Тарас МАСЛЯК: Якщо в наший лікарні немає відбою від пацієнтів, то, отже, нам довіряють і ми на правильному шляху

Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківська – одна з провідних клінічних лікарень в Україні за багатьма показниками у сфері надання медичних послуг. Вражають також темпи її динамічного розвитку. Адже не так давно ЦМКЛ відкрила відділення швидкої допомоги, а днями – й відділення травматології, ортопедії та реконструктивної і пластичної хірургії… Про здобутки, задуми і плани розповідає керівник Центральної міської клінічної лікарні Івано-Франківська лікар Тарас МАСЛЯК.

– Пане Тарасе, попри пандемію та складну економічну ситуацію в Україні і краї, знову громада Івано-Франківська бачить відкриття нового відділення в ЦМКЛ. Як це стало можливим?

– Відділення швидкої ми капітально відремонтували, відбудували і відкрили в рекордні терміни – за п’ять місяців. Варто згадати при цьому добрим словом державу, зокрема уряд та органи місцевого самоврядування, які дотримали свої зобов’язаня у сфері охорони здоров’я. На сьогодні у плані капітальних ремонтів, реконструкцій та переоснащень відділень ЦМКЛ практично перебуває на фінішній прямій. Деякі наші напрацювання мають тяглість ще з часів великих міжнародних проектів і грантів – як, наприклад, звершені спільно з румунськими колегами, інші – як лабораторія ПЛР, яку ми придбали коштом нашого лікувального закладу, постали у відповідь на виклики пандемії у краї.

Аналогічна ситуація – і з відділенням травматології, приміщення якого ми почали капітально ремонтувати десь півтора року тому. А старі приміщення, як не парадоксально, вимагають більше капіталовкладень, ніж нові. Разом з тим постали нові операційні з сучасним медичним обладнанням, зокрема, з відповідним рентген-установками та мікроскопами. Там працюватимуть відомі нейрохірурги й вертебрологи. Наразі не називатиму їх прізвищ, скажу тільки, що вони вельми знані у медичній сфері своїм високим професіоналізмом. Адже для сучасної клінічної лікарні визначальною складовою залишається якість наданих послуг. Щодо медичних кадрів, то так само ми вчинили у травматологічному відділенні, де об’єднали молодість і досвід, – його очолив молодий і перспективний завідувач Степан Зелик, а працює в ньому і відомий травматолог Степан Лабенський. Окрім зазначених відділень, ми реформували відділення офтальмології і ЛОР та створили нове відділення голови і шиї.

– Разом з часом рухаються вперед і новітні медичні технології, неможливі без відповідного технічного забезпечення. Яке ще медичне обладнання плануєте придбати найближчим часом?

– За останні десятиліття спостерігаємо інтенсивний розвиток медицини і новітніх медичних технологій, особливо у сфері діагностики захворювань. На сьогодні в ЦМКЛ працюють на повну потужність два комп’ютерних томографи, два ангіографи, відповідні лабораторії. Маємо крайню потребу і необхідність у магнітно-резонансному томографі (МРТ), для якого вже підготували приміщення, відповідно до технічних норм і вимог. Міркую, що уряд зверне увагу на нагальну потребу громади Івано-Франківська в цьому медичному обладнанні.

– Щодо епідемії коронавірусу та подолання її наслідків у нашому краї – варто зазначити, що основне навантаження в лікуванні хворих на «ковід» як з Івано-Франківська, так і з усієї області несла й несе на собі Ваша лікарня.

