Криза у відносинах чи шлюбі може розвинутися з багатьох причин. На сім'ю діють одночасно два закони: сталості та розвитку. Тобто, якщо в сім'ї щось змінюється (наприклад, народилася дитина, переїхали в іншу країну тощо), а подружжя продовжує діяти звичним чином, обов'язково виявиться криза. Докладніше про такі проблеми можна дізнатися у сімейного психолога, причому навіть отримавши онлайн консультацію. А ми розповімо докладніше про кризи у відносинах за роками шлюбу: як визначити та впоратися з ними?
Кризи відносин за роками
Багато психологів виділяють закономірність у виникненні криз у певних стадіях шлюбу. Це навіть внесено до підручників із психології. Ось які основні стадії виділяють:
- криза у сім'ї першого року;
- криза при народженні дитини;
- криза 7-10 років.
Криза початку спільного життя
У перші місяці спільного життя після весілля все здається чудовим. Ми дивимось на світ крізь призму закоханості. Але коли починаються притирання, поділ побуту, тоді і виникають перші «круті віражі». Як правило, це відбувається тому, що ми приходимо в нову сім'ю з тим, що було заведено за життя з батьками. Якщо у вихідні ви звикли прибирати всією сім'єю, ходити за покупками і готувати, а родина вашого чоловіка — відпочивати, то почнуться розбіжності.
Спробуйте домовлятися, будуйте новий спільний побут, не переносіть у нову сім'ю звички своїх батьків. Максимально йдіть на компроміси, діліть, наприклад, ті самі вихідні: у суботу прибирання, а в неділю відпочинок за містом.
Криза при народженні дитини
Коли в сім'ї з'являються діти (це може бути і в перший рік, і через 5 років, не має значення), неминуче проявляється криза. Молоді батьки шалено щасливі появі малюка. Тільки ось вони 9 місяців готувалися до того, як його доглядати, і виявилися не готові до того, як далі взаємодіяти між собою. Діти порушують звичний перебіг подій, і виникає багато образ, що немає допомоги, та непорозуміння, особливо з боку дружини.
Цей момент потрібно усвідомити, а також повністю не розчинятися в дитині. Порада чоловікам — більше допомагати своїм дружинам, це розвантажить їх не тільки фізично, а й морально. Порада дружинам — приділяти більше уваги чоловікові, намагатися, щоб у стосунках двох все йшло, як і раніше.
Криза 7-10 років
У цей період зазвичай почуття згасають, романтики більше немає, а інтимна близькість трапляється дедалі рідше. Ми звикаємо одне до одного, стаємо одне одному нецікавими. Але це лише ілюзія, адже ми просто втрачаємо між собою контакт. Кожен із подружжя вважає за краще проводити час окремо, зі своїми знайомими. Ми перестаємо цікавитись почуттями, переживаннями партнера, його життям за межами дому, ситуацією на роботі, інтересами.
Не забувайте одне про одного. Тим більше, у ці роки шлюбу діти вже, як правило, виростають, їм не треба приділяти багато уваги, як раніше. Приділяйте увагу одне одному, знайдіть спільні інтереси, займіться спортом або знайдіть спільне хобі, поставте спільну мету.
Корисні поради
Будь-яка криза у відносинах, незалежно, на якій стадії шлюбу вона виникла, має два вирішення: розходитися або працювати над відносинами і виходити на новий рівень. Ось які ще поради дають сімейні психологи:
- не забувайте про існування один одного, хоча би у вас було і п'ятеро дітей або дві роботи;
- виділяйте час для проведення його разом, лише вдвох (як часто – вирішуйте самі, але не раз на півроку!);
- цікавтеся своєю близькою людиною, розпитуйте її про життя поза домом, про її почуття і переживання, про те, чого б вона хотіла і чого прагне;
- не живіть минулим, якщо все сильно змінилося, адже через роки змінюються не лише життєві обставини, а й ми всі;
- звикайте до нового партнера, якщо він змінився, намагайтеся бачити не лише негативні сторони (став буркотіти…), а й позитивні (став більш господарським!);
- не забувайте також і про себе – не потрібно повністю розчинятися у партнері;
- дуже добре, якщо у кожного з подружжя є свої інтереси, яким приділяється час, але не на шкоду сім'ї.