Уже протягом тривалого часу політики й економісти в Україні стверджують, що чинний тариф на електроенергію для населення у розмірі 1,68 гривні за кіловат-годину (кВт.год) істотно занижений. Тож, мовляв, з 1 липня цього року його можуть підвищити.
Уявлення про орієнтовну вартість цієї послуги в майбутньому можна отримати з недавнього поста у фейсбуці заступника міністра енергетики України Юрія Бойка, який поділився там своїми міркуваннями про те, якими мали б бути тарифи на електроенергію «в ідеалі». За його словами, найдешевше платили б жителі Києва та Дніпропетровської області – від 2,6 – 2,96 грн/кВт.год. А найдорожче тариф обходився б українцям, які проживають в Івано-Франківській та Луганській областях, – 3,7 – 4 грн.
Така диференція по регіонах пов’язана з різним тарифом на розподіл: у Києві він найнижчий, а в Луганській області відповідно – найвищий.
Проте малоймовірно, що уряд збільшить тарифи відразу вдвоє-втроє. Тим паче, що, як відомо, Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ще у квітні розробила три сценарії поетапного підвищення тарифів на електроенергію для домогосподарств до третього кварталу 2023 року. Скажімо, згідно з першим варіантом Кабмін узагалі не вдасться до підвищення тарифів і «заморозить» ціни на електроенергію для населення до кінця 2021-го.
Як передбачав другий сценарій, сформований у НКРЕКП, повторимо, ще два місяці тому, протягом цього року уряд міг (планував?) двічі підвищити тарифи на електрику: з 1 травня та з 1 вересня – на 15 відсотків щоразу. Проте, як бачимо, другий варіант уже «пробуксував», оскільки у травні ціни залишилися незмінні.
За третім же сценарієм нинішній тариф на електроенергію (1,68 грн) справді проіснує лише до липня, а потім відбудеться його подорожчання на 30 відсотків, тобто до 2,22 грн. Відтак же поступово він зросте 2023-го до 3,48 грн. Отже, цілком імовірно, що у липневих платіжках за електроенергію, які отримають прикарпатці, суми вже будуть вищими. Але все ж розрахованими за тарифом 2,22 грн, а не 3,7, як лякав Ю. Бойко
Більше того, як подейкують, для деяких груп споживачів можуть ввести пільговий тариф, який діятиме і на вищий обсяг спожитої електроенергії, ніж перші 100 кіловат-годин, як це було донедавна. Принаймні «до 1 липня ми представимо нову модель. Ми знайдемо механізм, як знизити плату для певних верств населення», – запевнив новий міністр енергетики Герман Галущенко під час свого виступу у Верховній Раді 29 квітня.
Проте учасники ринку мають сумніви, що новому міністрові вдасться представити ту «нову модель» уже в липні. Тим-то вельми можливо, що чинний тариф (1,68) для населення продовжать ще на місяць. До речі, як пам’ятаємо, за попередніми накресленнями він мав діяти лише до квітня. Але його продовжили до липня, скасувавши лише пільговий тариф у розмірі 90 копійок за перші 100 кіловат-годин. Правда, людям, які проживають біля атомних електростанцій, повернули пільгу, яку раніше скасували. Тепер вони сплачують 70 відсотків чинного тарифу…
Між іншим, хоча ціну на електроенергію для населення зафіксовано наразі на рівні 1,68 грн, в Україні й далі діють незмінні тарифні коефіцієнти для домогосподарств, облаштованих приладами обліку споживання електроенергії за різними періодами доби, що дозволяє відчутно економити на споживанні цієї послуги. Із вміщеної на цій сторінці маленької інфографіки можна довідатися про орієнтовні обсяги такої економії.
Є кілька способів того, як перейти на багатотарифний облік. Потрібно зайти на сайт місцевого обленерго та через онлайн-платформу «Персональний кабінет» подати заяву. Після цього прохачені надсилають на електронну пошту рахунок, оскільки такий перехід платний. Після ж переказу коштів упродовж 14 днів переводять на багатотарифний облік.
Можна також особисто звернутися з таким проханням до Центру обслуговування клієнтів свого міста або за місцем проживання в міський чи обласний район електромереж.
Чому ж усе-таки мусують тему про необхідність підвищення тарифу на електроенергію? Бо ця галузь в Україні збиткова, пояснюють у Кабміні.
Уже віддавна державні підприємства цієї сфери працюють у збиток і наразі мають мільярдну заборгованість. Якщо нічого не міняти, то, наприклад, лише борг ДП «Гарантований покупець» перед НАЕК «Енергоатом» за придбану електричну енергію за підсумками року сягне 5 – 5,4 мільярда гривень.
Чому і як до цього дійшло? 2019 року в Україні запрацював ринок електроенергії. Та лише для непобутових споживачів. Для населення ж і далі діяли пільгові тарифи, зобов’язання по яких (так звані ПСО (покладання спеціальних обов’язків) поклали на державні компанії.
Собівартість електроенергії зростала через підвищення зарплат, здійснення планових і авральних ремонтів електромереж, устаткування тощо. А також у зв’язку зі зростанням обсягів споживання електроенергії. Адже «Енергоатом» вимушено продавав населенню за збитковими тарифами більшу частку виробленого. І це поглиблювало кризу. Коли ж державні підприємства перестали справлятися з обов’язками, Кабмін і скасував оту пільгу – 90 копійок за перші 100 кВт.год. Та це, схоже, лише розтягнуло проблему в часі.