Коронавірус – це не новина для медицини й науки, адже відомо 40 видів цієї інфекції, 7 із яких вражають дихальну систему не лише тварини, а й людини. Але в тій модифікації, в якій вірус з’явився у Китаї, а потім поширився на весь світ, він діє вперше.
Оскільки офіційної інформації про цю хворобу ще недостатньо, час від часу з’являються різні версії про те, що таке коронавірус COVID-2019, як його лікувати та й чи існує він взагалі. Особливо часто поширюють її у різних соцмережах.
За три місяці пандемії захворювання обросло такою кількістю чуток і вигадок, що інколи вони вражають своєю нелогічністю й абсурдністю. А деякі з них вже стали зброєю в інформаційних війнах не лише громадян, а й цілих країн. На жаль, люди схильні довіряти будь-якій інформації. І навіть якщо до істини далеко, вони охоче повірять у брехню та ще й розповсюдять її. І чим більше її поширюють, тим правдивішою виглядає вона для інших.
Глава Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Гебрейесус нещодавно казав про те, що фейкові новини поширюються швидше і простіше, ніж вірус. І що вони так само небезпечні, адже "багаторазова брехня може створити враження переконаності й доступу до фактів і джерел, які відомі не всім". І мав рацію.
Більшість фейків, як показують дослідження, поширюються з Росії або джерел, пов’язаних із Кремлем (вони є навіть на території України). Також дезінформація йде із Китаю.
Європейський ресурс склав свій рейтинг найпопулярніших вигадок про COVID-2019:
Фейк 1: Коронавірус – це зброя НАТО
Всі пам’ятають кумедне відео, що гуляє мережею, на якому бабусі в Росії відчайдушно розривали і підпалювали папір із зображенням COVID-2019 та скандували: «Вірус, прідуманний Трампай, нє пройдьот!». Спостерігаючи за цим, хтось лише посміється або поспівчуває стареньким. Але за цим нібито невинним і безглуздим відео стоять набагато серйозніші речі. Це частина інформаційної кампанії із дискредитації США, яку в Росії запустили ще в січні цього року. Інформагентство РФ Sputnik News розповсюдило повідомлення про те, що коронавірус був розроблений в американській лабораторії і є одним із видів біологічної зброї Північно-атлантичного альянсу.
У відповідь на начебто «американське та лабораторне» походження вірусу президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп постійно вживає словосполучення «китайський коронавірус», щоб підкреслити відповідальність КНР за пандемію. У деяких американських джерелах можна зустріти також теорію про те, що біохімлабораторія, де створили вірус, знаходиться саме в китайському місті Ухань, звідки й почалася пандемія.
Платформа із виявлення фейків зазначає, що цю інформацію розтиражували російські та арабські мас-медіа. Окрім цього, дослідники виявили сайт з подібною дезінформацією, зареєстрований в анексованому Криму.
Фейк 2: COVID-2019 зруйнує Європу
Ще один популярний фейк - про розвал Європи, припинення дії Шенгенської зони і «смерть Заходу» тощо. Ці посили не нові, проте у зв’язку з коронавірусом дуже поширені у різній інтерпретації. Наприклад, що польська влада закрила свій повітряний простір для російських літаків і не дозволила доставити гуманітарну допомогу до Італії, де найбільший спалах епідемії. Такою дезінформацією сили, що стоять за джерелами фейків, прагнуть зробити розбрат між країнами-членами ЄС.
Фейк 3: Коронавірус – не небезпечний
Те ж відео з російськими бабусями, які стверджують, що вірус вигаданий американським президентом, "вбиває" двох зайців: по-перше, тому що поширює фейк про руку Пентагону у світовій кризі, а по-друге, паралельно подає інформацію про те, що вірус не представляє собою ніякої загрози. Що усе, що розповідають і показують про коронавірус, - вигадки або чийсь великий жарт.
Щоби перевірити, наскільки насправді небезпечна ця недуга, можна дуже просто: лише поцікавитися реальним станом справ у конкретних країнах, переглянувши репортажі із вогнищ зараження COVID-2019 або з європейських лікарень. Свідомі й мудрі люди так і роблять.
Фейк 4: Глобальна змова світових еліт
Різні конспірологічні інформатори висувають теорію про всесвітню змову елітних організацій й окремих впливових на планеті осіб у створенні та розповсюдженні коронавірусу начебто з метою започаткування нового світового порядку по укладу тиранії та здобуття цілковитого контролю над людством. У цій версії "годиться усе", особливо зважаючи на той факт, що в країнах-розповсюджувачах дезінформації – Росії та Китаї – і без цього захворювання процвітають режими деспотизму й тиранії, де про права людини мова навіть не йде і насправді там уже контролюють ледь не кожен крок громадян.
Європейські дослідники відзначають одну закономірність в життєвому циклі цих фейків: якщо джерелом дезінформації є Росія, китайські медіа підхоплюють її та поширюють у себе. Потім російські ресурси подають ту ж інформацію, при цьому посилаючись на "закордонні" дані.
Фейк 5: Дезінфекція з повітря
Ще один дуже поширений фейк, що став в Україні мемом, – про розпорошення дезінфекційних засобів із гвинтокрилів. Тому начебто останніми тижнями людям було нічим дихати. Однак таких методів ні Україна, ні будь-яка інша цивілізована держава не використовує.
