («Свобода») – 13,47%

Тарас Виноградник (НРУ) – 6,13%

Остап Дзеса («ЄС») – 4,89%

Читайте також: В окрузі №86 переміг Олександр Матусевич

Округ №87 донедавна вважався округом Юрія Дерев’янка. Але напередодні виборів він несподівано заявив, що не планує балотуватися знову. Здавалось, що в цьому окрузі буде значна конкуренція, однак результати виборів довели протилежне. Міський голова Надвірни Зіновій Андрійович, який йшов під прапором «Слуги народу», набрав понад 37% голосів і майже втроє випередив найближчого конкурента.

Округ №87

Зіновій Андрійович («Слуга народу») – 37,80%

Михайло Іваночко («Свобода») – 13,39%

Юрій Голіней («ЄС») – 10,26%

Ігор Писклинець («Батьківщина») – 10,05%

Святослав Никорович («Самопоміч») – 8,17%

Читайте також: В окрузі №87 переміг Зіновій Андрійович

Вибори в окрузі №88 (Коломийський та Городенківський райони) експерти руху «Чесно» назвали «боротьбою гречкосіїв». Донедавна цей округ відзначався тим, що виборці голосували ідеологічно, і спочатку обрали до парламенту Олеся Донія, а на минулих виборах – Юрія Тимошенка від «Народного фронту». Однак на цей округ «поклали око» кандидати з великими фінансовими можливостями. Нардепа Андрія Іванчука називають близьким соратником Арсенія Яценюка. За кілька років до виборів він почав працювати через благодійний фонд «Покуття». Спочатку нардеп через бюджетний комітет Ради лобіював виділення на округ значних коштів на інфраструктурні проєкти, зокрема будівництво басейну вартістю 200 мільйонів гривень у Коломиї, закупівлю дорогого медичного обладнання для Коломийської ЦРЛ. В останній фазі виборчої кампанії він дарував церквам дзвони, а також привіз до Коломиї зірку українського футболу Андрія Шевченка. Його конкурент на округу Андрій Шевченко, ще один брат Олександра Шевченка, сподівався на бренд «Слуги народу», а також робив ставку на перевірені іншими братами методи агітації, зокрема поїздки на «Буковель». Як показали результати виборів, перекреслити кількарічну системну роботу Іванчука йому не вдалося. Чинний нардеп, якого на минулих виборах обрали за партійним списком «Народного фронту», переміг з майже подвійним відривом.

Округ №88

Андрій Іванчук (самовисуванець) – 44,62%

Андрій Шевченко («Слуга народу») –25,07%

Іван Вережак («Голос») – 10,94%

Олег Токарчук («Самопоміч») – 7,05%

Олександр Аронець («Свобода») – 3,83%

Читайте також: В окрузі №88 переміг Андрій Іванчук

В окрузі №89 (Снятинський, Косівський та Верховинський райони) розгорнулась запекла боротьба за мандат. Чинний нардеп Юрій Соловей розраховував, що виборці оцінять його старання у лобіюванні субвенцій з Держбюджету на ремонт доріг та будівництво соціальних об’єктів. Однак переміг маловідомий аграрій Володимир Тимофійчук, який балотувався від «Слуги народу». Він з невеликою перевагою випередив депутата обласної ради від «УКРОПу» Дмитра Сіреджука, який пішов на вибори як самовисуванець.

Округ №89

Володимир Тимофійчук («Слуга народу») – 18,2%

Дмитро Сіреджук (самовисуванець) – 17,67%

Юрій Соловей – 14,83%

Петро Книшук («Батьківщина») – 10,24%

Олег Атаманюк (самовисуванець) – 7,36%

Читайте також: В окрузі №89 переміг Володимир Тимофійчук

Вибори пройшли спокійно

На підсумковому брифінгу правоохоронці та представники громадської організації «ОПОРА» констатували, що вибори на Івано-Франківщині пройшли без серйозних порушень. Дрібні порушення, звісно, були. З найбільш масових – видача бюлетенів для голосування виборцям без паспортів. Поліція порушила два кримінальні провадження за фактами порушень на виборах. В одному випадку на дільниці в Івано-Франківську в день голосування виявили частково складений протокол дільничої виборчої комісії. Другий випадок – підозра щодо незаконного використання виборчого бюлетеня членом виборчої комісії у Рожнятівському районі. Не обійшлося і без курйозів. На дільниці в Івано-Франківську жінка спробувала винести два бюлетені за межі дільниці. Її наздогнали і попросили проголосувати. Жінка порвала бюлетені на шматки і вкинула їх в урну для голосування. Свої дії вона пояснила тим, що хотіла проголосувати за Зеленського, але не виявила його у списку. Відтак вирішила порвати, щоб інші не могли ними скористатися. Поліція кваліфікувала такі дії як дрібне хуліганство.

Юрій КРИВЕНЬ.