У рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) в Івано-Франківському регіональному відділенні Асоціації міст України (РВ АМУ)провели практикум із застосування вітчизняного законодавства в повсякденній діяльності органів місцевого самврядування на тему: «Розробка та реалізація інфраструктурних та інвестиційних проектів за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам, грантових коштів, позик та коштів ДФРР» для представників громад Прикарпаття.
Захід відбувся за сприяння Центру підвищення кваліфікації державних службовців і керівників державних підприємств, установ й організацій. А це свідчить про нові підходи підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування.
«Створюючи моделі поступу громад, важливо акцентувати на стратегічному плануванні розвитку із залученням жителів сіл і міст, підприємців, тобто формувати місцеву демократію, – зазначив виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук. – У Держбюджеті на 2019 рік закладено кошти на розвиток інфраструктури в частині ДФРР та інфраструктурної субвенції, що передбачає написання проектів. За час децентралізації ОТГ Прикарпаття використовували ці кошти на 100 відсотків, тобто без повернення у Держбюджет».
Проте Ю. Стефанчук звернув увагу, що для формування місцевої економіки цього ресурсу недостатньо. Тому головним у роботі громади є формування команди для написання проектів у міжнародні фонди. Отож основним акцентом заходу було питання залучення фахівців з досвідом реалізації міжнародних проектів, що дасть можливість громадам упорядкувати свої знання та активізувати внутрішній потенціал задля використання цього ресурсу.
Експерт з проектного менеджменту Микола Скиданюк, який модерував дійство, ознайомив його учасників з нормативно-правовою базою та зробив загальний огляд джерел фінансування проектів. Також поінформував про особливості написання проектної заявки, як методу отримання донорської допомоги та розповів про діяльність міжнародних і вітчизняних фондів.
Зокрема експерт акцентував увагу на підготовці проектної заявки на отримання гранту на прикладі японської програми грантової допомоги «КУСАНОНЕ». Також він розповів про ресурси, де можна знайти актуальні грантові пропозиції.
З методологією стратегічного планування місцевого розвитку із залученням громади ознайомила присутніх консультант з місцевого економічного розвитку АМУ Галина Васильченко. За словами експерта, стратегія розвитку громади матиме успіх, якщо це буде не просто гарно написаний текст, а договір між активними гравцями громади про спільне бачення її майбутнього.
«Всі проекти, які виконує громада, повинні бути під парасолькою стратегії розвитку. Тільки тоді синергія громади і влади забезпечить настання швидкого зростання», – наголосила Г. Васильченко.