Телебачення маніпулює свідомістю українців

Так вважає відома українська письменниця Оксана Забужко. Свої думки з цього приводу вона висловила під час ефіру "Свободи Слова" на телеканалі ICTV.

Вона каже, що у нашому суспільстві вже звикли бачити одне в одному ворога, а телебачення лише додає масло у вогонь розбрату. Воно занадто агресивно впливає на українців і маніпулює ними.

У кожній країні є певний рівень агресії, але коли ситуація нагнітається, то рівень агресії значно зростає, зауважує письменниця. "В кожному суспільстві десь дрімає латентний вірус агресії. А в суспільстві, котре саме є об’єктом іноземної агресії, звичайно ж цей рівень підвищений", – констатує вона.

За словами О. Забужко, негативно на українців в цьому сенсі впливають драматичні новини, які щодня масово транслюються на телебаченні та у інших ЗМІ. Коли телеканали розповідають про аварії і їх наслідки, про те, як когось убили, хтось згорів чи про страшні стихії, що призвели до масових жертв, про регулярні беззаконня у державі глядач звичайно ж замислиться: "як страшно жити". Це викликає у людей почуття дискомфорту, незахищеності і постійного невдоволення. Як наслідок починають шукати винних, вихлюпуючи негатив удома, на роботі, в транспорті... Всюди бачать ворогів.

Це дуже нагадує російські технології, перед якими стоїть завдання, як "каналізувати" це невдоволення, ненависть та агресію і направити їх у потрібне русло. З тією ж метою телеканали Росії з абсолютно спокійною совістю транслюють фейкові новини. Регулярна брехня з телеефіру зомбує глядача на пошук ворога і боротьбу з ним.

Агресію розвертають у дискурс: хто винний у тій чи іншій ситуації? Це підігрівається системно. Забужко описала цей фактор у книзі "Музей покинутих секретів". В Україні відбувається обернення агресії всередину суспільства, впевнена письменниця. Відбувається поступове нацьковування одне на одного, зростання ненависті до ближнього, який, можливо, зазіхає на твоє майбутнє.

"Це є атака на те почуття солідарності, на єдність, яку ми вибороли, виплавили кров'ю на Майдані і в боях на сході. Але ми не повинні втрачати єдність, солідарність, ось це почуття гідності і гордості бути українцем, яке й стало об’єктом брудних технологій і інформаційних атак. Ми дуже вразливі сьогодні. Тому маємо робити опір такому згубному впливу на нашу свідомість", - підкреслила Забужко.

Кореспондент