Телепроект «Еспресо» про дерев’яний «Афон» (унікальні церкви) Верховинщини пропагує святобливе ставлення до культової архітектурної спадщини

Ще в червні 2013 року до списку Світової спадщини ЮНЕСКО було внесено 16 дерев’яних церков Карпатського регіону: 8 - в Україні і 8 - у Польщі. Це стало сенсацію, бо довгий час у списку ЮНЕСКО були лише три українські архітектурні об’єкти: Софійський собор і Києво-Печерська лавра, ансамбль історичного центру Львова і резиденція митрополитів Буковини й Далмації у Чернівцях.

З церков, обраних 2013 року, у нашій області розміщені лише дві: церква святого Духа в Рогатині та церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Нижньому Вербежі на Коломийщині. До того списку тоді внесли також два храми на Закарпатті, а також чотири неповторні храми на Львівщині. А ще - Херсонес Таврійський – стародавнє місто біля українського Севастополя. Відтоді список об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО в Україні, на жаль, не поповнювався. Тому таким важливим є підтриманий Українським культурним фондом проект «Унікальні дерев’яні церкви Верховинського району». Його вже презентували в Івано-Франківську та у Верховині. Зафільмований проект має 11 серій і розповідає про 11 неповторних храмів Верховинщини, збережених у своєму первинному вигляді. Автентична церква Різдва Пресвятої Богородиці у Криворівні

Найбільш відомим серед них, без сумніву, є автентична церква Різдва Пресвятої Богородиці у Криворівні, перша згадка про яку датована 1719 роком і яка є пам’яткою архітектури державного значення. Особливість храму в тому, що за ці три століття, попри всі випробування, він ніколи не був закритим і в ньому завжди звершувались Святі Літургії. Тут відновлено ґонтове покриття. Свого часу у цьому храмі молилися і відправляли служби патріарх Володимир Романюк, митрополит Андрей Шептицький, фундатор «Українських Афін» - так на початку ХХ століття називали Криворівню - парох села Алексій Волянський. Християнські свята і церковні відправи у Криворівні відвідували Іван Франко, Михайло Грушевський, Володимир Гнатюк, Леся Українка, Яків Головацький та багато інших визначних постатей української культури.

Сьогодні Криворівня стала духовно-культурним центром Гуцульщини і збирає гостей не тільки з України, а й зі всього світу. У храмі Різдва Богородиці часто збираються на спільну молитву за Україну і за світ віруючі різних християнських конфесій та навіть інших віросповідань.

Не менш цікавим є храм у селі Бистрець на Верховинщині. Бо висвячував церкву сам митрополит Андрей Шептицький. А святиню у Красноїллі відвідував Гнат Хоткевич.

Без сумніву, проект, знятий телеканалом «Еспресо», є унікальним, бо досі такого не робив ніхто. Відомо про численні фотопроекти з фіксації давніх храмів Карпат з обох боків. А от 11 телепередач про сакральний спадок горян – проект дуже амбітний і потрібний. Як для історії, так і для свідомості людей. Як наочний приклад того, як треба берегти сакральну архітектуру, як дбати і як не нашкодити тим скарбам, що пройшли через століття.

Усі 11 унікальних пам'яток дерев'яної церковної архітектури XVII- го - початку XX століть на Верховинщині – діючі. Більшість із них – у доброму стані, збережені завдяки правильній праці громади.