Останнім часом набули популярності детективні серіали на кшталт «СSI Маямі», «Морська поліція», де, по суті, головними героями є експерти-криміналісти, або принаймні показано їхню ключову роль у розкритті того чи іншого злочину. І це не вигадка сценаристів, а реалії життя. Бо саме результати криміналістичної експертизи дають змогу не лише виявити особу правопорушника, а й зібрати відповідну доказову базу для притягнення його до відповідальності. Або навпаки, довести, що особа, яку підозрюють у скоєнні певного злочину, до того не причетна.
Важливе місце в системі криміналістичної техніки посідає трасологія – сегмент уже згаданої криміналістичної техніки, яка вивчає матеріально-фіксовані сліди та закономірність їх утворення й розробляє методи та науково-технічні засоби їх виявлення, фіксації, вилучення й дослідження. Об’єктами дослідження може бути дуже широке коло предметів – від слідів взуття, тканини, знарядь злому, коліс транспортних засобів аж до рельєфних знаків, розташованих на різних поверхнях. Про це безпосередньо свідчать і різні спеціалізації експертів-трасологів – зокрема «Дослідження слідів людини та тварини», «Дослідження знарядь, агрегатів, інструментів і залишених ними слідів, ідентифікація цілого за частинами», «Дослідження і ідентифікація номерів та рельєфних знаків».
Для прикладу наведу коло запитань, з якими найчастіше звертаються до експертів-трасологів Івано-Франківського науково-дослідного криміналістичного центру (НДКЦ) МВС. Орієнтовно такі: «Чи залишений слід – від взуття, вилученого у гр. А.? Чи справний механізм замка? Чи є на його внутрішніх поверхнях сліди дії стороннього предмету? Якщо ж так, то чи це сліди саме знаряддя зламу замка? Чи сліди знаряддя зламу – від інструментів, вилучених у гр. А.? Чи відчиняються надані на дослідження замки ключами, вилученими у гр. А.?».
Мабуть, читачі вже зрозуміли, що ці запитання стосуються розкриття крадіжок з проникненням до житла або інших приміщень. Це чи не найпоширеніша категорія кримінальних правопорушень. Також часто доводиться відповідати на такі запитання слідчих органів: чи є сліди пошкодження на поверхнях електрокабелів, а якщо так, то яким способом їх утворено, чи залишений слід транспортного засобу наданими на дослідження шинами, що належать гр. А.?..
У зв’язку з останнім пригадується резонансний випадок у нашій області. В одному із сіл було скоєно розбійний напад на літнє подружжя. При цьому загинула жінка. Під час ретельного огляду місця злочину та навколишньої місцевості були виявлені, відповідно зафіксовані і вилучені сліди невідомого позашляховика. Оперативники докладали всіх зусиль для розкриття цього злочину, але справа рухалася важко. Й не дивно, бо, як потім з’ясувалося, нападниками були так звані «гастролери», а джип для скоєння свого злочину вони викрали аж у Києві.
На щастя, зловмисників підвела жадібність. Важко сказати, на яку здобич вони розраховували, нападаючи на подружжя з прикарпатського села, але вона виявилася мізерною. Тож один зі зловмисників вирішив підзаробити, повернувши викрадений позашляховик власникові за винагороду. Але чоловік звернувся з цим до правоохоронних органів і повернув свій джип без викупу. «Продавця» затримали. Традиційно машину перевірили, чи не використовували її при скоєнні якогось злочину. І тут своє слово сказала трасологія. Візерунок на колесах позашляховика збігся зі слідами шин, виявленими неподалік розбійного нападу. Далі вже слово було за оперативниками та слідчими, і в результаті всі четверо нападників опинилися на лаві підсудних.
Трасологію як криміналістичну науку постійно вдосконалюють на практиці, впроваджують нові методи дослідження з використанням сучасних цифрових технологій, переймають досвід колег з інших європейських країн. Співробітники Івано-Франківського НДКЦ також беруть активну участь у цій роботі. Приміром, заступник директора центру Руслан Мицкан у співавторстві із завідувачем сектору трасологічних досліджень Богданом Остафіївим опублікували наукову статтю на тему: «Виявлення, фіксація та вилучення слідів тканини (рукавиць) із пластичних вибухових речовин, які використовуються у злочинних цілях». А завідувач сектору трасологічного обігу Юрій Фуфалько підготував наукову статтю на тему: «Особливості застосування деяких методів та засобів для виявлення рельєфних знаків на металевих виробах, що становлять історичну цінність (зброя тощо) у ході проведення трасологічної експертизи».
Отож розвиток трасології, як і криміналістичної науки загалом, дасть можливість експертам ще ефективніше допомагати органам досудового слідства в забезпеченні доведення вини чи невинуватості фігурантів кримінальних проваджень та збереженні прав і свобод громадян.