Тил – надійний. Розробки галицьких винахідників для фронту можна використовувати і в мирний час з господарською метою

«Науково-технічна і винахідницька творчість в умовах воєнного стану» – такою вельми актуальною була тема приуроченої до Дня винахідника і раціоналізатора науково-практичної конференції, яку провели обласні організації Товариства винахідників і раціоналізаторів (ТВР) та Спілки наукових та інженерних об’єднань (СНІО) України й департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури ОДА. На цьому грунті прикарпатці – й творчі колективи, й окремі особистості – вже зробили вагомий внесок у наближення перемоги України над рашистськими загарбниками.

Гостя конференції – Тетяна Терсенова-Заводовська, дочка першого голови ОО ТВР.

Доповідач – голова ради ОО ТВР України Богдан Середюк відзначив найперше творчий колектив ПрАТ «Івано-Франківськцемент», яке посідає лідерські позиції не лише в нашій країні, а й в Європі щодо обсягів виробництва цього будівельного матеріалу. На підприємстві докладають зусиль і старань для нарощування випуску цементу, що необхідний і далі для фронту, як і для відбудови звільнених від окупантів багатьох українських сіл і міст, які вони поруйнували, ремонту житлових будинків та об’єктів інфраструктури, пошкоджених ракетами, бомбами, снарядами. Продовжив Б. Середюк свою доповідь такими красномовними прикладами допомоги прикарпатських новаторів Збройним силам України. Працівники Центру інноваційного розвитку (директор Володимир Корнута) ІФНТУНГ розробили й налагодили виготовлення кровоспинних САТ-джгутів, що їх волонтери (у групі близько пів сотні осіб) доставляють у найгарячіші місця воєнних баталій. Для сертифікації таких джгутів-турнікетів виготовили установку, авторами якої є професори кафедри інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем – її завідувач Леонід Заміховський і Юрій Стрілецький та асистент Іван Левицький. Вони також модернізували блок управління сиренами для надзвичайних ситуацій та пусковий кінцевий пристрій «ПКП-Сирена». А доцент кафедри енергетичного менеджменту і технічної діагностики цього вишу Андрій Яворський розробив портативну зарядну станцію – перші кілька її екземплярів уже надіслали військовим.

Творчі особистості й волонтери ІФНМУ самотужки облаштували – під керівництвом і за власні кошти професора Василя Штурмака – й передали військовим на передову мобільний стоматологічний кабінет. У ньому можна робити пацієнтам прості хірургічні процедури й навіть незначне протезування, видаляти зуби, лікувати гостробольові захворювання – пульпіт, пародонтит. Тепер ентузіасти формують другий такий стоматкабінет для українських бійців.

Професор кафедри дизайну і теорії мистецтва Інституту мистецтв ПНУ ім. В. Стефаника Богдан Губаль зініціював створення волонтерської групи з викладачів і студентів – дизайнерів, художників, музикантів. Вони за короткий час віднайшли оригінальне художньо-конструкторське рішення оптимальної конструкції спальних мішків і розробили технологію їх пошиття з наявних матеріалів. Надіслали на фронт уже сотні таких комфортних спальників для бійців і продовжуватимуть цю благодійну акцію аж до перемоги України.

Компанія із Києва, евакуйована до Івано-Франківська, організувала виготовлення (начальник виробництва Сергій Левицький) дуже потрібних нашим захисникам антидронових рушниць. Відзначив чільник ОО ТВР України й окремих авторів, зокрема Романа Трощука та Олексія Олійника за розробку для ЗСУ станції наземного керування безпілотними літальними апаратами, яку можна використовувати і в народному господарстві. А Іван Деренько із села Глибівки на Богородчанщині разом зі своєю родиною змайстрували зразки унікальних своєю багатофункціональністю наборів інструментів «Саперна лопатка» в кількох варіантах, про які добре відзиваються українські захисники, і взялися за «промислове» виготовлення їх для фронту. Самодіяльний автор продемонстрував такий набір учасникам конференції. Тепер майстри Дереньки конструюють переносну металеву пічку для того, щоб воїни в окопах і бліндажах могли швидко зігрітися, скип?’ятити воду. – Неоціненну допомогу ЗСУ надає і наш винахідницький резерв із Центру професійно-технічної освіти №1, – сказав доповідач. – Тут з перших днів російської агресії проти України методисти й майстри працюють разом з учнями під девізом «Все для передової і Перемоги!»: модернізували і шиють нові зразки військової форми, теплий і зручний одяг для медиків, які на фронті рятують здоров'я і життя бійців, підсумки для гранат, плитоноски й розвантажувальні жилети, покривала, а зі старих парашутів – ноші для поранених.

