Центральна міська клінічна лікарня – одна з опорних лікарень Івано-Франківська. Сьогодні розмовляємо з її керівником Тарасом МАСЛЯКОМ про потребу спільних зусиль громади і влади в боротьбі з коронавірусом.
– Пане Тарасе, чи зменшують поширення пандемії черги громадян під супермаркетами?
– Збільшують! В Івано-Франківську у кожному мікрорайоні стоїть супермаркет, але в магазин запускають від двох до 10 покупців, а тим часом під ним стоїть 50 людей на нервах і часто без масок. В мене виникає питання: під час пандемії, тобто надзвичайної ситуації в країні, власники тих торговельних закладів не можуть хоч би три відсотки від прибутків виділити на дезінфікуючі засоби, одноразові маски, шапки й рукавички, антисептики, які б роздавали під магазином, щоби не створювати непотрібних черг? Настала крайня пора проявити людяність і патріотизм, подумати про безпеку громадян і своїх працівників, а не лише про гроші!
Тим часом такі стовпотворіння спостерігаються не лишень в Івано-Франківську. Днями мав робочу поїздку в Яремче, то там під супермаркетом відомого бренду зібралося було стільки народу, що для повної картини про кінець світу бракувало лише ксьондза з хоругвами…
– В Івано-Франківську можна побачити багато представників соціально вразливої групи – безхатьків, які без захисних засобів ходять вулицями міста. Я був свідком, як в обласному центрі двоє таких осіб, перебуваючи у нетверезому стані, нецензурно лаяли лікарів у приймальному покої ЦМКЛ і при цьому ще й вчили їх прав людини? Отже, у зв’язку з цим кількість тих, кого привозять «швидкі» до ЦМКЛ на пункт екстреної допомоги під час карантину, зросла чи зменшилася порівняно з попереднім періодом?
– Під час карантину кількість безхатьків, яких до нас привозять, особливо у стані алкогольного сп’яніння, зросла. Їхня неадекватна поведінка часто виснажує медперсонал до краю. Не менш важлива й наступна проблема: під час епідемій соціально незахищена група людей перебуває в умовах найвищого ризику. Більше того, якщо ситуацію відпустити на самоплив, то ці люди, найбільш вразливі до вірусу, стануть небезпечні не тільки для своєї соціальної групи, а й для громади загалом. На мою думку, для них потрібно створити нормальні умови проживання й харчування в одному з відомчих санаторіїв чи приватних готелів поблизу міста, як до прикладу, влада зробила в Дніпрі. Така практика є і в інших окремих містах України, і не тільки під час пандемії. Адже за різними підрахунками, в Івано-Франківську цих людей назбирається до 100. Зрозуміло, коли працюють усі ринки й магазини, народ їм допомагає дати собі раду з харчами, одягом, мінімальними коштами. Але сьогодні будь-які контакти навіть між здоровими громадянами слід звести до мінімуму, а що вже казати про виснажених неприродним трибом життя людей, які проживають без засобів існування й даху над головою.
– Чи багато наших краян відгукнулося, щоб допомогти ЦМКЛ у боротьбі з коронавірусом?
– Я не раз казав і буду казати: у часи випробувань і лихоліть наш народ проявляє високий ступінь самоорганізації і взаємодопомоги. Сьогодні, коли у світі й Україні пандемія набирає обертів, багато наших громадян надає і пропонує допомогу ЦМКЛ у боротьбі з коронавірусом. Тому всім благодійникам від імені медперсоналу і пацієнтів нашої лікарні щиро складаю велике СПАСИБІ за їхні пожертви й допомогу. Дозволю собі їх згадати, щоб не забували про них у своїх молитвах наші краяни. Першим, хто зголосився нам допомогти коштами, став Едуард Кодзаєв, власник готелю «Park Hotel Fomich». За ним вагому допомогу склали відомий забудівельник краю Володимир Балагура (ФОП Балагура В. О.), ТзОВ «ЖЕБВП «МЖК Експрес-24»», ФОП Хамуляк З. М., ФОП Какапич О. В., ФОП Солтис Г. І., ТОВ «Рознет», ТОВ «Агрокомпанія Прикарпаття», яка придбала візок Equipe Des Arni з комплектуючими, ТДВ «Івано-Франківський міськмолокозавод», керівництво якого безкоштовно покрило потребу пацієнтів лікарні в маслі на три місяці. Долучились коштами і громадяни та організації міста: Андрій Вікторович Бабак, Оксана Миронівна Колцун, ППО Фінуправління ВК Івано-Франківська МР.
В числі перших надав допомогу лікарні й міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Так само відгукнулось моє військове братерство. Фронтовий побратим, який працює в IT-ішній компанії «Софтджорн-Україна», звернувся до ради директорів, вони зразу ж відгукнулись і виділили кошти ЦМКЛ на боротьбу з коронавірусом. Я кожного дня видзвонюю своїх друзів, які могли б допомогти медперсоналу коштами, розхідними матеріалами, дезінфікуючими засобами чи в інший спосіб, і радію, що у мене залишилося ще багато справжніх друзів. Так само я звернувся чи не до всіх наших закордонних партнерів, колег-лікарів, друзів і приятелів про потребу підтримки ЦМКЛ розхідними матеріалами в часі пандемії.
– Перед корпусом ЦМКЛ зустрів лікарку Юлю Масляк, яка йшла на чергування в поліклініку та керівника волонтерської організації «Просвіта душі і серця» Катю Масляк. Поговорив з Катрусею про спільну ініціативу ГО фронтовиків «Легіону «Галичина» і «ДУК», ГО батьків родин полеглих створення групи волонтерів при ЦМКЛ, яку Ви підтримали. Вона також погодилася взяти у ній участь. Отож, на яких напрямках роботи ЦМКЛ можуть бути корисними волонтери?
– Перший напрям – ЦМКЛ має і матиме потребу у волонтерах зі своїм транспортом; другий – ми закрили лікарню на карантин й ізолювали від зовнішнього світу, тому в нас немає відвідувачів. Відповідно збільшилась частка хворих, яким потрібно купити медикаменти, передати їжу, яку приносять родичі, є й інші потреби пацієнтів, які забирають дорогоцінний час у молодшого й середнього медперсоналу. І так за постійної нестачі санітарок медсестри розриваються на роботі. Адже усі знають, що у весняний період зростає кількість хронічних хворих у медичних закладах, а відповідно – й навантаження на медперсонал. Третій – потребуємо чоловічої сили, тобто фізично здорових чоловіків, які можуть працювати вантажниками, виконувати іншу важку роботу чи, скажімо, провести дезінфекцію території навколо лікарні. Звісно, за умови відсутності в них алергії та з вимогою працювати у відповідних костюмах і масках. Щодо волонтерської групи з числа фронтовиків, то ми раді будь-якій допомозі й зі свого боку готові протестувати волонтерів, стежити за їхнім здоров’ям і забезпечити їх необхідними при таких умовах належними засобами біозахисту. Завжди потрібно спершу все добре обдумати, ретельно спланувати, а потім швидко зробити. Щодо своїх дітей Юлі й Катрусі, які тепер разом зі мною перебувають на медичному посту, то скажу коротко: я ними пишаюся. Хоч і переживаю за них, як кожний батько.
– Очевидно, що потреба в допомозі для ЦМКЛ залишатиметься актуальною, принаймні, ще два місяці?
– Безсумнівно. Тому ми звертаємося до свідомої громади Івано-Франківська і просимо в неї допомоги, яка потрібна для безпеки й здоров’я лікарів і медичного персоналу та лікування наших громадян-пацієнтів. Адже кожна копійка, кожна лепта благодійника є черговим запевненням, що пандемію коронавірусу разом ми зможемо перемогти! Для тих свідомих жертовних і патріотичних наших краян, хто має намір і хоче долучитися до добрих справ, подаю адресу й розрахунковий рахунок КНП «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради»: 76025 м. Івано-Франківськ, вул. Гетьмана Мазепи, 114. Код ЄДРПОУ 01993305, IBAN UA593204780000026004924883895 в АБ «Укргазбанк», МФО 320478. Ще раз наголошу: спільне лихо легше подолати спільними зусиллями. Також від імені всіх лікарів, благаю громадян міста: залишайтесь у своїх помешканнях до кінця карантину. Це стане черговою запорукою вашого здоров’я й нашої успішної спільної боротьби проти коронавірусу.