Після урядових публічних реверансів про зниження тарифів на опалення цифри, які жителі обласного центру побачили у платіжках за послуги теплопостачання за грудень, люди назвали «тепловими завихреннями». Тож читачі «Галичини» звернулися до нашої редакції з проханням з’ясувати, чому така відчутна різниця між тарифами (разом з абонплатою) приватного ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» («СТЕК») та комунального ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
Споживачі їхніх послуг, наприклад, не розуміють, чому за грудень майже за однакову житлову площу (двокімнатна квартира) мешканці будинку на вул. Є. Коновальця, 34 заплатили «СТЕК» на 300-400 грн більше, ніж користувачі з вул. Довгої, 83, яким надає послуги «Івано-Франківськтеплокомуненерго». До того ж «котельня «СТЕК», – бідкаються іванофранківці в листі до редакції, – так нагріває багатоповерхівки старої забудови, що доводиться самотужки «регулювати» температурний режим у помешканнях, постійно відчиняючи вікна чи балконні двері. Хіба це по-господарськи – даремно транжирити дорогоцінний газ, якщо цього року справжня зима з морозами і хуртовинами забарилася?»
Не так сталося, як гадалося
Кабмін ще п’ять років тому своєю постановою обумовив можливість проведення ситуативних перерахунків з оплати за комунальні послуги, зокрема й за обігрівання приміщень. На її основі прем’єр-міністр Олексій Гончарук рекомендував чиновникам на місцях посприяти, щоб теплопостачальники знизили тарифи за надані послуги, й наголосив, що це не разова акція. А Президент Володимир Зеленський акцентував, що плата за комуналку не може бути «вироком» для українців, інакше з урядом «прощатимуться». Вже у платіжках за грудень 2019-го суми мали зменшитися приблизно на 300–400 грн. Та не так сталося, як гадалося...
Адміністрація «Івано-Франківськтеплокомуненерго» прислухалася до урядового звернення і знизила оплату на 10% (чільник уряду означив можливі 30%). Але споживачі полегшення не відчули. Скажімо, порівняно з листопадом 2019-го за означеною адресою на вулиці Довгій нарахування за грудень зросло на 218 грн. Можливо, звісно, що перший місяць зими був холодніший за останній осені. А ТОВ «СТЕК» прохання чільника уряду і головно надію споживачів проігнорувало? Створюється таке враження, адже різниця між тарифами «Івано-Франківськтеплокомуненерго» і «СТЕК» залишається. Чому? На наш погляд, одна з причин у тому, що днями Господарський суд Івано-Франківської області відкрив провадження у справі про банкрутство «СТЕК». «ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія, – йдеться в ухвалі суду, – не врахувало витрати на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, що спричинило невідповідність встановлених тарифів реальним витратам…» То якого зниження тарифів можна очікувати від «СТЕК» і як його банкрутство вплине на тарифну політику в теплоенергетиці Івано-Франківська, якщо підприємство, образно кажучи, у боргах – як у шовках, але навіть під час плюсових температур надворі не скидає оборотів у подачі тепла до будинків іванофранківців?
Альтернатива централізованому опаленню
Чому керівництво міста не скористалося своїм законним правом вплинути на рівні НКРЕ на позицію керівництва приватної компанії? Очевидно, міська влада вважає, що знайшла дієву і рятівну альтернативу комунальним грабункам надавачів послуг теплопостачання – міський голова Руслан Марцінків радить іванофранківцям переходити на індивідуальне опалення: «Вже є доступний механізм (до такого переходу. – Авт.). Якщо 50% і більше помешкань відключені від централізованого опалення, тоді дозвіл на встановлення індивідуального опалення даватимуть поквартирно. Якщо менше 50%, то можливе відключення лише цілого будинку за умови укладення колективного договору на теплопостачання. Для цього потрібна згода 75% мешканців. Рішення прийматиме (і вже приймає. – Авт.) виконавчий комітет. Перед цим звернення громади розглядатиме спеціальна комісія».
З висоти керівного крісла – все просто, а з погляду людей – сумнівно. І ось чому. Згадаймо, як на початку нового тисячоліття поквартирне відключення уже дозволяли – до речі, навіть без згоди сусідів. Імовірно, в цьому були щонайперше зацікавлені самі ж члени виконкому та міські депутати, чиїм родичам, близьким і знайомим не терпілося перейти на індивідуальне опалення. Згодом у владних апартаментах отямилися, адже надавачам послуг теплопостачання загрожувало банкрутство, і дозволи скорегували – до обмеженого відключення централізованої подачі тепла – лише під’єднаних до одного «стояка». Звідси й випливає отой «доступний механізм», який нині спрощує процедуру запровадження індивідуального опалення й для решти помешкань, тобто поквартирно.
Руслан ГАЙДА, заступник міського голови Івано-Франківська з економічних питань:
– Сьогодні мешканці вже 13 багатоквартирних будинків, в яких є понад 75% охочих запровадити індивідуальне опалення, подали нам свої заяви. І їм надали відповідні дозволи. А що стосується тарифів «Івано-Франківськтеплокомуненерго», то їх не корегували ще з 2013 року. І нині вони найнижчі в Україні. Попри те, що місто не має права корегувати тарифи «Івано-Франківськтеплокомуненерго», тому що воно є ліцензіатом НКРЕ, виконком вирішив посприяти зниженню їх на 10%. Тому що підприємству зменшили нарахування за спожиту теплову енергію. Якщо відверто говорити, то за останні 5-6 років вартість енергоносіїв коливається то вгору, то вниз. А саме ціна газу є основною підставою підвищення чи зниження тарифів. У попередньому тарифі було закладено ціну газу понад 6 000 грн за тисячу кубів, а з нового року він подешевшав до 5,5 тис. Проте люди отримали окремі платіжки за транспортування. У «СТЕК» ціну газу в тарифах було закладено меншу, ніж його ціна на енергоринку, тож підприємство і не знижувало свої тарифи після постанови Кабміну. А інші витрати (заробітна плата працівників, ціни на всі допоміжні матеріали, які використовують у теплоенергетиці, і т. ін.) ТОВ «СТЕК» привело до економічно обґрунтованих. На «Івано-Франківськтеплокомуненерго» цього не зроблено.
– Руслане Дмитровичу, то я так розумію, що після того, як «Івано-Франківськтеплокомуненерго» узгодить свої тарифи з економічно обґрунтованими, і користувачі послуг цього підприємства можуть очікувати підвищення ціни на послуги теплопостачання?
– Так, однозначно, що вартість послуг з теплопостачання зросте. Та оскільки у тарифах до 80 відсотків – це ціна газу, то якщо подешевшає він, тарифи або ж зостануться на тому самому рівні, або й знизяться. Банкрутство «СТЕК» – недобре, це виклик для міста. Тому що вже сьогодні треба думати, як запустити опалювальний сезон 2020/2021 рр., а ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» обігріває 27% житлового фонду. Тож шукаємо шляхи вирішення проблеми.