– Якщо коротко підсумувати, то лікарі ЦМКЛ пролікували за півтора року десь 5600 таких пацієнтів. Були такі періоди, коли, крім двох терапевтичних і двох реанімаційних відділень, ми перепрофільовували на цей напрям і відділення хірургії, урології, офтальмології. Йшло два потоки пацієнтів, адже ми надавали й ургентну допомогу, а кількість хворих на «ковід» сягала 400 чоловік. Зрозуміло, що за такого навантаженні надзвичайно зростає роль фахівців відповідного рівня зокрема й медперсоналу загалом. Так, на перших порах було багатьом страшно – хтось розрахувався, хтось пішов у тривалу відпустку чи ховався в інший спосіб, але загалом наш медичний колектив гідно справився з викликами. Ми здобули колосальний неоціненний досвід на різних етапах лікування коронавірусу. В особі НСЗУ і Міністерства охорони здоров’я держава дотримала слова: лікарі отримували непогану зарплату, а пацієнти – відповідне медичне забезпечення й ліки.

Ми також цілком оновили кисневий парк, який відповідно до посталих потреб збільшився у кількості кисневих точок і потужності кисневих генераторів. І не забуваймо про перший етап пандемії, коли вкрай необхідну допомогу лікарні надала сама прикарпатська громада в особі доброчинців, меценатів, спонсорів, людей доброї волі. Також доклалися й вихідці з нашого краю, які нині проживають в інших регіонах України й навіть за кордоном.

– За таких надзвичайних ситуацій зростають вимоги й до колективу…

– Сьогодні це чергова нагода сказати добре слово про наше товариство висококваліфікованих колег-медиків, середнього медперсоналу та допоміжних служб. У нас потужна команда лікарів всіх напрямів і професіоналів своєї справи: приймального відділення, терапії, хірургії, урології, реанімації, всіх інших відділень, консультативної поліклініки, бухгалтерів та економістів, комп’ютерників, молодших сестер, які підтримують порядок і чистоту в лікарні, охоронців. Усі вони заслуговують пошани і поваги, і я горджуся цими людьми та втішаюся їхнім добрим товариством.

– Які задуми, плани й перспективи щодо розвитку ЦМКЛ? Чи бачите нові напрями у сфері надання медичних послуг жителям Івано-Франківська і краю?

– Наше хірургічне відділення було одним із перших, де було зроблено ґрунтовний ремонт десь 15 років тому. Тепер настала крайня пора зробити в ньому капітальний ремонт, і ми скоро його почнемо. Інша проблема, яка потребує термінового вирішення: для комфортного перебування наших пацієнтів ми почали працювати над системою чистого повітря і кондиціонування палат та приміщень лікарні.

За високих темпів розвитку нашого закладу бачимо, що маємо відчутну потребу в нових медичних площах. Саме тому ми вже почали робити проєкт на новий хірургічно-реанімаційний корпус на 10 поверхів, на який отримали дозвіл на найвищому державному рівні. Підготовляємо необхідні запити та технічну документацію для Київського національного університету будівництва і архітектури та Інституту геофізики НАН України ім. С. Суботіна. Наразі ми за крок до оголошення тендеру на проєкт цього корпусу.

Привідкрию таємницю. Для його будівництва маємо запевнення наших колег-меценатів зі США, які готові покрити 80% усіх коштів. Інший потужний проєкт, який на стадії завершення проєктування – так званий «Кубік». Це півтораповерховий корпус, де плануємо розмістити модерне консультативно-поліклінічне відділення денного стаціонару. Тобто зробимо так, як це є при модерних клінічних лікарнях у європейських державах. Цього року плануємо розпочати його будову.

Як може побачити громада Івано-Франківська, ЦМКЛ не стоїть не місці. Ми розвиватимемось і надалі, маємо цікаві бачення і напрацювання й у сфері розвитку медичних послуг, які хочемо запропонувати громаді міста і навколишніх сіл. І якщо нам дозволять органи місцевого самоврядування, плануємо на території громади відкрити віддалені точки консультативної поліклініки ЦМКЛ, де прийматимуть пацієнтів наші провідні спеціалісти, в тому числі й вузькоспеціалізовані фахівцями. Гарний приклад тісної співпраці між ЦМКЛ і громадами маємо на прикладі Угринівської ТГ поблизу обласного центру.

