З огляду на Всесвітній день боротьби з туберкульозом, який світ відзначає щороку 24 березня, нагадуємо, що сухоти – це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, або паличка Коха. Основним джерелом інфікування є хвора людина.
Мікобактерія туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в молоці хворої на туберкульоз корови. Не стійка мікобактерія до дії сонячного промінення, активного хлору, дезінфектантів.
В навколишньому середовищі існує досить великий резервуар туберкульозної інфекції, що може зумовити несприятливу епідемічну ситуацію.
Більшість українців вважає, що туберкульоз – це хвороба безпритульних або людей з наркотичною чи алкогольною залежністю. Проте щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювань і лише 8-10% з них – у соціально-незахищених громадян. У 2021 році в Україні було зареєстровано 18 тисяч випадків туберкульозу (вперше зареєстрованих та рецидивів). Це на 4,3% більше, ніж зареєстрували 2020-го. Крім того, торік на 25,4% збільшилась захворюваність на туберкульоз серед дітей.
Небезпека сучасної епідемії полягає в тому, що можливе зараження збудником туберкульозу, який стійкий до протитуберкульозних препаратів, і поєднання туберкульозу з ВІЛ-інфекцією (СНІДом).
Симптоми туберкульозу:
Кашель, частіше сухий, що продовжується більше ніж 2-3 тижні;
Кровохаркання (наявність крові у мокроті, що виділяться при кашлі);
Підвищення температури до 37,5 більше ніж 5-7 днів;
Задуха;
Погіршення або відсутність апетиту;
Раптове схуднення.
При виявленні подібних симптомів у себе або у своїх близьких необхідно негайно звернутись до сімейного лікаря.
Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та запобігання інфікуванню контактних осіб.
Рання діагностика дає змогу виявити початкові форми туберкульозу.
Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання за умови використання ефективної загально прийнятої схеми лікування.
Періодичне флюорографічне обстеження – рентгенографія органів грудної порожнини за медичними показами (1 раз на рік) та особам з груп медичного і соціального ризиків.
Лабораторні методи – це насамперед обстеження харкотиння на наявність мікобактерій в осіб, які кашляють більше двох тижнів, бактеріоскопічне дослідження біологічних субстратів (мокротиння, сечі та ін.) за медичними показаннями.
Профілактика туберкульозу
Специфічна профілактика – це вакцинація вакциною БЦЖ.
Регулярно раз на рік проходити профілактичні медичні огляди з флюорографічним обстеженням.
При будь-яких проявах погіршення стану здоров’я негайно звертатися до сімейного лікаря.
Здоровий спосіб життя: відмовитись від алкоголю й куріння. Наркоманія та токсикоманія значно підвищують ризик захворювання.
Дотримуватись правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми.
Вживати здорову збалансовану їжу з достатнім вмістом білків, жирів, вітамінів. Уникати вживання консервів та різноманітних концентратів.
Займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі.