Світочі українства. Кріпить нас Тарасів дух…

160-ту річницю перепоховання Тараса ШЕВЧЕНКА вшанували покладанням квітів під мелодію безсмертної пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» до пам'ятника геніальному поетові в Івано-Франківському парку культури і відпочинку його імені та зорганізованим міським об'єднанням ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка яскравим дійством широкого спектру барв. Адже відбувалося воно у Всесвітній день вишиванки (уперше відзначений рівно 15 років тому!), і переплелося зі ще зовсім близьким відгомоном Дня матері і Дня родини. Карантинна дійсність спонукала до такого поєднання календарних дат і святкових днів. Зрештою, і невмирущий образ Кобзаря, і вишиванка стали символами нашої нації, ознаками етнічного коду українців. На цьому наголосили капелан о. Орест Путько, який благословив святкове дійство, голова міської «Просвіти», професор кафедри мовознавства ІФНМУ Марія Гуцол, яка мала виступ на тему «Національна ідея у творчості Т. Шевченка» і вихованки якої – майбутні медики й водночас здібні вокалістки подарували всім присутнім біля пам'ятника Кобзареві змістовну концертну програму, очільник обласного об'єднання товариства Степан Волковецький.

Вони охарактеризували Шевченка як постать, котра піднеслася над епохами немов висока гірська вершина, до якої ми й нині повинні йти і йти, – це вершина людської мудрості, совісті, любові, орієнтир утвердження нашої нації. Для кожного із нас, для української історії він є більше ніж національним поетом і завжди залишатиметься актуальним для нинішнього і прийдещніх поколінь.

Заступник міського голови Віталій Федорів подякував просвітянам за пропагування серед іванофранківців постаті нашого національного Пророка і неперебутньої творчої спадщини Кобзаря:

– У ній українці завжди знаходили і нині знаходять відповіді на всі складні питання, що постають перед ними як у мирний, так і в тривожний, буремний час. Що ми повинні робити для консолідації нашого народу перед викликами сьогодення, яким маємо прямувати шляхом для зміцнення Української держави, процвітання рідної Вітчизни? Читаймо і вивчаймо твори Тараса Шевченка, щоб передати його незламний український дух своїм нащадкам!..

В. Федорів привітав переможців проведеного міським об’єднанням товариства XIX туру конкурсу «Історія і «Просвіта» й педагогів – керівників визнаних найкращими учнівських робіт. Урочисте нагородження їх авторів стало «родзинкою» святкового дійства. Чільниця журі конкурсу – заступник голови міської «Просвіти», письменниця Ганна Дорошенко нагадала:

– Найдавніша українська патріотична громадська організація «Просвіта» з її більш як 150-літньою історією постала невдовзі після смерті Тараса Шевченка, взяла його ім’я на свій прапор і нині продовжує його справу. І це багато про що говорить. Наш конкурс має на меті здійснення основної місії «Просвіти» – виховувати національно свідомих українців. Віковий діапазон учасників його XIX туру, підсумки якого ми підбили, дуже широкий – від учнів четвертого і п’ятого класів до людей в уже поважних літах. Коли я читала їхній творчий доробок, то відчувала, що наш народ справді невмирущий. У багатьох поданих на конкурс роботах згадувались твори Шевченка, їх автори черпали поетову мудрість. Цілком можливо і ми зацікавлені в тому, щоб ці дівчата і хлопці, коли стануть дорослими, влилися в ряди активних просвітян. Долучення до «Просвіти», її патріотичних справ допомагає людям відчути себе українцями, кріпить їх національний дух.

Учасникам конкурсу було запропоновано висвітлити на вибір такі теми: «Доки живе мова – живе й нація», «Українська нація – єдина родина. Ваш родовід», «Боротьба за незалежність України в 1940-1950 та 2014-2020 рр.», «Духовно і політично здорова нація», «Здорова нація – сильна держава», «Просвіта» формує український дух». На розгляд журі надійшли роботи, написані в публіцистичній, прозовій та поетичній формі, а також малюнки. Переможцями конкурсу стали 40 учнів і 4 педагоги, які представляють загальноосвітні ліцеї міста, фізико-технічний ліцей-інтернат обласної ради, Центр професійно-технічної освіти №1, Вище художнє професійно-технічне училище №3 і Центр патріотичного виховання учнівської молоді ім. С. Бандери. Учням, яких визнано переможцями і призерами конкурсу, біля пам'ятника Т. Шевченкові вручили нагороди – дипломи і книжки. Учителів – переможців конкурсу та дев'ятьох керівників учнівських творчих робіт удостоєно ще й подяк міської ради. Під час святкового дійства організатори конкурсу відзначили те, що вже традиційно найбільше його учасників було із ліцею №1, чимало призових місць посіли вихованці ліцею №3, змістовні роботи подали на конкурс учні фізико-технічного ліцею-інтернату, який поєднує з міською «Просвітою» багаторічна співпраця. Також просвітяни висловили вдячність міському департаментові освіти і науки за вагому підтримку в організації ХІХ туру конкурсу «Історія і «Просвіта».

* * *

Присутні на святковому дійстві діти й дорослі радо сприйняли оголошення про те, що розпочато перший етап ювілейного – ХХ туру конкурсу «Історія і «Просвіта», присвяченого 30-річчю Івано-Франківського міського об'єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка і 145-річчю створення Станиславівської філії товариства «Просвіта». Організатори конкурсу запрошують учнів і студентів навчальних закладів Івано-Франківської територіальної громади та інших зацікавлених осіб до участі в ньому зі своїми творчими роботами в номінаціях «Публіцистика», «Проза», «Поезія», «Малюнок», «Фотографія» на такі теми: «Просвіта» – історія та сучасність. Якою бачите «Просвіту» в майбутньому?»; «Батьку наш, Тарасе невмирущий, – ти освятив нас генієм своїм» (Дмитро Павличко); «Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська» (Леся Українка). Мова – то серце народу: гине мова – гине народ»; «Є боротьба за долю України. Все інше – то велике мискоборство» (Ліна Костенко). Боротьба за незалежність України триває…»; «Здоров’я – це не все, але все без здоров’я – ніщо» (Сократ). Здорова нація – сильна держава»; «Моя Родина. Отчий край». Приймають також авторські краєзнавчі статті, цікаві спомини людей – очевидців історичних подій

Мета конкурсу – відродження історичної пам’яті, формування національної свідомості, висвітлення просвітницької та подвижницької діяльності відомих просвітян в минулому й нині в ім’я розбудови Української держави. Міська «Просвіта» сподівається на те, що із залученням учнів до пошукової, пізнавальної та дослідницької роботи зростатиме їхній інтерес до діяльності цього товариства, та на використання нових досліджень у виховному процесі.

У творчій роботі мають бути списки використаних джерел, копії документів і світлини до статей, якщо йдеться про краєзнавчі розвідки. Подані матеріали мають вирізнятися конкретністю й стислістю, за обсягом не перевищувати 10 друкованих сторінок. Обов’язково слід вказати прізвище, ім’я та по батькові автора (та керівника творчої роботи, якщо такий є), дату його народження, освіту або навчальний заклад учня чи студента, домашню адресу і телефон. Переможців конкурсу буде відзначено грамотами, подяками та сувенірами. Роботу належить подати до 01.09.2021 р. за адресою: НД «Просвіта», вул. Грушевського, 18/17 або if_prosvita@ukr.net, тел. 095-832-86-78, 096-256-86-71, відповідальний секретар Івано-Франківської міської «Просвіти» Наталія Синиця.

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.