Фейк 6: Вірус кілька днів живе у горлі
Чергова недостовірна інформація - про те, що коронавірус перед тим, як вразити легені, живе 4 дні у горлі. Тому так звані "спеціалісти" рекомендують пити гарячі напої або міцний алкоголь, що змиють вірус у шлунок, де його нібито знищить кислота.
ВООЗ і МОЗ України такі методи лікування теж не підтверджують.
Фейк 7: Мережі 5G розносять коронавірус
Ще одна теорія змови: пандемія коронавірусу є наслідком роботи веж 5G, тому що 5G вбиває імунітет. Оголошення з таким текстом поширюють в месенджерах, закликаючи протестувати проти встановлення веж 5G. Істерія через ці вежі почалася з Великобританії. Там невідомі почали підпалювати 5G-вежі мобільних операторів саме після поширення в соцмережах теорій щодо зв’язку між розгортанням мереж 5G і пандемією. Під гарячу руку паліїв потрапляло й обладнання, яке забезпечувало 3G- і 4G-зв’язок.
Науковці ж стверджують, що радіохвилі, які використовують у 5G та інших технологіях мобільних телефонів, знаходяться на низькочастотному кінці електромагнітного спектра. На відміну від випромінювання на вищій частоті (наприклад, від сонця або медичного рентгену) вони менш потужні, ніж видиме світло і недостатньо сильні, щоб нашкодити людині. Ці хвилі не здатні впливати на ДНК людини та пошкодити клітини, також не мають впливу на імунітет.
Фейк 8: Винайшли ліки від COVID-2019
Багато постів нині набирають повідомлення про те, що уже винайдено ліки від коронавірусу, адже в тій чи іншій країні ними піднімають навіть важкохворих. Насправді ж є інформація про експериментальні випробування деяких медикаментів від інших хвороб, котрі не впливають на вірус, проте можуть послабити наслідки, які він викликає в організмі людини.
ВООЗ і спеціалісти в галузі вірусології стверджують, що вакцини або медичного препарату від цієї хвороби на сьогодні не існує, а тому закликають людей не скуповувати ліки, котрі можуть завдати більше шкоди, аніж допомогти. Й взагалі не займатися самолікуванням.
Фейк 9: "Чудодійні" народні засоби вбивають вірус
У соцмережах періодично спливає інформація про противірусні народні методи лікування. Подібне відзначають і європейські дослідники – з російських, азербайджанських, іранських та інших джерел часто доходять звістки про "чудодійні" ліки. "Спеціалісти" із народу радять поїдати у великих дозах часник, цибулю, імбир, лимон та інші овочі й фрукти. Проте, як зазначають кваліфіковані медики й науковці, ці засоби лише допоможуть зміцнити імунітет, але ніяк не вплинуть на вірус. Як і антибіотики, котрі лікарі призначають тільки у тих випадках, коли в інфікованої людини починаються ускладнення і з’являються бактеріальні інфекції. Тож лікування такими методами може призвести до втрати дорогоцінного часу.
Також безглуздим є твердження деяких знавців (а точніше, - жартівників) про лікувальну дію паління, яке точно не допоможе здолати хворобу, а навпаки, погіршить стан легенів.
Фейк 10: Вакцина БЦЖ запобігає зараженню коронавірусом
Люди втомилися від сумних новин, тому коли чують хорошу звістку, чіпляються за неї, як за рятівну соломинку. Ось і цього разу варто було науковцям висловити обережні сподівання, що протитуберкульозна вакцина може запобігти зараженню новим коронавірусом, як мережею посипалися гучні спекуляції на цю тему. І розповідають про це, як про доведений факт. Тоді як клінічні випробування тільки належить провести.
* * *
І таких фейків не один десяток. Спрямовані вони на залякування людей. Або ж хтось прагне потішити свою гординю великою кількістю "лайків" для такого штибу інформації. Біда в тому, що вона дає хибну й небезпечну надію на те, що простими методами й засобами можна протистояти смертельно-небезпечному вірусу.
Чому українці (і не лише вони) "клюють" на дезінформацію? Психологи пояснюють це тим, що люди за своєю природою схильні до ідей підозри та викриттів. На тлі вічного невдоволення владою і загальної інфантильності простіше знайти винних, аніж докопатися до суті справи. Також суцільне безгрошів'я і страх, що недосконала українська система охорони здоров'я у нинішній ситуації не зможе допомогти усім потерпілим від вірусу громадянам, змушують їх шукати хоч якісь засоби порятунку, головне аби дешеві.
Ще однією характерною рисою для багатьох людей є бажання допомагати і давати поради. Тому коли з моніторів та екранів телефонів йдуть заклики "поділитися (інформацією) - це врятує життя" й т. п., дуже часто люди приймають подану "інфу" за чисту монету, тому й діляться, поширюють. У підсумку отримуємо інформаційні віруси, які вражають нас страхом, тривогою, а також вірою у те, що якісь чудодійні народні засоби нас врятують. Останнє ж є загрозою життю, бо лікуючись такими методами у випадку реального захворювання на коронавірус, людина лише втратить дорогоцінний час і можливість вилікуватися.
Як із цим боротися? Спеціалісти радять більше звертатися до офіційних джерел, "фільтрувати" й перевіряти кожну інформацію у соцмережах.