У Бурштині з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбулася пресконференція на тему «Спроможність громад Прикарпаття: крізь виклики воєнного часу» за участі голів громад – Василя Андрієшина (Бурштинська ТГ), Руслана Марцінківа (Івано-Франківська ТГ), парламентаря Ігоря Фріса та виконавчого директора Івано-Франківського РВ АМУ Юрія Стефанчука.
Голова Бурштинської громади Василь Андрієшин розповів про підготовку до опалювального сезону 2024/2025 року: «Внаслідок ракетних обстрілів по об’єктах Бурштинської ТЕС протягом березня-червня цього року було завдано масштабних пошкоджень виробничим приміщенням та технологічному обладнанню, в тому числі і обладнанню, яке забезпечує роботу системи централізованого теплопостачання та постачання гарячої води. У зв’язку із ситуацією, що виникла під час опалювального сезону 2023–2024 рр., у місті Бурштин в період 26 березня–5 квітня 2024 року було введено надзвичайну ситуацію місцевого рівня техногенного характеру.
З огляду на це постало питання пошуку та впровадження альтернативних джерел теплопостачання для соціально важливих об’єктів та жителів Бурштина і села Дем’янів. Тому було прийнято рішення щодо будівництва двох газових блочно-модульних котелень потужністю 8 і 10 МВт, що забезпечать опаленням споживачів Бурштина та будівництво чотирьох твердопаливних блочно-модульних котелень потужністю 1 МВт кожна для забезпечення опаленням соціально важливих об’єктів, а саме закладу охорони здоров’я та закладів загальної та дошкільної освіти.
Для реалізації цих заходів Кабінет міністрів виділив кошти з резервного фонду Державного бюджету в сумі майже 210 млн грн для забезпечення послугами з теплопостачання населення на території Бурштинської міської територіальної громади, Івано-Франківська обласна рада відповідно до розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації виділила 10 млн грн, Київська міська рада надала субвенцію у розмірі 10 млн грн. А 36 громад Прикарпаття, які приєдналися до ініціативи «Взаємодопомога громад Прикарпаття у кризових ситуаціях», започаткованої Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України, виділили 6 756 000 грн для нашої громади».
Василь Андрієшин підкреслив, що сьогодні Бурштинська міська рада проводить активну підготовку до початку опалювального сезону, а саме:
- визначено виконавців робіт для будівництва двох блочно-модульних твердопаливних котелень альтернативної системи опалення для Бурштинського ліцею №3 та Бурштинського ліцею №2, потужністю 1 МВт кожна;
- на території КНП «Бурштинська центральна міська лікарня» проводяться роботи з будівництва і введення в експлуатацію стаціонарної твердопаливної котельні потужністю 1 МВт;
- з КП «Житловик» укладено договір на виконання робіт та здійснення закупівель зі встановлення газових блочно-модульних транспортабельних котелень по вул. Міцкевича (потужністю 10 МВт) та вул. В. Стуса (потужністю 8 МВт) та з 07.10.2024р. розпочнуться роботи з будівництва і введення в експлуатацію цих котельнь.
Голова Івано-Франківської громади Руслан Марцінків під час пресконференції наголосив: «Забрали силове ПДФО у громад. Але від того мільйон дронів у військових не з’явився. А громади й далі купують і спрямовують левову частку на потреби військових.
Наприклад, Франківська громада понад 600 млн грн заклала саме на військові потреби.
А зараз, якщо з 64 % відсотків ПДФО заберуть чотири відсотки і введуть реверс та не повернуть силове ПДФО, то в громад буде ще менше коштів, а в хлопців на фронті – ще менше дронів.
Таким чином Верховна Рада зменшує обороноздатність військових і не наближає перемогу, а віддаляє».
Народний депутат України Ігор Фріс наголосив на важливості пропозицій Асоціації міст України, які у вигляді правок подано до проєкту Держбюджету-2025, а це зокрема:
– фінансова незалежність громад завдяки збереженню 64 відсотків ПДФО в бюджетах громад та врахування цієї пропозиції при формуванні Державного бюджету на 2025-й;
– ПДФО від грошового забезпечення, винагород та інших виплат, отриманих поліцейськими та службовцями, повернути в бюджети громад, адже громади мають забезпечити належними умовами життя їхніх рідних, близьких, які потребують садочків, шкіл, медичної допомоги;
– гострою залишається проблема облаштування укриттів у навчальних закладах, харчування учнів пільгових категорій та дефіцит освітньої субвенції. Територіальні громади попри всі фінансові втрати дофінансовують освітню сферу, проте без допомоги держави буде неможливо виконати вимоги;
– недопущення вилучення реверсу з бюджетів місцевого самоврядування;
– поверненні заборгованості з різниці в тарифах за послуги теплопостачання, гарячого водопостачання, водопостачання та водовідведення.
Підбиваючи підсумки зустрічі з медійниками, виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук акцентував: «Фінансова спроможність територіальних громад під час війни стає критично важливою, оскільки від цього залежить здатність місцевої влади підтримувати життєздатність громад, забезпечувати освітні, медичні та інші послуги, а також сприяти обороноздатності країни.
Пріоритетом витрачання коштів територіальних громад Прикарпаття залишається підтримка Сил оборони. Із запланованих 932 мільйонів гривень муніципалітети вже витратили близько 600 мільйонів гривень. Військові потреби постійно зростають, і громади активно долучаються до допомоги армії.
Варто також зазначити, що вже 36 громад приєдналися до ініціативи «Взаємодопомога громад Прикарпаття у кризових ситуаціях», разом зібравши 6,756 мільйона гривень для підготовки Бурштинської міської громади до опалювального сезону.
Ці показники є важливим аргументом при формуванні Державного бюджету на 2025 рік. Пропозиції Асоціації міст України щодо відновлення зарахування до місцевих бюджетів «силового» ПДФО, закріплення 64 відсотків ПДФО, забезпечення фінансування в повному обсязі облаштування укриттів та підтримки освітньої й медичної сфер дозволять громадам у наступному році утримувати темп допомоги військовим та при потребі швидко відновлювати критичну інфраструктуру».
Також Юрій Стефанчук підкреслив, що без належного фінансування громади не зможуть забезпечувати базові послуги у кризових умовах, підтримувати внутрішньо переміщених осіб та надавати соціальну підтримку, наприклад, безкоштовне харчування для дітей.
Фінансова спроможність громад під час війни – це не лише економічне питання, а й стратегічна основа для забезпечення стійкості держави. Кожна громада, яка здатна самостійно фінансувати свої потреби, є надійним тилом для ЗСУ і допомагає зберігати нормальне життя навіть у найскладніші часи.
Відтак у Бурштині відбулися загальні збори Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, під час яких обговорили низку актуальних питань: фінансове забезпечення власних та делегованих повноважень у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», реєстр. №12000; про адміністрування місцевих податків, зокрема, які зміни потрібні органам місцевого самоврядування та хід реалізації ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України «Взаємодопомога громад Прикарпаття у кризових ситуаціях».
У зібранні взяли участь народні депутати України Ігор Фріс, Оксана Савчук, Олена Вінтоняк, Едуард Прощук і Ростислав Тістик, виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, радниця голови АМУ Оксана Продан, депутати Івано-Франківської обласної ради, представники ДТЕК «Бурштинська ТЕС», голови фракцій Бурштинської міської ради, експерти та представники медіа.
Учасники Зборів підтримали пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 та прийняли рішення спрямувати їх парламентарям з метою врахування під час голосування Верховною Радою України.