У селі Радчі Івано-Франківської ТГ вже понад шість місяців небайдужі односельчани дарують тепло й допомагають освітити темні холодні ночі наших захисників на фронті. В одному із сільських будинків щодня кипить кропітка робота з виготовлення окопних свічок – волонтери нарізають картонні смужки, топлять віск або парафін та чистять металеві бляшанки. На сьогодні вже близько восьми тисяч таких свічок зроблено руками людей, які не можуть залишатися осторонь війни.
Ініціатором виготовлення окопних свічок стала 20-річна жителька Радчі, студентка Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Іванна Ярчук. Доки її наречений захищає Україну в лавах ЗСУ, вона «воює» на своєму фронті.
– Насправді взятися за таку справу мене й попросив мій наречений Захар, – розповідає Іванна. – Я підтримала цю ідею й разом зі своїми рідними одразу взялася до роботи. Завдяки небайдужим односельцям ми зібрали усе необхідне за один день і вже наступного почали роботу. Спочатку нам вдалося виготовили близько 70 свічок, які одразу ж відправили нашим військовим на Харківський напрям, де служить мій дядько. Трохи згодом свої вироби відправили і на Запорізький напрям моєму Захарові. Дуже швидко ми отримали позитивні відгуки та з ще більшою завзятістю продовжили роботу.
– Ми навіть уявити собі не могли, що наша робота може досягти такого високого рівня, адже спочатку це була лише незначна допомога нашим рідним, – зізнається Ольга Ярчук, мама Іванни. – Згодом ми почали розвивати наше виробництво й виготовляти ще більше окопних свічок. Є люди, які постійно нам допомагають як фізично, так і фінансово. Саме завдяки їхній допомозі ми значно пришвидшили роботу й полегшили її для себе. Насправді це надихає, бо переконалися, що є надзвичайно багато небайдужих людей, на яких можна покластися у ці непрості часи…
У виготовленні окопних свічок Іванні та її сім’ї допомагають не тільки односельчани. Двері їхньої домівки щодня відкриті й для усіх охочих долучитися до доброї справи. Ініціативу також підтримав Радчанський ліцей, школярі якого у вільний час також виготовляють свічки.
Небайдужі діти із Радчі, ліцею та місцевого ансамблю народного танцю «Калинонька» малюють малюнки, які І. Ярчук відправляє військовим разом із свічками. Дівчина переконана, що це неабияк підтримує бойовий дух бійців, тому кожна, навіть незначна допомога, дає свою користь. Тітка Іванни – Ірина Костюк і троє її діток теж беруть активну участь у добрій справі, бо мають велике бажання і мотивацію допомогти, адже їхній чоловік і батько Микола майже від початку повномасштабного вторгнення боронить нашу країну.
– Виготовлення окопних свічок – це та справа, що дає нам силу йти до перемоги та надію на завтрашній день. За пів року відправили на фронт майже вісім тисяч свічок, які зігрівають наших захисників, і ми ще з більшою завзятістю продовжуємо свою роботу, – розповідає пані Ірина.
Кожна справа потребує й матеріального вкладу. Щоб зібрати кошти на виготовлення окопних свічок, І. Ярчук проводила лотерейні розіграші у соціальних мережах. Місцеві підприємці надавали свій товар, а Іванна розігрувала його серед учасників. Умовою участі був благодійний внесок у розмірі 50 гривень. Так дівчині вдалося провести близько десятка таких акцій, а усі виручені кошти вона використала на закупівлю матеріалів для виготовлення свічок.
– Треба було якось заохочувати людей робити добру справу. Так ми поєднали приємне з корисним. Розігрували на лотереї каву, солодощі й навіть одяг. Люди активно долучалися, а ми їм за це віддячували, – розповідає І. Ярчук.
Радчанські окопні свічки вже відправили в усі прифронтові регіони – на Харківщину, Донеччину, Луганщину, Запоріжжя та Херсонщину. Та на цьому жінки волонтерки не планують зупинятися, адже війна ще не закінчилася. Бо поки хлопці за нас і наш спокій тримають оборону на фронті, ми піклуватимемося й допомагатимемо їм тут, у тилу.
Окопні свічки – одні з тих речей, які нині справді дуже необхідні нашим військовим. Ними можна освітити бліндаж або укриття, зігрітися, підсушити одяг чи навіть приготувати їжу. Вони не бояться вологи чи вітру, кожна горить чотири – шість годин. На виготовлення однієї окопної свічки потрібно 300– 400 г воску.
Ольга СЕЛЕПІЙ.
Студентка 4 курсу факультету журналістики університету Короля Данила.