Учасникам конференції пропонували придбати книжку «Життя в ім’я краси» Марії Волосовської, яку вона видала власним коштом накладом 1000 примірників, а всі гроші від реалізації цього видання переказує для потреб ЗСУ. У майже 500-сторінковій книзі-фоліанті, ілюстрованій близько 3 500 світлинами, висвітлено й особистий досвід винахідництва й раціоналізації «Княгині хутра», на рахунку якої, нагадав Б. Середюк, 528 патентів на промислові зразки і близько 10 – на винаходи.

Дизайн-студією Марії Волосовської тепер успішно керує і має вже понад 400 патентів на промислові зразки моделей хутряного одягу її дочка Романна Сідляр, яку на початку конференції повіншували з недавнім ювілеєм. А пані Романна, своєю чергою, привітала і вручила нагороди новим лавреатам іменної премії М. Волосовської, яких було визначено і цього року, попри складнощі воєнного часу. Отже, відзначено таких новаторів у номінаціях: «Оригінальність – в очевидному-неймовірному» – професорку кафедри хімії ІФНТУНГ Мирославу Полутренко; «Майбутнє – в здоров’ї нації» – доцентку кафедри гістології, цитології та ембріології ІФНМУ Наталію Ковальчук; «Надія і перспектива – в Перемозі» – провідного інженера ТОВ «Західний інженерно-технічний центр» Тараса Левицького та самодіяльного майстра-винахідника Івана Деренька; «Опора – в подвижництві» – засновника і керівника ТОВ «Науково-виробничий центр «Новатор» Василя Радиша.

І цьогорічна обласна премія ім. Герасима Терсенова теж стала вимушено меценатською, бо так і не вдалося викроїти з дефіцитного обласного бюджету кошти на її фінансування, але завдяки родині першого голови ОО ТВР четверо винахідників таки отримали з рук його дочки Тетяни Терсенової–Заводовської грошову винагороду та іменні сертифікати на відпочинок у «Буковелі». Привітав цих винахідників і вручив їм грамоти облдержадміністрації за вагомий внесок у розвиток наукової і винахідницької діяльності заступник директора – начальник управління Офісу децентралізації департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури ОДА Володимир Попович. Новими лавреатами премії ім. Г. Терсенова стали: доцент кафедри зварювання ІФНТУНГ Павло Присяжнюк, професорка кафедри стоматології післядипломної освіти ІФНМУ Тетяна Дмитришин та авторський «дует» – директор ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Топінамбур» Юрій Якубишин та його колега Богдан Кобринський.

Директорка обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка Людмила Бабій привітала присутніх на конференції представників винахідницької і науково-технічної спільноти Прикарпаття з нагоди 20-ї річниці заснування Інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці» (ІКТО), який відкрив для громадськості краю вже багато цікавих особистостей в різних галузях науки і техніки, в бізнесі, охороні здоров’я, освіті. Вона представила відеопрезентацію про ці два десятиліття продуктивної співпраці головної книгозбірні області з обласними організаціями ТВР та СНІО. Л. Бабій також презентувала учасникам конференції підготовлений до ювілею ІКТО 3-й випуск видання «Інтелект-клуб: роки діяльності». У цій книжці подано короткі біографічні нариси нових (за період 2017 – перше півріччя 2022 рр.) дійсних членів клубу «Галицькі кмітливці», розповіді про творчі зустрічі, книжкові виставки, про авторський фонд заслуженого раціоналізатора України Богдана Середюка та вміщено спогади, відгуки, роздуми представників інтелектуальної еліти краю про значення діяльності ІКТО для популяризації руху винахідників і раціоналізаторів на Прикарпатті.

До речі, через кілька днів після обласної конференції Б. Середюк, Л. Бабій та головний бібліотекар відділу економіко-виробничої літератури ОУНБ ім. І. Франка Галина Селянкіна взяли участь від Івано-Франківщини і в онлайн-конференції «Інноваційний форум. Винахідники і науковці: разом до Перемоги», серед організаторів якої були Міністерство культури та інформаційної політики України, Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Короленка, Харківська обласна рада винахідників і раціоналізаторів. Голова Івано-Франківської ОО ТВР України розповів колегам зі Слобожанщини про те, як творчі особистості нашого краю долучаються до створення інноваційних розробок для поліпшення життєзабезпечення українських захисників в умовах війни.

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.