– Чи підтримуєте дружні зв’язки із фронтовими побратимами, зокрема, колегами-медиками з прифронтової зони в районі Попасної?

– Звичайно. Мабуть, після свят планую поїхати з черговим візитом до лікарні в Попасній до своїх друзів, адже мене запросив мій добрий колега і давній товариш Микола Пасевич. До речі, дуже горджуся своїми молодими колегами з Івано-Франківщини, а їх п’ятеро, за яких поручився і яким рекомендував поїхати туди на роботу. Вони тепер там на доброму рахунку. І коли мені телефонують жителі Попаснянського району і дякують за їхню працю, це, скажу вам щиро, по-особливому приємно.

– Яке хобі дозволяє Вам відійти від медичних і громадських справ і перепочити?

– Переважно трачу весь свій час на роботу в лікарні. Дякувати Богові, що я не один такий трудоголік, а полюбляють запрягти себе у працю і мої заступники: Олег Ціхонь та Володимир Вовчук, і завідувачі відділень, які днюють і ночують в лікарні, і це надихає. А моє хобі – невелика сімейна ферма, де маємо вівці, кози, тепер ще завели шість корів і дев’ять телят, а з птиці – для краси – трохи павлінів і фазанів.

– Ваші побажання колегам-однодумцям.

– Маємо зберігати віру в унікальність і неповторність людського життя кожної людини, яку Бог покликав на світ. Маємо культивувати довіру одне до одного як у медичному середовищі, так і в громаді. Принаймні особисто я в ньому віднаходжу натхнення і до праці, і до нових справ та задумів. Та й легше служити громаді, коли тобі довіряють. І звісно, Божого благословення у їхньому житті, всіх їхніх задумах і планах. І щоб нарешті запанував мир на нашій землі.

Без сумніву, ми живемо у надзвичайно динамічний час перемін. Для когось він цікавий, комусь – плачевний. Тут я кажу про медичну реформу. Вона показує готовність кожного медичного закладу і особисту готовність кожного медика, ступінь їх професіоналізму і компетентності та готовності до швидкого реагування на посталі виклики часу. А основним лакмусовим папірцем є бажання пацієнта пролікуватися саме в нашому закладі. І якщо, образно кажучи, у нашому закладі немає відбою від пацієнтів, то, отже, нам люди довіряють і ми – на правильному шляху.

Словом, як засвідчують останні десятиліття розвитку нашого медичного закладу й, зокрема, пандемія CVID-19 на Прикарпатті, ЦМКЛ завжди оперативно і компетентно реагує на виклики часу.

* * *

У відкритті відділення травматології, ортопедії та реконструктивної і пластичної хірургії ЦМКЛ Івано-Франківська взяли участь митрополит Івано-Франківський владика Володимир Війтишин, який освятив його приміщення, народний депутат Оксана Савчук, Івано-Франківський міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, начальник управління охорони здоров’я міськвиконкому Марія Бойко, завідувачі відділень лікарні.

Владика Володимир, вітаючи усіх з відкриттям і Днем медичного працівника, пригадав із вдячністю турботу і високий професіоналізм лікарів ЦМКЛ, коли він сам був пацієнтом одного з відділень. Особливо, коли хвилі пандемії накрили наше місто й інтенсивний рух автомобілів швидкої допомоги та наплив пацієнтів до лікарні, які він бачив з вікон своєї митрополичої резиденції навпроти медичної установи, вражав його уяву.

Аналогічними спогадами поділився й Р. Марцінків, який назвав ЦМКЛ найкращою лікарнею в Україні, особливо за темпами динамічного розвитку. І згадав що і він, і його родина є також вдячними пацієнтами лікарні. Міський голова запевнив присутніх лікарів і весь медперсонал, що усіх медиків міста чекає невелика грошова премія з нагоди їхнього професійного свята. Визнання і похвала доброї жертовної праці перед громадою так само необхідно лікареві, як і представникам інших професій. Особливо, коли згадаємо, що в своїй більшості, медики – не публічні люди…